Na zázname z kamery namontovanej na drone MQ-9 Reaper vidno ruské bojové lietadlo Su-27, ktoré krátko pred priblížením sa k americkému stroju začne vypúšťať palivo.
Veliteľstvo ozbrojených síl Spojených štátov v Európe vo štvrtok zverejnilo obrazový záznam z utorkového incidentu medzi ruskou stíhačkou a americkým prieskumným dronom nad Čiernym morom. Celá udalosť podľa televízie CNN trvala viac než polhodinu, zverejnený záznam z nej ukazuje kľúčové okamihy vrátane vypúšťania paliva z ruského lietadla na dron.
Na zázname z kamery namontovanej na drone MQ-9 Reaper vidno ruské bojové lietadlo Su-27, ktoré krátko pred priblížením sa k americkému stroju začne vypúšťať palivo.
Preletí ponad dron a v ďalšom zábere sa opäť približuje, znova vypúšťajúc palivo. V okamihu, keď stíhačka prelietava nad dronom, sa obraz naruší. Vtedy zjavne došlo ku kontaktu oboch strojov, keďže nasledujúci záber ukazuje pokrivenú vrtuľu drona.
Kolízia amerického dronu s ruskou stíhačkou Su-27 nastala v utorok ráno krátko po 07.00 h. Američania uviedl, že dve ruské stíhačky vypustili pred dronom palivo a následne jedna z nich do neho narazila a poškodila mu vrtuľu. To donútilo americkú armádu nasmerovať dron do mora, pretože bol neovládateľný.
K zrážke dronu so stíhačkou došlo približne 73 kilometrov juhozápadne od Krymského polostrova, ktorý Rusko okupuje od roku 2014, uviedol predstaviteľ USA. Dron ešte klesal ďalej od Rusmi okupovaného územia a dopadol do mora asi 113 kilometrov juhozápadne od Krymu, dodal predstaviteľ citovaný televíziou CNN.
Americké ozbrojené sily po kolízii nasmerovali dron do mora. Medzitým z neho údajne vymazali citlivý softvér. Rusko kontakt jeho stíhačky s dronom doteraz popieralo.
Hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby v stredu uviedol, že americkým silám sa dron nepodarilo vyloviť a možno sa to ani nikdy nepodarí.
Rusko avizovalo, že vrak dronu sa pokúsi z mora vytiahnuť. Podľa CNN sa na mieste pádu bezpilotného lietadla neskôr nachádzali ruské jednotky.
Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že ruské stíhačky nemali žiaden fyzický kontakt s americkým dronom, nepoužili svoje zbraňové systémy a bezpečne sa vrátili na základňu. Operátori amerického dronu podľa Moskvy vykonali príliš prudký manéver, čo spôsobilo jeho zrútenie do mora.
„Ráno 14. marca na čiernomorskom rovníku, v regióne Krymského polostrova, prostriedkami na kontrolu vzdušného priestoru Ruskej federácie zistili let amerického dronu MQ-9 v smere ruskej hranice. Lietadlá s vypnutými transpondérmi porušili hranice oblasti dočasného režimu využívania vzdušného priestoru, ktorý bol zavedený na účely vykonania osobitnej vojenskej operácie v Rusku, oznámený všetkým používateľom medzinárodného vzdušného priestoru a zverejnený v súlade s medzinárodnými normami. S cieľom identifikovať porušovateľa vzdušného priestoru dva ruské stíhacie bombardéry Suchoi-27 vzlietli do vzduchu a zachytili ho, potom dron urobil taký náhly manéver, že prešiel do nekontrolovaného letu, stratil nadmorskú výšku a zrazil sa s hladinou vody. Chcem zdôrazniť, že dve lietadlá neprišli do kontaktu s dronom, nepoužili zbrane na palube a potichu sa vrátili na základné letisko,“ vysvetlil hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.
Zvláštnosťou tohto drona je, že je schopný niesť tucet rakiet vzduch-zem a vypúšťať ich rýchlosťou až 400 km za hodinu. Rozpätie krídel tohto lietadla dosahuje 20 m a celkovo ich majú Spojené štáty v počte 276. Každý z týchto dronov stál Pentagon 56 miliónov dolárov. A práve tieto drony používala americká armáda na špionáž počas bojov v Afganistane a Iraku.
Americké médiá opakovane informovali o faktoch prenosu spravodajských informácií z Pentagonu generálnemu štábu ukrajinských ozbrojených síl.
Po incidente amerického bezpilotného lietadla nad Čiernym morom ruský veľvyslanec vo Washingtone Anatolij Antonov označil vojenské aktivity USA v bezprostrednej blízkosti ruských hraníc za neprijateľné.
Moskva nalieha na Spojené štáty, aby zastavili lety v blízkosti ruských hraníc, pretože môžu viesť k svetovej vojne.
Podľa amerického investigatívneho novinára Seymoura Hersha, ktorý zverejnil článok a sabotáži plynovodu Nord Stream najnovšie uviedol: „USA môžu zasiahnuť priamo do vojny v prípade zlyhania ukrajinských ozbrojených síl. Ale naozaj to chceme, napríklad aj za pomoci týchto dronov?
Zdroj: info.sk / YouTube / InfoVojna / veci-verejne.sk
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…