Ministrovi hospodárstva a predsedovi SaS Richardovi Sulíkovi sa za jediný deň podarilo nakopiť sériu politických chýb, ktoré podrývajú dôveru verejnosti v politiku a v zmenu sľubovanú vládou.
Zastupuje Slovensko, ale prezentuje svoje stranícke farby. Ako podpredseda vlády s étosom novej politickej kultúry tiež ukázal, že ani jemu nie je cudzie roky kritizované rodinkárstvo.
Je to prekvapujúci prešľap pri politickom matadorovi akým je minister Sulík, hovorí o kauze v podcaste denníka Pravda, komentátorka a moderátorka relácie Ide o Pravdu Mária Hlucháňová.
A nakoniec, prišiel presviedčať svet o technologickej vyspelosti Slovenska a odhalil pritom zaostalosť jeho štátneho aparátu. Ministrovi hospodárstva a predsedovi SaS Richardovi Sulíkovi sa za jediný deň podarilo nakopiť sériu politických chýb, ktoré podľa politológa Jozefa Lenča podrývajú dôveru verejnosti v politiku a v zmenu sľubovanú vládou.
„Naším cieľom je predstaviť Slovensko ako modernú krajinu, ktorá je atraktívna nielen svojimi tradíciami, ale aj inovatívnymi vynálezmi a kvalitnými ľuďmi, ktorí sa dokážu presadiť medzi technologicky vyspelými krajinami vo svete,“ uvádza oficiálna webová stránka slovenského pavilónu.
Popri kvalite ľudí, inovatívnosti a technologickej vyspelosti Slovenska však Sulík nechtiac poodhalil aj amaterizmus a diletantizmus štátnych úradníkov v ním spravovanom rezorte hospodárstva. Na verejne prístupnom serveri ulozto.sk sa v stredu večer objavili cestovné doklady oficiálnej slovenskej výpravy na Expo vrátane diplomatického pasu Sulíka, jeho dcéry i viacerých županov. Sulík nevidí problém v tom, že vo vládnom špeciáli sa viezla aj jeho dcéra Alexandra. Obhajuje sa, že jeho dcéra je právnička zaoberajúca sa energetickým právom, a preto využila možnosť zúčastniť sa na tematickom týždni venovanom energetike. Jej účasť mala byť navyše hradená z jej vlastných zdrojov.
„Poviem otvorene, že ma jej záujem potešil, pretože svoje deti vídam minimálne, preto som s jej účasťou súhlasil, aby sme mohli aspoň takto skĺbiť prácu s časom stráveným spolu,“ odkázal Sulík. Tvrdí, že preto ani neboli ubytovaní v hoteli spolu so zvyškom delegácie, ale prenajali si súkromné ubytovanie, ktoré si hradia sami. „Nikdy by som si nedovolil využívať prostriedky štátu na takýto účel. Takých majstrov sme tu už mali a kritizovali sme ich za to,“ uzavrel Sulík.
Jeho verziu udalosti naštrbuje kontrakt zverejnený v Centrálnom registri zmlúv.
Ide o zmluvu medzi ministerstvom hospodárstva v zastúpení generálnym tajomníkom služobného úradu Romanom Achimským a Sulíkovou dcérou. V zmluve z 21. októbra sa uvádza, že Sulíkova dcéra do Dubaja pocestuje za účelom poskytnutia odborného poradenstva, za čo sa jej rezort hospodárstva zaviazal poskytnúť cestovné náhrady a výdavky za leteckú prepravu vládnym špeciálom. Zo zmluvy teda vyplýva, že Sulíkova dcéra za dopravu neplatila.
Kópie strán pasov s fotografiami a osobnými údajmi zverejnil na internete profil Nekŕmte nás odpadom. Približne 40 minút od zverejnenia už doklady neboli na serveri dostupné. „Po našom zverejnení sa nezodpovedný úradník zobudil a odkaz vymazal. Koľko ľudí si ale za ten čas naskenované cestovné pasy stiahlo, nevieme,“ dodáva stránka.
„Aktuálne zisťujeme, čo sa presne stalo a z akého dôvodu boli tieto údaje zverejnené. V prípade, že zistíme protiprávne konanie, obrátime sa na príslušné úrady,“ uviedla pre Pravdu hovorkyňa rezortu hospodárstva Katarína Matejková. Dodala, že viac informácií poskytne Sulík osobne na piatkovej tlačovej besede.
Aj keď dôvody zverejnenia zatiaľ jasné nie sú, je zjavné, že rezort hospodárstva pri posielaní súborov cez verejný server podcenil bezpečnosť. „Je to jednoduchý server umožňujúci posielať veľké súbory, ktoré by človek ťažko poslal cez e-mail. Stačí poslať link a tam si už adresát môže stiahnuť nahraté súbory. Najčastejšie sa takto používajú obrázky v komprimovanej, teda zabalenej forme. Keďže je to celkom dobrá verejne prístupná platforma, sám ju používam. Svoje súbory však zaheslujem, aby sa k nim nedostal niekto iný. Ale to v tomto prípade neprebehlo, bolo to v otvorenej podobe a dalo sa k tomu jednoducho dostať,“ približuje Ondrej Macko, novinár zaoberajúci sa informačnými technológiami.
Podľa neho nešlo len o chybu niekoho z ministerstva hospodárstva, kto tieto snímky pasov zozbieral a nahral na verejný server bez zaheslovania, ale pravdepodobne došlo aj k úmyselnému vypusteniu linku k súboru neoprávnenej osobe. Okrem amaterizmu na ministerstve je teda za zverejnením cestovných dokladov asi aj vedomá snaha poškodiť vedenie rezortu či minimálne upozorniť na bezpečnostné nedostatky ich postupov.
„Aj mne samému sa stalo, že som bol pred služobnou cestou požiadaný o snímku pasu. Pred jej zaslaním som si však na snímke vyčiernil citlivé osobné údajne. V tomto prípade je nepravdepodobné, že by sa k týmto súborom dostal bežný človek, ktorý len tak prehľadával tento server. Ten, kto sa k tomuto súboru dostal, musel mať link, ktorý mu niekto zaslal. Pri posielaní takýchto súborov je ich potrebné zaheslovať a heslo poslať v osobitnom e-maile, ktorý dostane len oprávnená osoba. Nerozumiem, prečo nepoužili vládny cloud, keď ho už máme,“ dodal Macko.
Informácie o uniknutých pasoch na internete prišli v čase, keď bývalý premiér a predseda opozičnej strany Smer Robert Fico v parlamentnom pléne vyčítal Richardovi Sulíkovi, že do Dubaja vzal aj svoju dcéru. Ten použil aj ostré slová, keď koalícii vyčítal, že dovolí Sulíkovi, ktorý už stráca zmysel pre realitu, takéto výlety.
„V čase, keď začína byť problém s dodávkami plynu do Európskej únie, on sa vyberie na jeden veľký výlet do Dubaja,“povedal Fico. „Máme zmluvu o spolupráci, ktorá hovorí, že ministerstvo hospodárstva prostredníctvom generálneho tajomníka služobného úradu podpísalo zmluvu s dcérou ministra hospodárstva. Tá zmluva je zmluva o výlete a nie o spolupráci,“ dodal. Podľa neho je ktorýkoľvek minister z koalície neodvolateľný, pretože v takom prípade by sa samotná koalícia rozpadla.
K Sulíkovi je tvrdý aj poslanec OĽaNO Peter Kremský. Ten na sociálnej sieti napísal: „Je smutné, že neprešli ani dva roky a predstavitelia našej vlády opakujú chyby tej minulej. Rodinkárstvo, papalášizmus, chabé výhovorky… Let štátnym lietadlom si nikto platiť nemôže, urobiť z vlastnej dcéry akože poradkyňu na svojom ministerstve… To si naozaj myslíme, že ľudia seno žerú? Myslím, že každý, kto si toto dovolí, by za to mal prebrať politickú zodpovednosť…“
Predseda liberálov už vyše mesiaca hrdo prezentuje prácu slovenského pavilónu na svetovej výstave Expo v Dubaji. Hlavnou témou slovenskej expozície v tejto arabskej krajine je mobilita s dôrazom na technológie vodíkového pohonu ako paliva budúcnosti, technológie v leteckom sektore a technológie vo vesmírnom sektore.
Nové správy z Dubaja Sulík pravidelne zverejňuje na viacerých platformách. Slovenskí podnikatelia a návštevníci mu vyčítali, že v reštaurácii neponúkajú národné špeciality ako bryndzové halušky, slovenské vína či minerálky. Sulík preto v utorok uverejnil svoju fotografiu, na ktorej pomáha pri varení halušiek. Dal sa však pritom odfotiť v straníckom tričku.
Politológ v tejto súvislosti hovorí o primitívnej politickej chybe. „Toto sú ďalšie z krokov, ktoré podrývajú dôveru verejnosti v politiku a je v rozpore s tým, čo táto vláda sľubovala. Byť iný ako predchádzajúca vláda, mať vyššiu politickú kultúru, zbaviť sa systému „našich ľudí“ a rodinkárstva, ktoré sme mohli v minulosti vidieť napríklad v prípade ministra Ľubomíra Jahnátka. Je to teda najmä zrada voličov a ich dôvery v túto vládnu koalíciu. Spolu s tým, ako unikli kópie pasov, je to súčasne aj primitívna politická chyba. Nevrhá to dobrý obraz na vládu a podkopáva to aj dôveru v systém,“ zhodnotil politológ Jozef Lenč.
Mohol sa Sulík zachovať inak? „Dalo sa tomu predísť, jednoducho tam tú dcéru nebrať. Keby bola aj najväčšia slovenská odborníčka na nejakú tému, stále to bude v očiach verejnosti vnímané ako exemplárny príklad rodinkárstva, čo je v príkrom rozpore s predvolebnými sľubmi vlády aj Richarda Sulíka,“ zdôraznil Lenč.
Aby toho nebolo málo, Sulík si spravil medvediu službu aj pri svojej obľúbenej činnosti, ktorou sa často prezentuje, pri varení. O dianí v slovenskom pavilóne Sulík pravidelne informuje na viacerých platformách. Slovenskí podnikatelia, návštevníci, ale aj opoziční politici mu však vyčítali, že v reštaurácii, ktorá je súčasťou slovenského pavilónu, neponúkajú národné špeciality ako bryndzové halušky, slovenské vína či minerálky.
Keď Sulík v utorok uverejnil na svojom oficiálnom webovom profile fotografiu, na ktorej pomáha pri varení halušiek v straníckom tričku, mnohí ľudia reagovali poznámkou, že šiel do Dubaja za štátne peniaze prezentovať Slovensko a nie svoju politickú stranu.
Politológ s touto kritikou súhlasí. „Osobne si myslím, že je to problém. Ak už chce takýmto spôsobom reprezentovať Slovensko pri varení halušiek, nemal to poňať ako stranícku akciu. Nemalo by to takto fungovať, aj keď na Slovensku veľa vecí funguje inak, ako by malo,“ dodal Lenč.
Medzi cestujúcimi v Dubaji bol aj majiteľ advokátskej kancelárie Radoslav Zigo, kde dcéra ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) vykonávala koncipientskú prax. Zároveň má zmluvu s Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). V piatok na brífingu v Národnej rade (NR) SR na to upozornil nezaradený poslanec a líder strany Hlas-SD Peter Pellegrini.
„Za odmenu za to, že jeho dcéra môže u neho robiť koncipientúru, tak ho, samozrejme, odmenil, veľkým kontraktom s ÚRSO, ktorý priamo spadá pod Richarda Sulíka. Zároveň ho odmenil výletom do Dubaja, tiež ho v zmluve označili za odborníka na energie a obnoviteľné zdroje,“ vyhlásil Pellegrini. Dodal, že zmluvu s Ministerstvom hospodárstva (MH) SR má advokát len na čas „výletu“ a tiež má v zmluve uvedené, že mu budú uhradené všetky náklady spojené s touto cestou.
Zároveň je podľa neho Zigo aj podpredsedom predstavenstva Slovenských elektrární. Pellegrini naznačil, že sa „šušká“, že daná advokátska kancelária má zmluvu nielen s ÚRSO, ale aj so samotnými Slovenskými elektrárňami za „zaujímavú sumu“. Informáciu má podľa vlastných slov z koaličných kruhov. „Toto sú veci, ktoré jednoducho môžeme označiť za klientelizmus a rodinkárstvo úplne v priamom prenose,“ zdôraznil Pellegrini. Pýtal sa, či ho takto Sulík neodmeňuje za to, že „mu z dcéry spravia právničku“. Poukázal na to, že je ťažké nájsť si miesto koncipienta.
Vyzval tiež premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), aby urobil „poriadky“. Ministri si totiž podľa Pellegriniho už môžu robiť hocičo. Sulík zároveň podľa neho nerieši to, čo by naozaj mal. Nevylúčil ani ďalší pokus o odvolanie ministra hospodárstva. Bol by však rád, ak by správanie členov vlády riešil premiér.
Celá tlačová beseda strany Hlas-SD:
Dva návrhy súvisiace s aktuálnym plnením Plánu obnovy a odolnosti má v stredu prerokovať vláda.…
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok sa zastal policajtov po víkendovom zákroku proti mužovi so sekerou…
Veľvyslanectvo Spojených štátov v ukrajinskej metropole Kyjev dostalo v stredu 20. novembra informáciu o potenciálnom…
Vedúci Úradu vlády SR Juraj Gedra, šéf Zboru poradcov predsedu vlády SR, europoslanec Erik Kaliňák…
Lekárske odborové združenie (LOZ) už s ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom (Hlas-SD) prebralo všetky body memoranda.…
Ministerstvo spravodlivosti SR sa listom obrátilo na predsedu Najvyššieho súdu SR a opätovne ho požiadalo…