S akým mandátom tam šla? To zaujíma najsilnejšiu stranu Smer. Zuzana Čaputová má ako prezidentka ústavné kompetencie reprezentovať náš štát v zahraničí. To nik nespochybňuje. Otázkou ale zostáva, či by ako „ochrankyňa demokracie,“ mala dať pred závažnými rozhodnutiami len na svoj názor.
A svojich verných. Navyše, ako podotkol šéf Smeru Robert Fico, radila sa o tom, čo je pre Slovensko dobré s jej úradníckou vládou? Ktorá nemá veľkú právnu legitimitu, ani dôveru veľkej časti verejnosti? A má obmedzené kompetencie a mandát?
„Ide o najdôležitejší summit. Kedy a kde na Slovensku prebehla diskusia o tom, aká bude pozícia SR na tomto stretnutí? Pretože tu ide o veľa. Hovoril som o tom s predsedom zahraničného výboru NR SR Mariánom Kérym. Ten opakovane žiadal prezidentku o stretnutie. Nemala čas, išla na Pohodu,“ skonštatoval Fico.
Ktorý poukázal na fakt, že Zuzana Čaputová má síce ústavnú kompetenciu reprezentovať na summite Slovensko, ale zároveň tu máme úradnícku vládu.
Ako chce teda prezidentka zaviazať Slovensko na tomto summite k nejakým záverom, z ktorých nám budú plynúť závažné záväzky? Keď sú o dva mesiace predčasné parlamentné voľby?
„A je toto dôvod, pre ktorý dovolila, aby sa voľby konali až na konci septembra?,“ opýtal sa predseda Smeru. Ktorý poukázal aj na to, že Ukrajina má ďaleko od nekorupčnej a demokratickej krajiny.
Podpredseda strany Smer Juraj Blanár taktiež uviedol, že strana opakovane žiadala prezidentku k tejto téme o stretnutie. „Je evidentné, že nikdy nemala záujem diskutovať o čomkoľvek. Lebo mala jasné stanovisko a postoj, ktorý má zaujať na tomto summite. A ten už bol dohodnutý oveľa skôr,“ skonštatoval.
„Rezort jej ministra Wlachovského dnes ráno navyše vydal stanovisko, „že rozhodnutia, ktoré budú prijaté vo Vilniuse, priblížia Ukrajinu k jej oprávnenému členstvu k NATO.“
„Aké oprávnenie? Ako toto reflektuje nielen náladu v slovenskej spoločnosti, ale aj objektívne fakty?,“ spýtal sa a dodal, že vstupom Ukrajiny do Aliancie sa začne tretia svetová vojna.
Ďalší podpredseda Smeru Ľuboš Blaha poznamenal, že kým obyčajných ľudí na Slovensku drtí inflácia, hypotéky, ceny potravín, energií, a chcú mier, Slovensko sa pod vedením Sklenára a Čaputovej zaviaže k tomu, že z rozpočtu pôjde oveľa viac na zbrane. Miesto chleba.
Pritom poukázal na fakt, že ani bohaté krajiny Európy nemíňajú na zbrojenie už teraz toľko, ako Slovensko.
TK SMER/ereport.sk
NTV: EÚ a Čína sú blízko k dohode o odstránení ciel na elektrické vozidlá Brusel…
Rusko bude pokračovať v testoch svojej novej hypersonickej balistickej rakety Orešnik v bojových podmienkach, povedal…
Ukrajina požiadala svojich západných partnerov o pomoc pri modernizácii protivzdušných systémov obrany po tom, čo…
V novém rozhovoru se Jeffrey Sachs mimo jiné opět oprávněně obouvá do své rodné země…
Dokedy bude ešte ten vraj vyspelý Západ nabíjať zbrane na zabíjanie detí v Gaze? Medzinárodný…
Aby útočníci získali prístup k údajom obete, začali používateľom telegramu posielať správy s otázkou „Na…