Slovenský prezident Peter Pellegrini dodržal tradíciu a na prvú oficiálnu zahraničnú cestu išiel do Českej republiky. Na Pražskom hrade sa 26. júna 2024 stretol so svojím českým náprotivkom Petrom Pavlom.
Slovensko bude na nadchádzajúcom summite Severoatlantickej aliancie vo Washingtone konštruktívnym partnerom a nebude blokovať žiadne rozhodnutia, ktoré by mali byť prijaté, povedal počas stredajšej návštevy Prahy prezident SR Peter Pellegrini. Zdôraznil však, že ak by malo dôjsť k plánom nasadenia vojakov NATO na Ukrajine, aj keď by išlo len o výcvikový personál, SR tam žiadneho svojho vojaka nevyšle.
„Podporíme aj balík opatrení a aktivít, ktoré má NATO pred sebou. Ale s tým, že v prípade, ak by malo dôjsť k plánom nasadenia vojakov NATO na území Ukrajiny – a to je bez rozdielu, či by malo ísť o tréningový personál alebo inštruktážnych ľudí, ktorí by mali Ukrajincov na území Ukrajiny učiť používať zbraňové systémy alebo ich školiť – SR nevyšle na územie Ukrajiny žiadneho svojho vojaka,“ zdôraznil Pellegrini.
Slovensko bude podľa jeho slov pokračovať vo všetkých iných aktivitách. Dodal, že ak by mali slovenskí inštruktori niekde vo vzťahu k ukrajinským vojakom pôsobiť, tak len na území SR.
V reakcii na otázku k článku 5 Severoatlantickej zmluvy – teda či by Slovensko v prípade jeho aktivácie vyslalo svojich vojakov na pomoc členskej krajine NATO – odpovedal, že je to logické, ale rozhodujúca bude aj kondícia slovenskej armády.
„SR má z titulu svojho členstva v NATO svoje povinnosti aj práva. Keď počítame s tým, že v prípade útoku na SR sme a budeme odkázaní na pomoc aliančných partnerov, aby prišli pomôcť brániť SR v prípade potreby, tak logicky, slovenská armáda sa do budúcna môže zúčastniť aktivít pri aktivovaní článku 5, samozrejme,“ povedal prezident. Podotkol však, že armáda musí byť vyzbrojená „tak, ako má byť,“ aby pri ochrane spojenca mohla aj niečo urobiť.
„Takže rozhodujúce pri použití, nedajbože, článku 5 bude aj to, v akej kondícii sa zložky slovenskej armády budú nachádzať. Tých modernizačných programov je podpísaných veľmi veľa, ale zatiaľ techniku, s ktorou by sa dalo ísť bojovať, slovenská armáda veľmi nemá,“ dodal Pellegrini s tým, že je to podľa neho limitujúci prvok.
Prezident uviedol, že Bratislava podporuje Kyjev aj spôsobmi, o ktorých sa príliš často nehovorí, ako sú dodávky elektriny, aby Ukrajine neskolaboval energetická sieť. Hlava štátu tiež potvrdila, že Slovensko sa podieľa na podpore českej iniciatívy týkajúcej sa nákupu munície pre Ukrajinu, na ktorú prispeli aj Slováci.
„Výrazne svojimi výrobnými kapacitami prispejeme k úspechu českej muničnej aktivity. Slovensko znásobilo produkciu vo svojich fabrikách, v ktorých sa vyrába alebo repasuje munícia požadovaných kalibrov. Značná časť munície zo zbierky, ktorú iniciovala Česká republika, bude nakoniec repasovaná a produkovaná priamo vo slovenských výrobných závodov. Bez toho by ťažko mohlo vyzbrojovanie pokračovať,“ objasnil Pellegrini
Peter Pellegrini už má naplánované stretnutie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Uskutoční sa buď tento týždeň v Bruseli počas zasadnutia Európskej rady, alebo počas nadchádzajúceho summitu NATO vo Washingtone. Povedal to v stredu počas svojej prvej zahraničnej cesty v Prahe. Budúci týždeň navštívi Poľsko a postupne všetky susedné krajiny. Návštevou Bruselu chce dať najavo pevné ukotvenie Slovenska v štruktúrach EÚ a NATO.
„Mám avizované, že s pánom ukrajinským prezidentom sa stretnem buď už tento týždeň na Európskej rade, na okraj, alebo keď nie, tak už máme dohodnuté bilaterálne rokovanie na summite NATO, aby sme nečakali, kým sa uskutoční oficiálna návšteva v Kyjeve,“ povedal Pellegrini.
Podotkol, že z Prahy hneď odlieta do Bruselu, kde má ako prezident prvú bilaterálnu návštevu u predsedníčky Európskej komisie. „To znamená, že oficiálne moja prvá cesta viedla do Prahy a druhá do Bruselu, aby som jasne ukázal a vyvrátil akékoľvek pochybnosti o našej zahranično-politickej orientácii,“ zdôraznil.
Vo štvrtok a piatok sa v hlavnom meste Belgicka koná summit Európskej únie, na ktorom lídri dvadsaťsedmičky budú riešiť obsadenie hlavných postov v európskych inštitúciách. Pellegrini na tejto schôdzke zastúpi premiéra Roberta Fica, ktorý sa lieči po atentáte z 15. mája v Handlovej.
Von der Leynová bude pravdepodobne vo svojej funkcii pokračovať v rámci novej eurokomisie. Novým šéfom Európskej rady by sa mohol stať portugalský expremiér António Costa a diplomaciu EÚ asi bude riadiť estónska premiérka Kaja Kallas. O týchto troch menách rokovali predstavitelia členských krajín už na neformálnom stretnutí minulý týždeň.
Slovenský prezident zároveň vyjadril výhrady ku Costovi a Kallasovej. Prvý bol „zlý“ k Smeru a Hlasu, keď vládnym stranám suspendovali členstvo európski socialisti za ich spoluprácu s nacionalistickou SNS. Kallasová sa vraj zase príliš zaoberá Ruskom a jeho vojnou proti Ukrajine.
Ficova vláda v stredu schválila nomináciu Maroša Šefčoviča za člena Európskej komisie v nadchádzajúcom období. Ako staronový eurokomisár by mal podľa skoršieho Pellegriniho vyjadrenia dostať silné ekonomické portfólio.
Slovensko podľa jeho slov je a vždy bude pevne ukotvené v EÚ aj v NATO a nič na tomto kurze nebude meniť ani vláda, ani on ako prezident. „Jediné, čo sme k tomu vždy dodali, je, že nemusíme už po desiatkach rokov členstva v týchto organizáciách byť pasívnymi členmi, ktorí len prijímajú rozhodnutia, ale môžeme byť spolutvorcami rozhodnutí,“ vysvetlil Pellegrini.
S českým prezidentom Petrom Pavlom sa podľa neho zhodli, že SR ani ČR by nemali mať strach zo svojej veľkosti, ale môžu suverénnym hlasom hovoriť svoj názor a zastupovať región strednej a východnej Európy, ktorý má podľa jeho slov trochu iné špecifiká, ako napríklad jej západná časť.
Po letných prázdninách by chcel navštíviť Nemecko a Francúzsko.
Na obnovenie medzivládnych rokovaní musí podľa slovenského prezidenta Petra Pellegriniho prejsť ešte trochu času. Povedal to po stretnutí s českým prezidentom Petrom Pavlom v Prahe, pričom obaja vyjadrili nádej, že k tomu časom dôjde. Podľa českého prezidenta počas rozhovoru zistili, že ani v sporných témach nie sú ich názory až také rozdielne. Dohodli sa na priamej komunikácii a chceli by zaviesť nové formy spolupráce.
Pellegrini zdôraznil, že podporuje Pavlove slová o tom, že niektoré politické názory a odlišné pohľady na konkrétnu vec nemôžu ohroziť alebo zhoršiť vzťahy medzi ČR a SR. Názory Pavla na situáciu na Ukrajine sú podľa Pellegriniho veľmi pragmatické, triezve a zodpovedajúce realite. Český prezident ako odborník vo vojenskej oblasti podľa neho vie, čo hovorí.
Podotkol, že SR so svojimi výrobnými kapacitami výrazne prispeje k úspechu českej muničnej aktivity. „Slovensko znásobilo produkcie vo svojich fabrikách, kde sa vyrábala alebo repasuje munícia požadovaných kalibrov,“ povedal Pellegrini a dodal, že značná časť munície z českej iniciatívy určená Ukrajine bude zrepasovaná v slovenských výrobných závodoch.
Zdôraznil, že prvá zahraničná cesta do Česka preňho nebola len samozrejmosť. „Bola to snaha vyslať veľmi jasný signál, že vzťahy medzi SR a ČR sú na tej najvyššej možnej úrovni a že niet v okolí takých štátov a národov, ktoré sa navzájom nazývajú bratskými,“ povedal slovenský prezident.
Pavla podľa svojich slov informoval, že situácia v slovenskej spoločnosti je po atentáte na slovenského premiéra Roberta Fica stále veľmi napätá. Dodal, že jednou z jeho prvých misií bude toto napätie zmierňovať. Poďakoval sa tiež členom českej vlády, že postupne navštevujú slovenských ministrov.
Podľa Pavla bolo stretnutie možnosťou, ako znovu definovať vzájomné vzťahy. „Je to do určitej miery nový začiatok, ale zároveň je na čo nadväzovať,“ povedal český prezident a podotkol, že vzťahy Česka a Slovenska nie sú definovane len zahraničnou politikou. Predpokladá, že ich komunikácia bude vecná a pravidelná.
Pavel Pellegrinimu navrhol nové formy spolupráce. Išlo by podľa neho napríklad o spoločné cesty na akcie Vyšehradskej štvorky, Bukureštskej deviatky či NATO, spoločná účasť na rôznych kultúrnych či športových podujatiach alebo rozšírenie spolupráce s mladou generáciou – chceli by v oboch krajinách oslovovať študentov.
Pellegrini je v stredu na svojej prvej zahraničnej ceste vo funkcii hlavy štátu. Po obede, ktorý na počesť slovenského prezidenta usporiada Pavel, sa Pellegrini stretne s podpredsedom Senátu Jiřím Drahošom a následne s predsedníčkou Poslaneckej snemovne Markétou Pekarovou Adamovou. Oficiálnu návštevu ukončí na Úrade vlády, kde bude mať schôdzku s premiérom Petrom Fialom.
Prezident SR Peter Pellegrini nechce hodnotiť postup českej polície pri vyhodnocovaní výrokov schvaľujúcich atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Poukázal na prístup slovenskej polície, ktorá podľa neho pri takýchto výrokoch postupovala rázne. Slovenské orgány podľa Pellegriniho plnohodnotne uplatnili ustanovenia zákona, podľa ktorých majú byť autori výrokov, ktoré schvaľujú alebo vyzývajú na trestný čin, aj trestne stíhaní.
„Na Slovensku sme dnes už svedkami právoplatných rozsudkov, kde takíto ľudia, ktorí šírili nenávisť a podporovali atentát, respektíve želali niekomu vraždu, sú dnes odsúdení už na nepodmienečný trest,“ povedal Pellegrini novinárom počas stredajšej návštevy Prahy.
Prezident chápe reakciu slovenskej politickej scény, keďže česká strana konštatovala, že nebude postupovať takto razantne. „To už je rozhodnutie českej strany, ja som len chcel ukázať, ako sme sa rozhodli to riešiť na Slovensku,“ dodal.
Smer-SD v stredu kritizoval postup českej polície, ktorá mala odmietnuť trestne stíhať výroky schvaľujúce atentát na Fica. Česká polícia mala v konkrétnom prípade skonštatovať, že ide o vyjadrenie používateľov sociálnych sietí a diskusných fór na verejnej sieti internet, ktoré môžu podliehať slobode prejavu.
Tlačový brífing Petra Pellegriniho a Petra Pavla:
Zdroj: topky.sk (1), (2), (3) / info.sk / pravda.sk / YouTube / InfoVojna
Pochybenia, ktoré zistil Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR pri príprave a výstavbe priemyselných parkov Valiliky…
Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši spolu s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny…
Prezident SR Peter Pellegrini dnes prijal predstaviteľov Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku…
Europoslanec Milan Mazurek na sociálnej sieti informoval o liste desiatok europoslancov najmä z frakcie Európa suverénnych národov…
Ten Fedor Gál, ktorého si pamätáme, že smerom k Slovákom nikdy nemal pozitívne vyjadrenia, opäť…
Prednedávnom prebehla tlačou informácia o kaštieli v Liptovskom Jáne, ktorý som sa rozhodol reštaurovať. Je…