Útoky boli zamerané najmä na príslušníkov organizácie Hizballáh. Za explóziami je údajne izraelská tajná služba Mosad.
Výbuchy pagerov si v Libanone podľa aktualizovaných správ vyžiadali životy deviatich ľudí a ďalších približne 2750 zranených.
Pri utorkových výbuchoch vreckových komunikačných zariadení, tzv. pagerov, v Libanone zahynulo najmenej deväť osôb a ďalších približne 2800 ľudí utrpelo zranenia, oznámilo libanonské ministerstvo zdravotníctva. Medzi zranenými je podľa iránskych agentúr aj iránsky veľvyslanec v Libanone.
Libanonská vláda výbuchy pagerov odsúdila ako „agresiu Izraela“, uviedol minister informácií Zijád Makárí. Militantné hnutie Hizballáh taktiež po preskúmaní všetkých „dostupných informácií o útoku“ pripísalo „plnú zodpovednosť“ Izraelu a pohrozilo mu „spravodlivým trestom“. Izrael sa k situácii v Libanone zatiaľ nevyjadril.
Hovorca generálneho tajomníka OSN Stéphane Dujarric označil vývoj v Libanone za extrémne znepokojivý, najmä vzhľadom na „mimoriadne nestabilnú“ situáciu na Blízkom východe. Zdôraznil, že OSN odsudzuje akékoľvek civilné obete.
Z 2800 zranených je vyše 200 osôb v kritickom stave, uviedol rezort zdravotníctva a vyzval všetky nemocnice, aby boli v pohotovosti a prijali pacientov vo vážnom stave. Väčšina osôb utrpela zranenia rúk, niektorí boli zranení aj v oblasti tváre, brucha a očí.
Iránsky veľvyslanec Modžtabá Amání podľa médií utrpel povrchové zranenia a momentálne je na pozorovaní v nemocnici.
Medzi obeťami výbuchov sú podľa Hizballáhu aj jeho členovia a syn poslanca zastupujúceho šiitské hnutie v libanonskom parlamente. Zranenia podľa zdrojov utrpeli aj vysokopostavení predstavitelia Hizballáhu a príslušníci elitných jednotiek pôsobiacich v rámci hnutia.
Zrejme koordinované výbuchy pagerov sa odohrali na juhu Libanonu, ako aj na južných predmestiach hlavného mesta Bejrút, ktoré sú baštami Hizballáhu. Podobné správy hlásili iránske médiá aj zo susednej Sýrie, kde podľa nich prišlo o život sedem ľudí.
Nemenovaný predstaviteľ Hizballáhu citovaný agentúrou Reuters povedal, že odpálenie zariadení je „najväčším narušením bezpečnosti“, ktorému bolo hnutie vystavené počas takmer rok trvajúceho cezhraničného konfliktu s Izraelom.
Vodca libanonského hnutia Hasan Nasralláh už predtým varoval členov, aby pri sebe nenosili mobilné telefóny, pretože Izrael by ich podľa neho mohol použiť na sledovanie pohybu a na vykonávanie cielených útokov. V prípade vybuchnutých pagerov išlo o najnovšie modely, ktoré začal Hizballáh používať v posledných mesiacoch, uviedli nemenované bezpečnostné zdroje.
Za koordinovanými výbuchmi vreckových komunikačných zariadení, tzv. pagerov, ku ktorým došlo v utorok v Libanone a v Sýrii, je údajne izraelská tajná služba Mosad, tvrdí televízia Sky News Arabia citovaná denníkom The Times of Israel (TOI).
Podľa televízie sa Mosadu podarilo dostať k pagerom ešte pred tým, ako ich začal používať Hizballáh. TV stanica uviedla, že agenti Mosadu pripevnili k batériám silnú trhavinu PETN a neskôr zariadenie odpálili zahriatím batérie na diaľku.
Americký denník Wall Street Journal pred tým informoval, že niektorí členovia Hizballáhu cítili, ako sa ich pagery zahrievali a zlikvidovali ich pred sériou výbuchov.
Panarabská televízia al-Džazíra zasa citovala libanonský bezpečnostný zdroj, ktorý uviedol, že hmotnosť výbušniny umiestnenej v každom zariadení bola nižšia ako 20 gramov a že pagery, čo vybuchli, boli dovezené pred piatimi mesiacmi. Televízia dodala, že sa začalo vyšetrovanie s cieľom zistiť, ako došlo k aktivácii výbušniny.
Medzi obeťami výbuchov sú podľa Hizballáhu aj jeho členovia a syn poslanca zastupujúceho šiitské hnutie v libanonskom parlamente. Zranenia podľa zdrojov utrpeli aj vysokopostavení predstavitelia Hizballáhu a príslušníci elitných jednotiek pôsobiacich v rámci hnutia.
Zrejme koordinované výbuchy pagerov sa odohrali na juhu Libanonu, ako aj na južných predmestiach hlavného mesta Bejrút, ktoré sú baštami Hizballáhu. Podobné správy priniesli iránske médiá aj zo susednej Sýrie, kde podľa nich prišlo o život sedem ľudí.
Výbuchy pagerov si v Libanone podľa aktualizovaných správ vyžiadali životy deviatich ľudí a ďalších približne 2750 zranených.
Podľa saudskoarabského TV kanála al-Hadas približne 500 členov militantnej organizácie Hizballáh má v dôsledku výbuchu poškodený zrak.
Vodca libanonského hnutia Hasan Nasralláh už dávnejšie varoval členov hnutia, aby pri sebe nenosili mobilné telefóny, pretože Izrael by ich podľa neho mohol použiť na sledovanie pohybu a na vykonávanie cielených útokov.
Americké ministerstvo zahraničných vecí v utorok vyzvalo Irán, aby výbuchy v Libanone nevyužilo vo svoj prospech a zdržalo sa ďalšieho zvyšovania napätia na Blízkom východe. Terčom útokov, z ktorých Libanon viní Izrael, sa stali aj členovia militantného hnutia Hizballáh podporovaného Teheránom, píše TASR podľa správ agentúr Reuters a AFP.
Bezprecedentná séria pravdepodobne koordinovaných výbuchov malých komunikačných zariadení, tzv. pagerov, si v Libanone vyžiadala najmenej deväť obetí a približne 2800 zranených. Zranených aj obete hlásili aj zo susednej Sýrie, tamojší počet postihnutých však zatiaľ nespresnili.
Spojené štáty, spojenec Izraela, tvrdia, že sa na explóziách nepodieľali ani o nich vopred nevedeli a momentálne zbierajú informácie. Hnutie Hizballáh aj libanonská vláda pripísali zodpovednosť Izraelu, ten sa k situácii doteraz nevyjadril, no hnutie už prisľúbilo odvetu.
Libanonské ministerstvo zahraničných vecí označilo výbuchy za „izraelský kybernetický útok“, no neposkytlo žiadne podrobnosti o tom, ako dospelo k tomuto záveru. Minister informácií Zijád Makárí tiež hovoril o narušení suverenity Libanonu.
Na situáciu v Libanone zareagovalo aj spriaznené palestínske militantné hnutie Hamas, s ktorým je Izrael už takmer rok vo vojne, vyvolanej útokom palestínskych kománd na juh Izraela zo 7. októbra 2023.
Hamas výbuchy podľa svojho vyhlásenia považuje za súčasť „agresie“ Izraela na Blízkom východe a eskaláciu, ktorá povedie Izrael iba k „zlyhaniu a prehre“. Tento útok podľa hnutia nerozlišoval medzi militantmi a civilistami.
K výbuchom došlo iba niekoľko hodín po tom, ako izraelská kontrarozviedka Šin Bet informovala o zmarení plánu Hizballáhu spáchať atentát na bývalého vysokopostaveného predstaviteľa izraelskej armády.
Hizballáh tvrdí, že momentálne vykonáva „bezpečnostné aj vedecké“ vyšetrovanie príčin výbuchov. Diplomatické a ďalšie zdroje podľa Reuters špekulovali, že mohli byť spôsobené explóziou batérií v zariadeniach, prípadne ich prehriatím. Odborníci v tejto oblasti však spochybnili, že by na spôsobenie výbuchov stačila samotná batéria.
Izraelské tajné služby už v minulosti umiestňovali výbušniny do mobilných telefónov, píše sa podľa Reuters v knihe „Rise and Kill First“ o izraelských atentátoch.
Militanti Hizballáhu podľa nemenovaných zdrojov začali pagery používať v snahe vyhnúť sa sledovaniu zo strany Izraela. V prípade vybuchnutých zariadení išlo o najnovšie modely, ktoré hnutie používalo v posledných mesiacoch.
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken pricestoval v stredu skoro ráno do Káhiry, kde bude s egyptskými lídrami rokovať o snahách o nastolenie prímeria vo vojne medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas. Tento konflikt trvá už takmer rok.
Podľa agentúry AFP ide o Blinkenovu desiatu cestu na Blízky východ od vypuknutia vojny v palestínskej enkláve. Šéf americkej diplomacie by sa mal počas nej stretnúť aj s egyptským prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím.
Blinken má v Egypte diskutovať o novom kompromisnom návrhu s cieľom dosiahnuť prímerie v Pásme Gaze, ale aj prepustenie desiatok rukojemníkov zadržiavaných na palestínskom území.
Títo rukojemníci boli unesení počas bezprecedentného útoku palestínskeho islamistického hnutia Hamas proti Izraelu zo 7. októbra 2023, ktorý mal za následok odvetu Izraela v podobe ofenzívy v Pásme Gaze s tisíckami obetí.
O zvýšenom napätí na Blízkom východe so svojím izraelským kolegom Joavom Galantom telefonicky hovoril aj americký minister obrany Lloyd Austin.
Ich telefonát sa uskutočnil v utorok – v deň, keď stovky pagerov používaných členmi proiránskeho hnutia Hizballáh v Libanone explodovali pri útoku, ktorý táto libanonská militantná skupina pripisuje Izraelu. Pentagón odmietol uviesť, či Austin a Galant hovorili aj o spomínaných výbuchoch.
Hovorca Pentagonu Pat Ryder informoval, že témou rozhovoru bolo pretrvávajúce napätie na Blízkom východe a hrozby, ktorým Izrael čelí“.
Austin podľa hovorcu „zopakoval potrebu prímeria a dohody o rukojemníkoch a dôležitosť zníženia napätia prostredníctvom diplomacie, aby sa predišlo rozrastaniu konfliktu do širšieho regiónu.“
Výbuchy v Libanone prišli len niekoľko hodín po tom, čo Izrael oznámil, že rozširuje ciele svojej takmer rok trvajúcej vojny proti Hamasu v Pásme Gazy, a to tak, aby zahŕňali aj front s Hizballáhom pozdĺž hranice Izraela s Libanonom.
Libanonské proiránske šiitské militantné hnutie Hizballáh avizuje, že bude pokračovať v boji na podporu Gazy, a to aj napriek sérii explózií malých komunikačných zariadení, tzv. pagerov, pri ktorých hnutie prišlo o niekoľko svojich príslušníkov. Zo zosnovania týchto explózií Hizballáh podozrieva Izrael. Ten túto kauzu nekomentoval, uviedla v stredu agentúra AFP citovaná agentúrou TASR.
Hizballáh svoju podporu boju Palestínčanov v Pásme Gazy vyjadril prostredníctvom vyhlásenia zverejneného v stredu na komunikačnej platforme Telegram.
Podľa libanonských predstaviteľov výbuchy pagerov v Libanone zabili najmenej deväť ľudí a ďalších 2750 zranili.
Medzi obeťami výbuchov sú podľa Hizballáhu aj jeho členovia a syn poslanca zastupujúceho šiitské hnutie v libanonskom parlamente. Zranenia podľa zdrojov utrpeli aj vysokopostavení predstavitelia Hizballáhu a príslušníci elitných jednotiek pôsobiacich v rámci hnutia.
Televízia Sky News Arabia citovaná denníkom The Times of Israel (TOI) v utorok uviedla, že za koordinovanými výbuchmi pagerov je údajne izraelská tajná služba Mosad.
Podľa televízie sa Mosadu podarilo dostať k pagerom ešte pred tým, ako ich začal používať Hizballáh. TV stanica uviedla, že agenti Mosadu pripevnili k batériám silnú trhavinu PETN a neskôr zariadenie odpálili zahriatím batérie na diaľku.
Americký denník Wall Street Journal pred tým informoval, že niektorí členovia Hizballáhu cítili, ako sa ich pagery zahrievali a zlikvidovali ich pred sériou výbuchov.
Panarabská televízia al-Džazíra zasa citovala libanonský bezpečnostný zdroj, ktorý uviedol, že hmotnosť výbušniny umiestnenej v každom zariadení bola nižšia ako 20 gramov a že pagery, čo vybuchli, boli dovezené pred piatimi mesiacmi. Televízia dodala, že sa začalo vyšetrovanie s cieľom zistiť, ako došlo k aktivácii výbušniny.
Zdroj: hnonline.sk / topky.sk / pluska.sk / spravy.rtvs.sk / YouTube / InfoVojna
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…