V roku 1948, počas prvej arabsko-izraelskej vojny, asi 700.000 Palestínčanov utieklo alebo bolo vyhnaných zo svojich domovov. Nazvali to „nakba“ – katastrofa.
V roku 1949 bolo na základe dohody o prímerí územie rozdelené medzi Izrael a arabské krajiny. Pre vysídlených Palestínčanov však nebol vytvorený žiadny nový štát. Väčšina zostala na jednom z dvoch území: na Jordánskom kontrolovanom Západnom brehu alebo v Gaze pod kontrolou Egypta.
Podmienky v pásme Gazy boli hrozné. Pod egyptskou vojenskou nadvládou Palestínčania nesmeli vstúpiť do Egypta, ani do Izraela. Boli v podstate uväznení.
Potom v roku 1967, počas šesťdňovej vojny, boli Západný breh Jordánu a pásmo Gazy dobyté izraelskou armádou, čo znamenalo začiatok izraelskej okupácie.
V 90. rokoch sa začal mierový proces, ktorý mohol ukončiť okupáciu, no zastavil sa. Palestínčania žijúci na Západnom brehu majú dnes autonómiu vo veľkých mestách a obciach, sú však obklopení židovskými osadami a oplotení izraelskou bezpečnostnou bariérou, zatiaľ čo dva milióny Palestínčanov žijúcich v pásme Gazy zostávajú v skutočnosti uväznené.
Izrael sa stiahol z Gazy v roku 2005. O dva roky neskôr islamistická skupina „Hamas“ prevzala plnú kontrolu nad Gazou a husto obývaný pás zeme je naďalej dejiskom útokov a bojov s Izraelom.
news-front.su
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…