Právny štát. O tom hovoril bývalý policajný prezident, dnes poslanec NR SR a predseda brano bezpečnostného výboru Tibor Gašpar.
Na rádiu Expres v relácii s Branislavom Závodským. Ako sme vás informovali, vláda včera, 1. januára 2024, zverejnila brožúru, ktorá poukazuje na to, čo sa na Slovensku dialo s právnym štátom od nástupu Matoviča k moci.
Tibor Gašpar sa vrátil k vystúpeniu prezidentky v NR SR. Kde okrem iného uviedla, že „áno, je pravda, že existujú rozhodnutia Ústavného súdu SR o nezákonných väzbách a porušovaní ľudských práv. Ale to sú len drobné chybičky.“
„V parlamente som prečítal 26 rozhodnutí, v ktorých sa jasne píše, že zo strany ÚŠP a OČTK dochádzalo počas posledných rokov k porušovaniu ľudských práv. To už nie je chybička, ale systémové zlyhanie,“ skonštatoval. (Pozn. aut. všetkých doterajších takýchto rozhodnutí je 28)
Na otázku Závodského, aby konkrétne uviedol, ako boli porušené v trestnom konaní tie jeho, bývalý policajný prezident odpovedal, že išlo o právo na podanie opravného prostriedku a kontaktu s rodinou.
Gašpar tiež pripomenul, že nejde len o ÚŠP a niektoré zložky OČTK. Ale i „slávny“ senát 5T (tzv strýkosenát) na Najvyššom súde SR,
„Je normálne, aby sudcovia z týchto senátu za dva roky päťkrát porušili zákon?“ pýta sa.
V relácii sa venoval i „pracovníkom očisty.“ Ktorých Matovičova vláda, Lipšic a „čurillovci“ využívali na miesto obvyklej zákonnej praxe – dôkazov. Autor textu pripomína napríklad aj vyhlásenie ex šéfa NAKA.
V ktorom verejne vyhlásil, že „ak je predsa jasné, že niekto trestný čin spáchal, dôkazy sa už nájdu.“ Čo je v priamom rozpore s Trestným zákonom.
„Lipšic a jeho kumpáni z opozície si mysleli, že nás umlčia. My však budeme hovoriť, aby verejnosť pochopila, v akom bezpráví sme všetci žili.
V predchádzajúcich rokoch sa kšeftovalo so spravodlivosťou. Povoľní a všetkého schopní kajúcnici dostali mierne alebo takmer žiadne tresty. Aj keď zo štátneho nakradli milióny. Tieto dohody o vine a treste sa budú môcť preveriť.
Ak bolo všetko v rokoch 2020-2023 právne v poriadku, je nepochopiteľné, prečo sa vtedajší aktéri niečoho obávajú. Odborné právne posúdenie tohto obdobia je dôležité pre ďalšie fungovanie právneho štátu na Slovensku,“ uviedol Tibor Gašpar k téme i na sociálnej sieti.
ereport.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…