Štátny tajomník rezortu investícií Kaliňák hovoril nielen o tom, ale aj ukrajinsko-slovenských vzťahoch, o rozhádaných politikoch, ale aj o tom, že naša pomoc Ukrajine bola zo všetkých krajín EÚ najštedrejšia.
Štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) Michal Kaliňák (Hlas-SD) a bývalý Ústredný riaditeľ Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska bol hosťom relácie TERAZ TAKTO s Ankou Žitnou.
Štyri milióny voličov sledujú, čo v parlamente vystrája poslanec Migaľ, ktorý dostal sotva tritisíc preferenčných krúžkov. Aj preto chce nástupca Richarda Rašiho na ministerskom poste zmeniť volebný systém.
Pomoc Ukrajine išla aj z eurofondov, ktoré mali zlepšiť podmienky pre občanov Slovenska. V prepočte na jedného obyvateľa práve Slovensko poskytlo najviac prostriedkov na pomoc Ukrajine.
Nemecký Inštitút pre svetovú ekonomiku IfW Kiel zverejnil, že celková hodnota slovenskej pomoci Ukrajine od začiatku vojny do októbra 2024 predstavuje čiastku takmer tri a pol miliardy eur.
Ide o finančnú, humanitárnu a vojenskú pomoc, ale aj o podporu Ukrajincov na slovenskom území. Každý občan Slovenska prispel 635 eurami. Stopka pre ruský plyn zvýši tento príspevok o ďalších 673 eur na hlavu.
“Ak by sme si pozreli naše parametre, ako sa vyplácala pomoc Ukrajincom, boli sme najštedrejšia krajiny. Slovensko využilo na pomoc Ukrajincom na území Slovenska 326 miliónov eur zo starých eurofondov a z novej eurofondovej obálky išlo 44 miliónov na konkrétnu adresnú pomoc ženám, deťom, školám, na zamestnanie, na ubytovanie. Ale treba povedať aj to, že tieto peniaze mohli ísť na cesty, chodníky, vybavenie pre našich občanov, mali šancu byť investičnou príležitosťou. Ale my sme ich dali na pomoc Ukrajine preto, aby sme si ušetrili vlastný rozpočet,” dodáva Michal Kaliňák.
Napriek tomu, že sledujeme ostré slovné výmeny medzi premiérom Robertom Ficom a ukrajinským prezidentom Vladimírom Zelenským, štátny tajomník MIRRI Michal Kaliňák tvrdí, že spolupráca na regionálnej úrovni medzi Slovenskom a Ukrajinou funguje.
“Ukrajinská vláda si musí uvedomiť, že aj v prihraničí žijú ľudia a ich kvalita života je dôležitá. Bez ohľadu na slovný pingpong v televíziách, reálny život sa odohráva v regiónoch,” dodáva Kaliňák.
Sme jedna z mála krajín na svete, kde každý kraj susedí s nejakým štátom a v prihraničí žije 2,2 milióna ľudí. To si musia uvedomiť aj okolité krajiny, ktoré sa politicky dištancujú od spoločných rokovaní vlád a ubližujú takto svojim občanom v prihraničí.
“Slovensko sa nedá obísť. Áno, česká strana vyslala signál, že nechce rokovať s našou vládou. My na regionálnej úrovni máme dohodu s Čechmi, Poliakmi, Maďarmi a cezhranične spolupracujeme. Máme spoločné projekty na rozvoj ciest, mostov, ale aj na používanie e-receptov či cestovanie za prácou a za vzdelaním,” hovorí štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Michal Kaliňák, o ktorom sa už nejaký čas šepká, že by mal zasadnúť do kresla ministra po Richardovi Rašim.
Viac vo videu:
Zdroj: pluska.sk
Dôrazný postoj Slovenska a Maďarska, ale aj meniaca sa geopolitická situácia po nástupe Donalda Trumpa…
Poslanec Európskeho parlamentu Milan Mazurek z hnutia Republika vo svojom videu zverejnenom 25. januára 2025…
Poverená policajná prezidentka Jana Maškarová zdôraznila, že polícia prešetrí všetky podnety, ku ktorým sa dostane.…
Koaličná strana Hlas-SD v piatok 24. januára 2025 vylúčila na pracovnom kongrese poslancov Národnej rady…
S nástupom Donalda Trumpa do úradu amerického prezidenta budú Európania hlboko ľutovať svoje „spojenectvo“ s…
Novinár ruskej štátnej televízie Rossija Pavel Zarubin sa v rozhovore s ruským prezidentom Vladimirom Putinom,…