Nespokojní poľnohospodári zablokovali cesty a tiahnu na Berlín. Ozývajú sa aj hlasy, ktoré varujú pred vypuknutím občianskej vojny. V pondelok 8. januára 2024 začal celotýždňový štrajk nemeckých farmárov, ktorí sľúbili, že zablokujú výjazdy z diaľnic svojou technikou.
K začatým protestom sa už pridali aj kamionisti. Štrajk zasiahne od stredy aj nemecké železnice. Nespokojní sú aj pracovníci v reštauračnom odvetví, keďže rast DPH na 19% podkopáva ich podnikanie.
Poľnohospodári v celom Nemecku sa schádzajú na celotýždňový protest proti úsporným opatreniam Scholzovej vlády, ktoré môžu spôsobiť, že poľnohospodársky sektor zostane bez podpory a poľnohospodárske podniky sa budú musieť zatvoriť.
Tisíce ľudí sa zišli v Berlíne a ďalších veľkých mestách, aby protestovali proti zníženiu dotácií na naftu a daňových úľav pre poľnohospodárske stroje, ktoré minulý mesiac zaviedol kancelár Olaf Scholz ako súčasť širšieho balíka opatrení zameraných na preklenutie rozpočtového deficitu vo výške niekoľkých miliárd eur. Poľnohospodári okrem iného plánujú blokády diaľnic a pomalý presun kolón svojich áut.
V spolkovej krajine Meklenbursko-Predpomoransko na severovýchode Nemecka blokovali poľnohospodári výjazdy z diaľnic. Dopravné obmedzenia pre ich protesty boli aj v Bavorsku, Dolnom Sasku, Bádensku-Württembersku a Sasku. Vodiči a ďalší účastníci cestnej premávky po celej krajine musia počítať s obmedzeniami.
Nemecké združenie poľnohospodárov (DBV) kritizuje vládne zámery zrušiť podporu pre tento sektor – najmä zníženie dane z motorových vozidiel. Vláda časť opatrení stiahla, to však pre odbory nie je dostačujúce a na tento týždeň zvolali protesty.
„Poľnohospodárstvo pripravujú o životaschopnosť v budúcnosti,“ uviedol pre rozhlasovú stanicu RBB predseda DBV Joachim Rukwied. Ohrozený bude podľa jeho slov predovšetkým prísun kvalitných domácich potravín.
Približne 30 demonštrantov minulý štvrtok večer nemeckého ministra hospodárstva Roberta Habecka zablokovalo v prístavnom meste Schlüttsiel pri vystupovaní z trajektu, ktorým sa vracal z dovolenky na ostrovčeku Hallig Hooge v Severnom mori.
Habeck v pondelok upozornil, že do protestov poľnohospodárov sa môžu zapojiť aj extrémistické sily a žiadal ochranu demokracie. „Objavuje sa fantazírovanie o prevrate. Tvoria sa extrémistické skupiny, ktoré otvorene zobrazujú nacionalistické symboly,“ uviedol vo videu, ktoré zverejnilo jeho ministerstvo na sociálnych sieťach.
Poľnohospodári už po oznámení v polovici decembra zorganizovali v Berlíne masový protest, ktorý vládu prinútil čiastočne zrušiť plánované opatrenia. Berlín napríklad súhlasil, že nezruší zvýhodnené daňové zaobchádzanie s poľnohospodárskymi vozidlami a odloží zníženie daňových úľav na naftu do roku 2026. Protestujúci však tvrdia, že ústupky vlády neboli dostatočné, a vyzývajú na „akčný týždeň“ každodenných protestov po celej krajine od 8. januára, aby požadovali úplné zrušenie navrhovaných škrtov.
„Toto môže byť len prvý krok,“ povedal Joachim Rukwied, šéf združenia poľnohospodárov DBV, v súvislosti s čiastočným zrušením škrtov a prisľúbil, že poľnohospodári budú proti plánom vlády protestovať „tak, ako to krajina ešte nezažila“.
„Žiadame úplné zrušenie týchto zvýšení daní bez akýchkoľvek „keby“ a „ale“… Očakávam, že na naše zhromaždenia po celom Nemecku prídu desaťtisíce traktorov,“ povedal Rukwied pre spravodajský portál Bild.
Očakáva sa, že celotýždňový protest sa skončí 15. januára veľkou demonštráciou v nemeckom hlavnom meste Berlín.
Mnohí sa obávajú, že protesty by mohli ochromiť dopravu v celej krajine a ohroziť verejnú bezpečnosť.
„Nie každá forma protestu pomáha veci. To platí pre štrajkové akcie, ako aj pre blokády traktorov. Každý, kto to preženie, musí čeliť následkom,“ povedal pre denník Rheinische Post minister vnútra Severného Porýnia-Vestfálska Herbert Reul a varoval demonštrantov, aby neuprednostňovali vlastné záujmy pred verejným poriadkom.
Nemecký denník Die Welt upozorňuje, že protestné nálady sa neobmedzujú len na farmárov. K začatým protestom sa už pridali aj kamionisti. Štrajk zasiahne od stredy aj nemecké železnice. Nespokojní sú aj pracovníci v reštauračnom odvetví, keďže rast DPH na 19% podkopáva ich podnikanie.
Nemecku totiž hrozí spojenie rôznych protestov do jedného veľkého generálneho štrajku, čo však nemecké právo zakazuje. Konzervatívna opozícia zo súčasnej situácie viní súčasnú vládnu koalíciu zloženej zo strany Zelených a Sociálnodemokratickej strany Nemecka. Dokonca predpovedá, že tieto protesty neprežije.
Nemecký politológ Werner Patzelt vyzval vládu, aby protestujúcich Nemcov vypočul. „Ak sa politici nebudú obťažovať počúvať, čo si značná časť populácie myslí, že je správne alebo nesprávne, potom v skutočnosti dôjde k zvýšeniu dopytu obyvateľstva po protestoch,“ upozornil politológ.
Podľa jeho názoru je hrozba celonemeckého štrajku reálna a krajina sa blíži k „najhoršej možnej situácii pred občianskou vojnou“.
Viac vo videu:
Priamy prenos z protestu:
Zdroj: rt.com / sk.news-front.su / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…