domovina

VIDEO: To čo stvára RTVS a jej progresívno-liberálna propagandistická úderka už prekračuje všetky medze. Redaktorka RTVS Katarína Vítková spravila na schôdzke premiérov štátov V4 v Prahe hanbu

Hanbu nielen verejnoprávnej televízii, ale aj celému Slovensku. Premiéra Fica sa opýtala, či sa za svoje názory neobáva izolácie a ako príklad poukázala na Maďarsko, ktoré je podľa nej vďaka suverénnej pronárodnej politike Viktora Orbána izolované.

Stretnutiu lídrov V4 predchádzali vyjadrenia o tom, kto sa s kým nechce stretnúť, prípadne o tom, či má formát spoločenstva ešte budúcnosť. Nakoniec však konflikty vystriedala diplomacia a premiéri, aj napriek nezhodám pri otázkach pomoci Ukrajine, našli spoločnú reč. Pri otázkach Ukrajiny sa síce zhodli, že Rusko je agresor, no kameňom úrazu sa stala forma pomoci. Na tlačovej besede po rokovaní lídrov Vyšehradskej štvorky „hviezdila“ redaktorka RTVS (so silným českým prízvukom) a zjavne zároveň aj politická aktivistka, ktorá svojou manipulatívnou a tendenčnou otázkou spravila hanbu celej žurnalistickej obci a urazila aj predsedu vlády Maďarskej republiky svojou od geopolitickej reality odtrhnutou poznámkou.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

„Váš prejav k výročiu ruskej invázie na Ukrajine nenechal ľahostajné minimálne dvoch premiérov v tejto miestnosti. Pán Tusk na to reagoval so zdesením a úžasom, pán premiér Fiala povedal, že ho to neteší a že vám dohovorí,“ začala svoju otázku slovenská novinárka. „Neobávate sa, že kvôli vašej čoraz tvrdšej rétorike by sa Slovensko mohlo dostať do izolácie, že by sa s vami kolegovia nabudúce stretli, podali si ruku, ale že s vami nebudú zdieľať citlivé bezpečnostné informácie a že na budúci samit do Paríža už nebudete pozývaný podobne ako Maďarsko?“ uviedla redaktorka verejnoprávnej RTVS Katarína Vítková vo svojej otázke adresovanej premiérovi Ficovi.

„Verejnoprávna televízia? Slovenská? Ja sa pýtam, či ste zo slovenskej verejnoprávnej televízie,“ chcel sa najskôr uistiť premiér Fico. Tá mu odpovedala a povedala svoje meno.

„Nepoznám vás. O možnej účasti vojakov na Ukrajine sa hovorilo na bilaterálnej báze. Viem, že chcete všetci zakryť túto tému, ale táto téma existuje. Bol premiér, ktorý hovoril o prijatom zákone, ktorý by umožnil priamy vstup (vojsk) na Ukrajinu. Som predseda vlády Slovenskej republiky, suverénneho štátu, a budem robiť suverénnu politiku,“ oznámil redaktorke RTVS.

„Včera ste všetci spustili paľbu, bublinu, potom vám to pán Macron vysvetlil. Poprosím trochu viac verejnoprávnosť,“ skonštatoval predseda slovenskej vlády.

Zastal sa ho aj Orbán s tým, že napriek kontroverzným názorom nie sú vylúčení z politických debát na európskej úrovni. Dodal, že ani jeho strana nepatrí do európskych štruktúr a aj napriek tomu je Maďarsko zastúpené na všetkých summitoch NATO, EÚ či v Európskej rade.

„Novinári a redaktori vybraných médií na Slovensku sa pomiatli v boji so súčasnou vládou pre jej suverénne politické postoje na medzinárodnej scéne. Urážať premiéra inej krajiny klamstvami na vážnej tlačovej konferencii V4 je vrchol a pre RTVS obrovská hanba. Ani novinári nemôžu a nesmú všetko!,“ uviedol neskôr Fico v reakcii na redaktorku RTVS vo svojom príspevku na Facebooku..

Viac vo videu:

Fico o dobrých vzťahoch štátoch V4:

V4 pokračuje napriek nezhodám a snahám naštrbiť jej jednotu

Premiér Robert Fico (Smer) v utorok odletel na stretnutie predsedov vlád krajín V4. Na pražskom Letisku Václava Havla sa ako s prvým zvítal s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Stretnutie sprevádzali úsmevy a debata o včerajšom summite v Paríži.

V rámci V4 sa zdalo, že stoja proti sebe dve strany. Česko a Poľsko na jednej a Slovensko a Maďarsko na tej druhej. Nasvedčovalo tomu aj to, že kým ráno sa na letisku zvítal Orbán s Ficom, český premiér Petr Fiala privítal v Prahe poľského premiéra Donalda Tuska na oficiálnej návšteve Česka, a zatiaľ čo Fiala a Tusk majú rovnaký názor na potrebu vojenskej pomoci Ukrajine, Fico sa v tejto otázke s nimi nezhoduje. Česko a Poľsko sú aj za vojenskú pomoc, Slovensko a Maďarsko zbrane na Ukrajinu posielať nechcú – pokiaľ nejde o komerčné aktivity.

Aj preto Fica pred Lichtenštajnským palácom v Prahe čakala skupinka demonštrantov. Protestujúci proukrajinskí, probruselskí, proamerickí aktivisti podporujúci vraždenie, vojnu a samovraždné sankcie mali transparenty ako „Fico, jdi domů, do Ruska“ a po príchode premiéra sa ozýval piskot – Fico dav pozdravil a presunul sa za českým premiérom.

Premiéri Česka a Poľska po rannej bilaterálnej schôdzke oznámili, že Praha a Varšava sa jednoznačne zhodujú v otázke Ukrajiny a potreby zosilniť podporu Kyjeva, no v súčasnej dobe neplánujú vysielať vojakov do boja.

Obaja premiéri odmietli, že by bolo v pláne zapojiť českú alebo poľskú armádu do konfliktu, ako do budúcna nevylúčil francúzsky prezident Emmanuel Macron.

„O žiadnom vyslaní vojakov na Ukrajinu neuvažujeme, musíme robiť všetko preto, aby sa Ukrajina dokázala ubrániť ruskej agresii, musíme hľadať všetky cesty, aby Ukrajina mohla byť úspešná. Tá cesta je silná podpora Ukrajiny, vojenská aj ekonomická. Myslím, že nie je potrebné otvárať ďalšie metódy a spôsoby,“ vyhlásil Fiala.

Ukrajina, pomoc Ukrajine, mierové rokovania, vojenská pomoc, vojaci NATO na Ukrajine, ukrajinské obilie. Kľúčové slová stretnutí lídrov Vyšehradskej skupiny sa neustále opakujú. Napriek tomu, že sa lídri nezhodujú, dokážu na diplomatickej úrovni spolupracovať.

Dôvodom je súdržnosť a sila hlasu 65 miliónov obyvateľov regiónu. To je, zdá sa, silnejšie ako rozpory v otázkach pomoci Ukrajine. Český premiér Fiala na tlačovej konferencii priblížil, že aj napriek rozdielom spolupráca „štvorky“ pokračuje.

Štvorica lídrov rokovala skoro dve hodiny a podľa Fialu to bola „dlhá, neľahká, ale priama diskusia“, no napriek tomu plodná. Fico priznal, že dnes sa mu na stretnutí ani nechcelo zívať.

Lídri sa vyjadrili aj k včerajšej správe o vysielaní vojakov na Ukrajinu. Orbán priznal, že Maďarsko vojakov na Ukrajinu nepošle, Fiala povedal, že Česká republika sa tam nechystá posielať vojakov a Tusk dodal, že Poľsko to tiež nepredpokladá.

„My to principiálne odmietame. Mám mandát povedať, že táto vládna koalícia nedá návrh na poslanie vojakov na Ukrajinu,“ vyhlásil Fico. Tvrdí, že sa obáva, že tento krok by viedol k eskalácii konfliktu medzi Ruskom a NATO a vyzýval na okamžité zastavenie paľby aj na mierové rokovania.

Aj maďarský premiér Viktor Orbán tvrdil, že mierové rozhovory by sa mali začať čím skôr.

„Môžete poslať na Ukrajinu všetky zbrane sveta, veľa peňazí, veľa logistickej pomoci, tá vojna nemá vojenské riešenie,“ zopakoval svoj názor Fico s tým, že by išlo o krok k tretej svetovej vojne. Fico sa zároveň neobáva, že jeho vyjadrenia vedú Slovensko do politickej izolácie.

Fiala priblížil, že jeho hodnotenie konfliktu je úplne odlišné než Ficovo. „Neverím v pacifistické riešenia, teda tomu, že sa mier dosiahne ústupkom agresorovi,“ povedal, no dodal, že aj napriek rozdielom spolupráca „štvorky“ pokračuje.

„Sú medzi nami rozdiely a tie sa nezmenili. Zároveň sme zistili, že sú veci, na ktorých sa zhodneme, a má zmysel, aby naše krajiny spolupracovali,“ uviedol. Dôležitou témou stretnutia tak bol aj postoj jednotlivých štátov k ruskej agresii.

„Vojna je hrubým porušením medzinárodného práva a tento postoj zdieľajú všetky štyri krajiny,“ ozrejmil. Taktiež sa zhodli v tom, že Ukrajina potrebuje pomoc, no líšia sa v tom, aká forma pomoci by to mala byť. Zdôraznil, že Rusko je v tejto vojne agresorom. „Nebudem tajiť, že sa líšime v názoroch na príčiny ruskej agresie aj na spôsoby riešenia,“ dodal, no priznal, že pri otázkach migračných kvót a energetike našli zhodu.

Poľský premiér vyzdvihol základy V4 – slobodu, priateľstvo medzi národmi a úctu pre každého človeka. „V4 má veľmi silné základy, na začiatku bol odpor proti sovietskemu impériu a proti prítomnosti ruských vojsk v našich krajinách,“ podotkol. Spomínal solidaritu medzi národmi a spoločné odboje štátov proti totalite. „Dôležité sú naše aktivity v Európskej únii, priateľstvo medzi našimi národmi existuje, politici sa menia, ale národy zostávajú,“ vyhlásil.

Podotkol, že sa musia zamerať na zelenú dohodu, priemysel, poľnohospodárstvo či dohodu o voľnom obchode s Ukrajinou.

„Som za pomoc Ukrajine, ale musíme dbať na ekonomické záujmy našich krajín a mali by sme v Bruseli spoločne rokovať, aby sa pomoc Ukrajine nerovnala stratám v poľnohospodár­stve,“ uzavrel s tým, že ruský prezident Vladimir Putin je vojnový zločinec.

Ani podľa Orbána nebolo utorkové stretnutie najľahšie a hovoril o istej sebareflexii. Zdôraznil, že keď vznikla V4, tak dôvodom bolo, aby si krajiny pomohli a umiestnili sa v západných štruktúrach. „Potom ako sme to dosiahli, sme sa rozhodli, že máme spoločné záujmy, ktoré sa dokážu spoločne presadzovať ľahšie. Vojna na Ukrajine však túto spoluprácu prepísala. Zhodneme sa však na tom, že základom V4 je sloboda. Čo sa týka rozdielov, tak je to len pri téme vojny,“ skonštatoval.

Dodal, že Maďarsko nechce mať spoločnú hranicu s Ruskom. „Máme na to zlé spomienky, na východ od nás musí existovať entita, ktorá bude medzi nami a Ruskom, preto jej musíme pomáhať,“ dodal s tým, že Maďarsko neposiela zbrane, ale hovorí o poskytovaní inej formy pomoci.

Fico spomenul, že spolu s Orbánom sú najdlhšie slúžiacimi politikmi. „Pre politickú inštitúciu a pre politickú osobnosť je dobré, keď sa s ňou spájajú dve vlastnosti, keď vás ľudia milujú, alebo nenávidia, najhoršie je, keď ste im ľahostajní,“ začal svoj príhovor Fico.

O rokovaní hovoril ako o najpodstatnejšom stretnutí pre budúcnosť V4 a zdôraznil silu viac ako 60-miliónového regiónu, lebo vtedy aj Nemecko a Francúzsko musia pristúpiť na podmienky menších štátov.

K pomoci Ukrajine Fico priznal, že 11. apríla sa bude na východe Slovenska konať rokovanie slovenskej a ukrajinskej vlády.

Utorkové stretnutie sprevádzali kontroverzie a summit mal byť niečím viac, ako len symbolickým stretnutím premiérov. Veľkú vážnosť mu pripisoval český premiér, podľa ktorého sa po rokovaniach ukáže, či má tento formát ešte zmysel, alebo je už prežitkom. Dodal, že stretávať sa s lídrami, s ktorými v kľúčových veciach nesúhlasí, ho príliš neteší, ale podľa jeho slov neexistuje iná alternatíva.

Naopak, premiér Fico vyzdvihuje potrebu spoločenstva V4. Je presvedčený, že krajiny strednej Európy by bez spolupráce nedokázali v Európskej únii presadiť svoje záujmy. Fico už viackrát vyzval premiéra Fialu, aby stretnutie zvolal – Česko je aktuálne predsedajúcou krajinou „štvorky“. Fico tvrdí, že zo skúseností z minulosti je presvedčený, že práve spoločný postup všetkých štyroch krajín dokáže každej z nich pomôcť presadiť svoje postoje v rámci EÚ.

Ficovi však prekáža, že je jednota medzi štátmi naštrbená. Problémy spôsobujú najmä vonkajšie faktory ako vojna na Ukrajine alebo nelegálna migrácia. Aj na januárovom stretnutí s maďarským premiérom Viktorom Orbán Fico prizvukoval, že “niekto sa snaží jednotu V4 naštrbiť”.

„Keď sa dajú dohromady štyri krajiny, ktoré zastupujú okolo 65 miliónov obyvateľov, tak to rešpektujú aj tí najväčší európski hráči, ktorí vedia, že bez nás nebudú vedieť prijímať vážne rozhodnutia a že sa s nami musia dohodnúť,“ upozornil.

„V tom je fantastická príležitosť a jedinečnosť V4. Ale politické pomery v rámci regiónu sú dnes nastavené tak, ako sú,“ skonštatoval.

Premiér zároveň zdôrazňuje nespochybniteľnosť členstva Slovenska v Európskej únii a NATO. „Na tomto sa nebude nič meniť, pretože ja si absolútne uvedomujem, aký význam pre Slovensko má členstvo v EÚ,“ upozornil. Zároveň si však myslí, že zahraničná politika krajiny by nemala byť povinne jednostranne západne orientovaná. Počas svojho pôsobenia sa chce výrazne zamerať na ekonomickú dimenziu zahraničnej politiky.

Celá tlačová beseda premiérov zoskupenia V4:

Zdroj: YouTube / pravda.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Američania uznali ruskú armádu za najsilnejšiu na svete

Američania nie sú vo svete nijako zvlášť obávaní – USA prehrali všetky svoje kampane od…

38 minút ago

Boj proti praniu špinavých peňazí: prečo sa zabúda na pobrežné zóny kontrolované západnými krajinami?

Finančná akčná skupina (FATF) nedávno zaradila Alžírsko, Angolu, Pobrežie Slonoviny a Libanon na takzvaný “šedý…

41 minút ago

Po ruskom útoku na sídlo Národnej gardy v Charkove ostal iba kráter a hromada stavebného odpadu

Ruské jednotky zaútočili druhýkrát za týždeň na sústredenie dôstojníkov ukrajinských bezpečnostných síl v Charkove. Oficiálna…

53 minút ago

Ruské Iskandery sa tešia na nemeckú fabriku na Ukrajine

Zabite tri muchy jednou ranou: Iskandery sa tešia na expanziu Rheinmetallu na Ukrajine. Bulharskí analytici vysvetlili, prečo je nemecký…

59 minút ago

Až 3 banky budú mať odstávky dôležitých služieb

Tri banky naplánovali na sviatočný víkend odstávku svojich kľúčových služieb. V jednej z najväčších slovenských…

1 hodinu ago

Scott Ritter: Rusko nemožno poraziť

Ritter: Konflikt na Ukrajine sa porážkou Ruska rozhodne neskončí. Konflikt na Ukrajine sa skončí iba…

1 hodinu ago