V roku 1948, počas prvej arabsko-izraelskej vojny, asi 700.000 Palestínčanov utieklo alebo bolo vyhnaných zo svojich domovov. Nazvali to „nakba“ – katastrofa.
V roku 1949 bolo na základe dohody o prímerí územie rozdelené medzi Izrael a arabské krajiny. Pre vysídlených Palestínčanov však nebol vytvorený žiadny nový štát. Väčšina zostala na jednom z dvoch území: na Jordánskom kontrolovanom Západnom brehu alebo v Gaze pod kontrolou Egypta.
Podmienky v pásme Gazy boli hrozné. Pod egyptskou vojenskou nadvládou Palestínčania nesmeli vstúpiť do Egypta, ani do Izraela. Boli v podstate uväznení.
Potom v roku 1967, počas šesťdňovej vojny, boli Západný breh Jordánu a pásmo Gazy dobyté izraelskou armádou, čo znamenalo začiatok izraelskej okupácie.
V 90. rokoch sa začal mierový proces, ktorý mohol ukončiť okupáciu, no zastavil sa. Palestínčania žijúci na Západnom brehu majú dnes autonómiu vo veľkých mestách a obciach, sú však obklopení židovskými osadami a oplotení izraelskou bezpečnostnou bariérou, zatiaľ čo dva milióny Palestínčanov žijúcich v pásme Gazy zostávajú v skutočnosti uväznené.
Izrael sa stiahol z Gazy v roku 2005. O dva roky neskôr islamistická skupina „Hamas“ prevzala plnú kontrolu nad Gazou a husto obývaný pás zeme je naďalej dejiskom útokov a bojov s Izraelom.
news-front.su
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…