Sobotné protesty boli na Srí Lanke vôbec najväčšími. Na demonštrácie do Kolomba prišli obrovské davy ľudí, aby vyjadrili nespokojnosť s bezprecedentnou ekonomickou krízou.
Srílanský prezident Gotabaja Radžapaksa ušiel vo sobotu zo svojej rezidencie v Kolombe. Len pár minút na to do budovy vtrhli tisíce nahnevaných demonštrantov, uviedla agentúra AFP s odvolaním sa na miestne bezpečnostné zdroje.
Na ostrove sa v posledných dňoch odohrávali mohutné protesty proti najhoršej ekonomickej kríze, aká krajinu postihla za posledných sedem desaťročí.
Na záberoch súkromnej televíznej stanice Sirasa TV bolo vidieť davy ľudí mieriace do prísne stráženého prezidentského paláca. Podľa srílanských bezpečnostných zdrojov zostáva Radžapaksa prezidentom a armáda ho chráni na bližšie neurčenom mieste.
„Prezident bol eskortovaný do bezpečia,“ citovala AFP nemenovaný zdroj, podľa ktorého srílanskí vojaci strieľali do vzduchu a nasadili slzotvorný plyn, aby rozhnevanému davu zabránili v obsadení prezidentského sídla.
Demonštranti pritom podľa agentúry DPA už obsadili úrad hlavy štátu, ktorý sa nachádza menej než kilometer od jeho sídla.
Srílanský premiér po masívnych protivládnych protestoch zvolal mimoriadne stretnutie lídrov strán.
Ostrovné krajiny, kde žije 22 miliónov obyvateľov, sa stretávajú s nedostatkom devíz, kvôli ktorému má problém zaplatiť dovoz palív, potravín a liekov. Ľudia sa mesiace stretávajú s rastúcou infláciou a výpadkami energií.
Tisícky protivládnych demonštrantov ignorovali zákaz a dokonca prinútili predstaviteľov vlakovej dopravy, aby prevádzkovali vlaky a previezli ich do Kolomba na sobotňajšie demonštrácie.
Demonštranti plávajú v bazéne v jednej zo zabavených vládnych budov:
Prezident Srí Lanky počas týždňa požiadal svojho ruského náprotivka Vladimira Putina, aby pomohol dovážať palivo do jeho krajiny, ktorá čelí najhoršej hospodárskej kríze za posledných sedem desaťročí. Gotabaya Rajapaksa uviedol, že mal s Putinom „produktívny“ telefonát a poďakoval mu za „všetku poskytnutú podporu“.
Srílanský prezident Gotábaja Rádžapakše odstúpi 13. júla zo svojej funkcie, aby umožnil pokojné odovzdanie moci. Oznámil to v sobotu predseda srílanského parlamentu, ktorého citovala agentúra AFP.
Šéf parlamentu Mahinda Abeywardena podľa vlastných slov oznámil prezidentovi, že sa lídri parlamentných strán zhodli na potrebe jeho demisie. Rádžapakše potom podľa jeho slov oznámil, že v stredu 13. júla odstúpi z funkcie.
Demonštranti – vyprovokovaní ekonomickou krízou v krajine – vtrhli ešte v sobotu ráno do prezidentovej oficiálnej rezidencie v hlavnom meste Kolombo a prinútili ho k úteku.
V sobotu večer prenikli aj do súkromnej rezidencie srílanského premiéra Ranila Vikramasingheho, a podpálili ju, informovala kancelária premiéra. Bezprostredne po tomto útoku nebolo zrejmé, či sa premiér v tom čase v sídle nachádzal alebo nie.
Vikramasinghe pritom krátko pred týmto incidentom ponúkol svoju demisiu. Podľa vyjadrenia svojej kancelárie súhlasil odstúpením z úradu, ktoré mu odporučili lídri opozičných strán, „aby tak zaistil bezpečnosť občanov“. Straníckym lídrom pritom podľa svojho hovorcu Vikramasinghe povedal, že z postu premiéra odstúpi po tom, ako sa strany dohodnú na vytvorení novej vlády.
AP uvádza, že sobotné protesty boli na Srí Lanke vôbec najväčšími. Na demonštrácie do Kolomba prišli obrovské davy ľudí, aby vyjadrili nespokojnosť s bezprecedentnou ekonomickou krízou.
Srí Lanka čelí najhoršej ekonomickej kríze od svojho získania nezávislosti v roku 1948. V apríli prestala splácať dlh vo výške 51 miliárd dolárov a rokuje o finančnej výpomoci s Medzinárodným menovým fondom.
Krajina už takmer úplne spotrebovala svoje zásoby benzínu a nafty. Vláda zatvorila v snahe ušetriť školy i úrady, ktorých fungovanie nie sú pre chod krajiny nevyhnutné. Mnohé európske krajiny, Austrália a Spojené štáty preto varovali svojich občanov pred cestovaním na Srí Lanku.
Zdroj: topky.sk / InfoVojna / cas.sk
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…