svet

VIDEO: V Bolívii došlo k neúspešnému pokusu o štátny prevrat.

Krajina Južnej Ameriky má nielen dobré vzťahy s Ruskom, ale na jej území sa nachádza štvrtina svetových zásob lítia. Jednotky pod vedením jedného z veliteľov armády generála Zuňigu sa zišli v meste La Paz na hlavnom námestí Plaza Murillo, kde sa nachádza prezidentský palác.

Zuňigu neskôr zatkli a donútili nastúpiť do policajného vozidla vo chvíli, keď pred vojenskými kasárňami hovoril s novinármi.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Bolívijské armádne jednotky, ktoré sa s ťažkou technikou zhromaždili na námestí v meste La Paz a vstúpili do sídla prezidenta, sa zo svojich pozícií po niekoľkých hodinách stiahli.

Ich veliteľa, generála Juana Josého Zuňigu medzičasom zadržala bolívijská polícia. Agentúra AP napísala, že v krajine došlo k zjavne neúspešnému pokusu o štátny prevrat, uvádza TASR.

Jednotky pod vedením jedného z veliteľov armády generála Zuňigu sa zišli na hlavnom námestí Plaza Murillo, kde sa nachádza prezidentský palác. Podľa agentúry Reuters obrnené vozidlo potom narazilo do dverí paláca a vojaci vtrhli dnu.

Bolívijský prezident Luis Arce už predtým na sociálnej sieti X varoval pred „nepravidelnou mobilizáciou niektorých armádnych jednotiek“ a vyzval na rešpektovanie demokracie.

„Krajina čelí pokusu o štátny prevrat. Sme tu, pevne v Casa Grande, aby sme čelili každému pokusu o prevrat. Potrebujeme, aby sa bolívijský národ zorganizoval,“ vyhlásil Arce vo videopríhovore, obklopený ministrami v prezidentskom paláci.

Generála Zuňigu následne konfrontoval na chodbe paláca, čo odvysielala štátna televízia. „Som váš veliteľ a nariaďujem vám, aby ste stiahli svojich vojakov, a túto neposlušnosť nedovolím,“ povedal Arce.

Zuňiga tvrdil, že krajinu „ovládla elita a vandali, ktorí ju zničili“. „Armáda má v úmysle obnoviť skutočnú demokraciu,“ vyhlásil s tým, že prezidenta Arceho zatiaľ uznáva ako veliteľa ozbrojených síl, ale že „dôjde k výmene ministrov a vlády“. Zároveň chcel podľa svojich slov prepustiť „politických väzňov“ vrátane bývalej prezidentky Jeanine Áňezovej, ktorú odsúdili v roku 2022 na desať rokov väzenia za porušenie povinností a ústavy.

Arce potom vymenoval nových veliteľov armády, námorníctva a letectva. To zahŕňalo aj pozíciu Zúňigu. Nový šéf armády José Wilson Sánchez následne nariadil jednotkám, aby sa z paláca stiahli.

Zuňigu neskôr zatkli a donútili nastúpiť do policajného vozidla vo chvíli, keď pred vojenskými kasárnami hovoril s novinármi. Zatýkanie bol osobne prítomný minister vnútra Jhonny Aguilera. Podľa agentúr nie je jasné, kam bol generál odvezený.

Pred svojím zadržaním Zuňiga podľa agentúry AP novinárom oznámil, že ťaženie na palác bolo politickým krokom a že ho oň požiadal sám prezident Luis Arce. Prezident podľa generálovho tvrdenia povedal, že „treba pripraviť niečo, čo zvýši moju popularitu“. Schválil tiež variant s použitím tankov, dodal Zuňiga. Arce sa k obvineniu nevyjadril.

Za lživé tieto tvrdenia označil minister spravodlivosti Iván Lima s tým, že sa generál len snaží ospravedlniť vlastné činy, za ktoré bude postavený pred súd. Prokuratúra bude pre Zuňigu podľa ministra žiadať maximálny trest 15 až 20 rokov „za útok na demokraciu a ústavu“.

Generál Zuňiga sa otvorene k vedeniu pokusu o prevrat neprihlásil. Uviedol, že plánuje docieliť prepustenie väzňov, ktorých označil za politické, medzi ktorými je aj pravicová exprezidentka Jeanine Áňezová. Vyhlásil tiež, že zatiaľ rešpektuje prezidenta Luisa Arceho ako veliteľa ozbrojených síl, ale že sa usiluje o obnovenie demokracie.

Spojené štáty americké uviedli, že situáciu v Bolívii monitorujú a vyzvali na zdržanlivosť. Šéf európskej diplomacie Josep Borrell zase odsúdil akýkoľvek pokus o porušenie ústavného poriadku. Dianie odsúdili aj viacerí lídri krajín Latinskej Ameriky vrátane Brazílie a Mexika. Španielsky premiér Pedro Sánchez vyzval na rešpektovanie demokracie a právneho štátu.

Jednej z najchudobnejších latinskoamerických krajín vládne ľavicový prezident Arce z socialistickej strany Eva Moralesa. Morales v roku 2019 nútene opustil krajinu po masívnych protestoch spojených so spornými voľbami, keď sa podľa svojich kritikov uchádzal o ďalší prezidentský mandát neoprávnene. K moci sa dostala Áňězová a Morales vtedy hovoril o prevrate. Po páde nastolenej pravicovej vlády sa vo voľbách v roku 2020 chopila opäť vlády ľavice a prezidentom sa stal Arce. Áňezovú poslal súd na desať rokov do väzenia a spolu s ňou boli odsúdení tiež bývalý vojenský veliteľ a policajný generál.

Podľa médií v súčasnosti vládou zmietajú politické spory, keďže niekdajší spojenci Morales a Arce bojujú o to, kto sa stane kandidátom Hnutia za socializmus (MAS) pre prezidentské voľby v budúcom roku. Vláde sa aj preto nedarí bojovať so zhoršujúcou sa ekonomickou situáciou krajiny a v posledných mesiacoch čelí rastúcim protestom obyvateľov.

Portál News Front pripomína, že vojenské prevraty nie sú v Južnej Amerike nezvyčajné. Dodáva však, že táto udalosť môže mať určité geopolitické a ekonomické pozadie:

Po prvé, bolívijská vláda má dobré vzťahy s Ruskom.

Po druhé, Bolívia má 24% svetových zásob lítia, ktoré je pre globálnu ekonomiku každým dňom čoraz dôležitejšie – používa sa na batérie do elektrických vozidiel. Bolívijská vláda podľa „Deutsche Welle“ uzavrela zmluvu s dcérskou spoločnosťou „Rosatomu“ na rozvoj ložísk lítia, no podobnú dohodu s Nemcami odmietla.


Zdroj: pluska.sk / pravda.sk / sk.news-front.su / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

4 hodiny ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

6 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

6 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

6 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

6 hodín ago