Opozičná Čaputová.
Nastolenie právneho štátu, to je podľa Gašpara je pri rušení ÚŠP a zmene trestných zákonov cieľom. Čaputová podľa neho disponuje podrobnými informáciami o manipuláciách trestných konaní, no ignoruje ich. Hosťom Fedora Flašíka v Bez cenzúry bol generál Tibor Gašpar, poslanec Národnej rady SR za stranu Smer-SD. Hovorilo sa o najhorúcejších témach, medzi ktoré bezpochyby patrí napríklad návrh na zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry či novela Trestného zákona a Trestného poriadku.
Podľa Tibora Gašpara sú zákony, ktoré boli predložené do skráteného legislatívneho konania, dôležité pre riadny výkon moci.
„Tieto zákony sú potrebné, aby sme mohli splniť to, čo sme v predvolebnom období sľubovali voličom,“ uviedol.
Podľa poslanca je úlohou koalície nastoliť opäť právny štát, k čomu má pomôcť aj zmena trestného zákona a trestného poriadku či zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).
Ako ďalej oznámil, bude potrebná zmena rokovacieho poriadku parlamentu.
„Opozícia zistila, že môžu akousi časovou obštrukciou naťahovať čas a oddaľovať schvaľovanie potrebných zákonov. Uvažujeme o tom, že bude potrebné novelizovať rokovací poriadok. Zvolili nás občania, aby sme schvaľovali zákony v primeranej lehote. A nie sa pol roka dohadovali,“ zdôraznil.
Doplnil tiež, že opozícia v rozprave opakuje to isté, keď vystupuje s rovnakými príspevkami, pričom ich len mierne obmieňa.
K zrušeniu ÚŠP Gašpar povedal, že tento úrad pod vedením Daniela Lipšica pôsobil ako politický nástroj pomsty Igora Matoviča a jemu podobných.
„Hrubo zneužívali trestný poriadok. Nie všetci prokurátori ÚŠP, ale tá skupina okolo Lipšica. Svojvoľne si vykladajú, ako sa riešia opravné prostriedky, zneužívajú inštitút väzby a mohol by som pokračovať,“ tvrdí.
Ďalším významným problémom podľa poslanca je, že prokurátori ÚŠP nie sú kontrolovateľní žiadnou vyššou inštitúciou.
K ostatnému vystúpeniu prezidentky Zuzany Čaputovej v parlamente Gašpar poznamenal, že argumentovala rovnako, ako opoziční politici.
„Vytrhávala veci z kontextu. Osvojila si argumentáciu opozície a zľahčovala rozhodnutia ústavného súdu, ktoré sa týkajú porušovania ľudských práv,“ vysvetlil.
Policajný exprezident v tejto súvislosti pripomenul medializované stretnutie viacerých ústavných činiteľov na pôde Slovenskej informačnej služby, kde sa stretli prezidentka, premiér, predseda parlamentu, generálny prokurátor, policajný prezident, špeciálny prokurátor.
„Témou stretnutia boli dôkazy o manipulácii trestných konaní. Ako sa dnes Čaputová môže tváriť, že nevie, o čom sa tu rozprávame?“ pýta sa.
„To už nie je len o tých 27 rozhodnutiach ústavného súdu. To je o veľkej sume dôkazov o manipulácii, o ktorej bola Čaputová informovaná veľmi podrobne. Ona to však ignoruje,“ zdôraznil Gašpar.
Podľa neho dokonca naopak stále na strane tých, ktorí boli za manipulácie trestných konaní zodpovední.
ereport.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…