Exministra vnútra vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil spolu s predsedom Smeru Robertom Ficom zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.
Obvineného exministra vnútra Roberta Kaliňáka vzali do väzby. V sobotu popoludní o tom rozhodol sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku. Rozhodnutie nie je právoplatné. O sťažnosti obvineného bude rozhodovať Najvyšší súd (NS) SR. Informovala o tom hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) žiadal v jeho prípade kolúznu väzbu. Tá sa využíva pri podozrení, že obvinený bude pôsobiť na svedkov, znalcov alebo spoluobvinených či mariť vyšetrovanie.
„Sudca ŠTS po výsluchu obvineného JUDr. R. K. považoval návrh prokurátora za dôvodný, pretože aj podľa názoru sudcu je obvinený dôvodne podozrivý zo stíhanej trestnej činnosti a je u neho daný dôvod kolúznej väzby,“ priblížila Kudjáková.
V prípade kolúznej väzby ide o obavu, že obvinený bude ovplyvňovať spoluobvinených alebo svedkov, alebo prípadne mariť dôkazy a samotné vyšetrovanie.
Podľa Kaliňákových advokátov svoje stíhanie bývalý minister vnútra považuje svoje stíhanie za politickú kauzu.
„Náš klient bol zobratý do väzby z kolúznych dôvodov. Na jednej strane rešpektujeme názor súdu, na druhej strane treba povedať, že sa s tým absolútne nestotožňuje. Súd zjavne vybočil z rozhodovacej praxe Špecializovaného trestného súdu, ako aj Najvyššieho súdu. Vzhľadom na to, že argumentácia súdu bola veľmi strohá, nedostali sme odpoveď na žiadny z argumentov, ktorý bol prezentovaný obhajobou, nevieme zaujať stanovisko, prečo súd rozhodol, ako rozhodol. Podali sme sťažnosť,“ povedal obhajca Milan Cíbik.
Podľa ďalšieho obhajcu Davida Lindtnera „prokuratúra argumentovala štandardnými argumentami, ktoré považujeme za floskuly“.
„My sme sa skutočne nedozvedeli ani jednu, skutočne ani jednu odpoveď na naše argumenty. Pevne verím, že sa niektoré dôvody, resp. odpovede na našu právnu argumentáciu, dozvieme, lebo pokiaľ nie, je to zásadné porušenie princípov trestného poriadku vo vzťahu k väzobnému trestnému stíhaniu a judikátov iných súdov,“ pokračoval Lindtner s odvolávkou na rozhodnutia špeciálneho súdu, Najvyššieho súdu SR, Ústavného súdu SR a Európskeho súdu pre ľudské práva.
V piatok dostali advokáti hodinu na preštudovanie spisu. Cíbik reagoval, že ich zaskočilo, keď sa dočítali, že „vyšetrovateľ pred samotným začatím trestného stíhania a vznesenia obvinenia, si vyžiadal písomný súhlas prokurátora na vznesenie obvinenia a postup“.
Podľa Lindtnera to chápu ako vydanie pokynu prokurátora na stíhanie. Preto podajú sťažnosť voči tomuto postupu, o ktorej by mal rozhodnúť nadriadený prokurátor. Generálny prokurátor však vylúčil z konania špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. Preto Lindtner dodal, že nevie, ako sa bude s ich sťažnosťou ďalej postupovať.
Lindtner zastupuje aj Roberta Fica, ktorý je obvinený spolu s Kaliňákom zo zosnovania zločineckej skupiny a porušenia daňového tajomstva. Advokát nechce špekulovať, ako dopadne žiadosť parlamentu o súhlas na väzobné stíhanie poslanca Fica. O tej sa bude rozhodovať na budúci týždeň.
VIDEO: Kaliňákovi advokáti: Nedozvedeli sme sa ani jednu odpoveď na naše argumenty.
„V tej veci nebol vypočutý ani jeden svedok. Všetky osoby, ktoré boli vypočuté, boli vypočuté pred začatím trestného stíhania, bez toho, aby boli pod sankciou trestného stíhania za krivú výpoveď,“ reagoval prokurátor ÚŠP Matúš Harkabus.
Ako ďalej podotkol, ukazuje sa, že aktéri kauzy Očistec mohli mať dôležitú zložku aj v politike a vo výkonnej moci. „Pokiaľ to však nie je konštatované právoplatným rozhodnutím súdu, stále je to potrebné brať iba ako podozrenie a na všetkých obvinených v tej veci sa vzťahuje prezumpcia neviny,“dodal.
Smer v reakcii na uvalenie väzby na Kaliňáka uviedol, že za exministrom plne stojí a tvrdí, že je to nevinný človek a je obeťou politických represálií.
„Naplnili sa naše slová. Štátna mafia vedená Čaputovou, Hegerom, Lipšicom a Matovičom, ktorá zneužila vyšetrovateľov NAKA, dovydierala generálneho prokurátora a sudcov Špecializovaného trestného súdu, sa rozhodla všetkých oponentov pozatvárať,“ uviedol Smer vo svojom stanovisku. Poukázal tiež na to, že sobotou sa začína na Slovensku doba temna, „kde sa opozícii zatvárajú ústa putami“.
Smer zároveň vyhlásil mobilizáciu za demokraciu a právny štát. Verejnosť pozval v stredu 27. apríla pred Národnú radu.
O väzbe pre advokáta a tiež obvineného Mareka Paru sa rozhodne v nedeľu ráno o 7:15. Dnes po 17. hodine by mal padnúť aj verdikt v prípade väzobného stíhania exsiskára Martina Čiriaka. Rozhodnutie sa však nebude verejne komunikovať, pretože sa prejednávajú utajované skutočnosti.
VIDEO: Príchod Roberta Kaliňáka na súd.
Exministra vnútra vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil spolu s predsedom Smeru Robertom Ficom zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj opakovaného zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. Advokát Marek Para je obvinený zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.
Straníckych kolegov sa verejne zastala europoslankyňa Monika Beňová.
Na sociálnej sieti vyhlásila, že premiér Eduard Heger (OĽaNO) „bezcharakterne klame“. „Tvrdil že R. Fica nestíhajú ako politici. Nie je to pravda,“ reagovala na premiérove slová v rozhlasovej relácii Sobotné dialógy.
„Nech si prečíta vyjadrenia a tlačové správy svojho nadriadeného I. Matoviča. Nech si spomenie na ‚pexeso‘ V. Remišovej. Je to politické stíhanie a je to neprípustné. Stíha ho bývalý obhajca Matoviča, D. Lipšic. Matovič ho dotlačil na post šéfa Špeciálnej prokuratúry len preto, aby sa jeho ‚sen‘ zničiť R. Fica za akúkoľvek cenu naplnil,“ pokračuje jedna zo zakladateliek strany Smer.
Tvrdí, že súčasná politická garnitúra sa dva a pol roka snažila a nenašla nič. „Tak poslúžili aj tlačové konferencie o tom, že A. Kiska je daňový podvodník, z čoho bol 12. 4. 2022 aj obžalovaný, že Matovič je daňový podvodník, čo je tiež pravda a že D. Lipšic spáchal trestný čin, čo je rovnako pravda, keďže zabil človeka,“ hnevá sa Beňová a poukazuje na to, že v odôvodnení uznesenia o vznesení obvinenia vyšetrovateľ citoval tlačové konferencie či statusy Roberta Fica na sociálnej sieti.
„Je desivé, ako sa z tohto nezmyselného a nepodloženého politického stíhania tešia politickí oponenti. Nebojíme sa vás. Matoviča, Lipšica ani nikoho iného!!! Ste opovrhnutiahodní pajáci. Vás už ani hanba nemôže fackovať, lebo pri pohľade na vás jej je zle,“ dodala Beňová bojovne.
Maďarská vláda pozorne sleduje „nezvyčajné“ udalosti v slovenskej domácej politike. Uviedol to v sobotu maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.
Szijjártó na sociálnej sieti Facebook napísal, že „vedúceho predstaviteľa opozície chcú podľa správ poslať do väzenia“, preto je teraz potrebná väčšia a zameranejšia pozornosť.
Zdroj: pravda.sk / veci-verejne.sk / InfoVojna
Na kauzu upozornil Erik Kaliňák. Ministerstvo školstva pod velením Branislava Gröhlinga podpísalo zvláštnu zmluvu. Na…
Igor Matovič u Braňa Závodského v relácii tvrdil, že nenesie žiadnu vinu za 20 000…
J. Hrabko zhodnotil súčasnú politickú situáciu na Slovensku. Podľa neho, problémom vládnej koalície nie je…
Sťažnosť na ÚPN vo veci selektívnej prezentácie dejín na „Festivale slobody 2024“ Združenie slovenskej inteligencie…
Bývalý policajný prezident pred súdom. Petra Kovaříka posadila prokuratúra na lavicu obžalovaných za epizódu v…
Prípad, o ktorom médiá mlčia Tento týždeň vydal Ústavný súd dôležité rozhodnutie, ktoré akoby prešlo…