Redaktori korporátnych médií sa na tlačovke Tibora Gašpara opýtali, či tým nezasahujeme do vnútorných záležitostí Českej republiky a či to nie je politické ovplyvňovanie českých vyšetrovateľov. Polícia Českej republiky odmieta stíhať verbálne prejavy, ktoré schvaľujú atentát na slovenského premiéra Roberta Fica, pretože podľa nej nejde o trestný čin. Vraj také vyjadrenia sú slobodou prejavu.
Smer-SSD kritizuje postup českej polície v prípade vyhodnocovania výrokov schvaľujúcich atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SSD). Strana tvrdí, že podľa medializovaných informácií mala česká polícia odmietnuť stíhať verbálne prejavy, ktoré schvaľujú útok.
Informoval o tom na stredajšej tlačovej konferencii poslanec Národnej rady (NR) SR Tibor Gašpar (Smer-SSD). Myslí si, že do českej polície preniká politika. Pripomenul, že na Slovensku s podobnou úpravou dostal slovenský občan za výroky trest tri mesiace nepodmienečne.
Gašpar pripomenul, že české médiá po atentáte informovali o tom, že sa tamojšia polícia zaoberá príspevkami, ktoré schvaľujú útok na premiéra. Doplnil, že podľa českej legislatívy hrozí za verejné schvaľovanie spáchaného zločinu odňatie slobody na jeden rok.
Zdôraznil, že na Slovensku je páchateľ útoku na Fica obvinený z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy spáchaného v štádiu pokusu a už 19. mája bol vydaný prvý nepodmienečný trest odňatia slobody na tri mesiace.
Poslanec kritizuje, že za podobné výroky v Českej republike polícia páchateľa nestíha. Odvoláva sa na medializované informácie, podľa ktorých mala polícia v ČR uviesť, že „si uvedomuje tenkú hranicu medzi slobodou slova a možným konaním, ktoré túto hranicu prekračuje a na ktorú treba reagovať prostredníctvom napríklad trestného práva“.
Polícia mala dôjsť k záveru, že v danom prípade ide len o „vlastné vyjadrenie užívateľov sociálnych sietí a diskusných fór na verejnej sieti internet, ktoré môžu podliehať slobode prejavu, kde má každý právo vyjadriť svoje názory spôsobom, ktorý považuje za vhodný a neprekračuje ústavné a právne obmedzenia“.
Predseda poslaneckého klubu Smeru-SSD Ján Richter uviedol, že slovenská strana má naďalej záujem na nadštandardných vzťahoch s Českou republikou. Smer-SSD podľa neho citlivo vníma reakcie českej polície a českej spoločnosti na atentát.
Premiéra útočník vážne postrelil 15. mája po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej. Obvineného 71-ročného Juraja Cintulu vzali do väzby.
Viac vo videu:
Na absurdný prístup Polície Českej republiky upozornil český aktivista a politik Jindřich Rajchl, ktorý zverejnil aj celé uznesenie polície. Upozornil na to, že ak v ČR napíšete čo i len vetu o tom, že Rusko vstúpilo na územie Ukrajiny legálne, polícia vám na druhý deň zaklope na dvere. Ale napísať o Robertovi Ficovi, že „to prasa bolo treba zastreliť“, je úplne v poriadku.
Aktivista a politik najnovšiu absurdnosť okomentoval na sociálnej sieti takto. „Tak toto je úplný výsmech! Dnes som dostal uznesenie od Polície Českej republiky, ktorá odmietla stíhať verbálne prejavy schvaľujúce atentát na premiéra SR Roberta Fica,“ informuje.
V uznesení napísali zodpovední aj toto: „Policajný orgán si uvedomuje tenkú hranicu medzi slobodou slova a možným konaním, ktoré túto hranicu prekračuje a na ktorú treba reagovať trestným zákonom ako prostriedok ultima. „Vzhľadom na to, čo je uvedené, sa podanie riešilo komplexne. Ako bolo uvedené vyššie, (orgán) dospel k záveru, že v tomto prípade sa odkazuje len na vlastné vyjadrenie užívateľov sociálnych sietí a diskusných fór na verejnej sieti internetu, ktoré môžu podliehať slobode prejavu, ktoré sú zakotvené v článku 17 Charty základných Práv a slobôd, kde každý má právo vyjadriť svoje názory tak, ako považuje za vhodné a neprekračuje ústavné a právne obmedzenia.“
Preložené podľa Rajchla do ľudskej reči: „Ak niekde napíšete čo i len jednu vetu o tom, že Rusko vstúpilo na územie Ukrajiny legálne, polícia vám na druhý deň zaklope na dvere. Vy budete radi, keď vyviaznete s podmienkou. Ak napíšete, že „poslancov treba hodiť do Vltavy“, s najväčšou pravdepodobnosťou dostanete bezpodmienečný trest a strávite pár mesiacov až rokov vo väzení. Ale ak napíšete o atentáte na slovenského premiéra „zastreliť toto prasa“, alebo „na každú sviňu sa voda varí“, prípadne, „mal mieriť vyššie“, tak je to slobodné vyjadrenie vášho názoru chránené ústavou!“
Podľa českého politika, justičný systém v ČR nie je v poriadku, práve pre tvrdú politizáciu. Pýta sa, čo na to hovorí česká Súdna rada, prípadne advokátska komora. „Budete opäť len mlčať a servilne sledovať, ako pod tlakom päťkoaličnej vlády kolabuje základný pilier akéhokoľvek právneho štátu, ktorým je rovnosť občanov pred zákonom?“ pýta sa Rajchl, ktorý je aj právnikom.
Zdroj: hnonline.sk / ereport.sk / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…