Teraz o svojom šokujúcom prípade, keď je za svoj názor prenasledovaná štátnymi orgánmi Českej republiky, prehovorila verejne …
Český štátny zástupca (prokurátor) obžaloval učiteľku základnej školy v Prahe 6 Martinu Bednářovú za popieranie genocídy, keď žiakom prezentovala svoj výklad situácie na Ukrajine. V rozhovore pre český vlastenecký portál Paralelně objasňuje svoj príbeh, ktorý sa nápadne podobá na politické procesy proti odporcom režimu v 50. rokoch 20. storočia.
Učiteľka Martina Bednářová bola v apríli roku 2022 bola donútená odísť z pražskej základnej školy Na Dlouhém lánu. Dôvodom boli výroky, ktorými pedagogička podľa stanoviska vedenia školy popierala udalosti na Ukrajine. Žiaci nahrali na hodine českého jazyka video, ktoré malo dotyčnú učiteľku usvedčiť. Ona však tvrdí, že sa ničoho protiprávneho nedopustila, a celý proces, z ktorého dodnes vznikli až tri súdne spory, považuje za vykonštruovaný.
Štátny zástupca obžaloval učiteľku za popieranie ruskej agresie na Ukrajine. „Dne 26. dubna 2023 podal obvodní státní zástupce Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 6 k tamnímu soudu obžalobu na jednu fyzickou osobu pro jednání, které dle obžaloby naplnilo znaky skutkové podstaty přečinu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy. Na základě provedeného dokazovaní bylo v předmětné věci nutné přijmout závěr, že obžalovaná se nedopustila pouze obecných projevů podpory, ale proaktivně předkládala taková tvrzení, kterými válečnou agresi ospravedlňovala ve smyslu toho, že se jedná o ospravedlnitelný nástroj či omluvitelný způsob řešení v té době panující situace,“ uviedlo vo svojom vyhlásení Mestské štátne zastupiteľstvo v Prahe.
„V dané věci se jedná o veřejnými prostředky intenzivně sledovanou kauzu učitelky základní školy, která při hodině českého jazyka žákům osmé třídy sdělovala svůj výklad současné situace na Ukrajině, respektive v rámci tohoto svého výkladu určeného žákům zpochybňovala a popírala či se snažila ospravedlnit válečné zločiny proti míru, kterých se dopustila Ruská federace do dne 5. dubna 2022 v souvislosti s vyvoláním válečného konfliktu při napadení jiného suverénního státu,“ vysvetlilo zastupiteľstvo.
„Z důvodu prevence si dovoluji zopakovat, že byť svoboda projevu představuje jednu ze základních lidských svobod, tak i toto právo má své zákonné mantinely, při jejichž překročení může být dovozena na základě ustanovení trestního zákoníku i trestní odpovědnost konkrétních osob,“ dodalo.
V nedávnom rozhovore pre Parlamentné listy učiteľka uviedla, že tému ruskej invázie na Ukrajine zvolila preto, že bola aktuálna. Pri diskusii so žiakmi si vraj uvedomila, že majú iba čiastočné informácie, a chcela, aby sa dozvedeli viac. „Uvedomila som si, že čerpajú stále z tých istých zdrojov – najviac zo Zoznamu alebo ČT. Poznajú len jednu stranu veci, nevedia to zasadiť do kontextu,“ uviedla.
Viac v rozhovore pre portál Paralelně:
Zdroj: paralelne.cz / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…