Opozičná Čaputová.
Nastolenie právneho štátu, to je podľa Gašpara je pri rušení ÚŠP a zmene trestných zákonov cieľom. Čaputová podľa neho disponuje podrobnými informáciami o manipuláciách trestných konaní, no ignoruje ich. Hosťom Fedora Flašíka v Bez cenzúry bol generál Tibor Gašpar, poslanec Národnej rady SR za stranu Smer-SD. Hovorilo sa o najhorúcejších témach, medzi ktoré bezpochyby patrí napríklad návrh na zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry či novela Trestného zákona a Trestného poriadku.
Podľa Tibora Gašpara sú zákony, ktoré boli predložené do skráteného legislatívneho konania, dôležité pre riadny výkon moci.
„Tieto zákony sú potrebné, aby sme mohli splniť to, čo sme v predvolebnom období sľubovali voličom,“ uviedol.
Podľa poslanca je úlohou koalície nastoliť opäť právny štát, k čomu má pomôcť aj zmena trestného zákona a trestného poriadku či zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).
Ako ďalej oznámil, bude potrebná zmena rokovacieho poriadku parlamentu.
„Opozícia zistila, že môžu akousi časovou obštrukciou naťahovať čas a oddaľovať schvaľovanie potrebných zákonov. Uvažujeme o tom, že bude potrebné novelizovať rokovací poriadok. Zvolili nás občania, aby sme schvaľovali zákony v primeranej lehote. A nie sa pol roka dohadovali,“ zdôraznil.
Doplnil tiež, že opozícia v rozprave opakuje to isté, keď vystupuje s rovnakými príspevkami, pričom ich len mierne obmieňa.
K zrušeniu ÚŠP Gašpar povedal, že tento úrad pod vedením Daniela Lipšica pôsobil ako politický nástroj pomsty Igora Matoviča a jemu podobných.
„Hrubo zneužívali trestný poriadok. Nie všetci prokurátori ÚŠP, ale tá skupina okolo Lipšica. Svojvoľne si vykladajú, ako sa riešia opravné prostriedky, zneužívajú inštitút väzby a mohol by som pokračovať,“ tvrdí.
Ďalším významným problémom podľa poslanca je, že prokurátori ÚŠP nie sú kontrolovateľní žiadnou vyššou inštitúciou.
K ostatnému vystúpeniu prezidentky Zuzany Čaputovej v parlamente Gašpar poznamenal, že argumentovala rovnako, ako opoziční politici.
„Vytrhávala veci z kontextu. Osvojila si argumentáciu opozície a zľahčovala rozhodnutia ústavného súdu, ktoré sa týkajú porušovania ľudských práv,“ vysvetlil.
Policajný exprezident v tejto súvislosti pripomenul medializované stretnutie viacerých ústavných činiteľov na pôde Slovenskej informačnej služby, kde sa stretli prezidentka, premiér, predseda parlamentu, generálny prokurátor, policajný prezident, špeciálny prokurátor.
„Témou stretnutia boli dôkazy o manipulácii trestných konaní. Ako sa dnes Čaputová môže tváriť, že nevie, o čom sa tu rozprávame?“ pýta sa.
„To už nie je len o tých 27 rozhodnutiach ústavného súdu. To je o veľkej sume dôkazov o manipulácii, o ktorej bola Čaputová informovaná veľmi podrobne. Ona to však ignoruje,“ zdôraznil Gašpar.
Podľa neho dokonca naopak stále na strane tých, ktorí boli za manipulácie trestných konaní zodpovední.
ereport.sk
Príslušník PZ sa prípad neskôr snažil ututlať. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, policajný prezident Ľubomír…
Začnem tým usmrtením, vysvetlím ďalej, ale možno to nebude potrebné – teda čosi ako Definícia…
Najprv vybavím výraz Deep State – hlboký štát: Skupina ľudí, typicky príslušiacich k vládnym agentúram…
Pred 35 rokmi sa začal v Prahe na Národnej triede štátny prevrat, ktorý dostal názov…
Krátko po ďalšom nálete kamikadze dronov Geranium ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele…
V roku 1992 urobila americká zahraničná politika chybný manéver, pretože neokonzervatívci si predstavovali amerického hegemóna.…