Diskusiu sprevádzali patologické vystúpenia progresívno-liberálnej opozície, ktorá pomocou obštrukcií poslancov z hnutia Igora Matoviča a s asistenciou kresťanských demokratov ukázala svoju deštruktívnu politiku v priamom prenose všetkým občanom Slovenskej republiky.
Poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok 21. decembra podvečer schválili vládny návrh zákona o štátnom rozpočte na rok 2024. Predseda NRSR Peter Pellegrini (Hlas-SD) rokovanie ukončil skôr než vystúpili všetci prihlásení rečníci prostredníctvom schváleného procedurálneho návrhu. Za návrh hlasovalo všetkých prítomných 79 poslancov. V budúcom roku by mal deficit verejných financií klesnúť na 5,97 % hrubého domáceho produktu (HDP) alebo 7,84 miliardy eur.
Schodok sa tak má znížiť o viac ako 0,5 percentuálneho bodu (p. b.) z očakávanej úrovne 6,52 % HDP v tomto roku. Poslanci zároveň vzali na vedomie rozpočet verejnej správy na roky 2024 až 2026.
Celkové príjmy verejnej správy by v budúcom roku mali dosiahnuť 53,48 miliardy eur a výdavky 61,32 miliardy eur. V prípade samotného štátneho rozpočtu má byť schodok na úrovni 7,62 miliardy eur, pri príjmoch štátu 22,70 miliardy eur a výdavkoch 30,32 miliardy eur.
„K medziročnému poklesu schodku prispejú najmä prijaté konsolidačné opatrenia, a to najmä zdanenie dočasných vysokých ziskov v bankovom sektore, zvýšenie zdravotných odvodov, predĺženie platnosti solidárneho príspevku v odvetví spracujúcom ropu, zníženie odvodov do 2. dôchodkového piliera, zavedenie minimálnej a dorovnávacej dane pre právnické osoby či zvýšenie daní z tabaku a liehu,“ priblížilo v návrhu Ministerstvo financií (MF) SR.
Zároveň predpokladá, že od roku 2025 budú európske fiškálne pravidlá pravdepodobne vyžadovať ďalšie znižovanie deficitu o 1 % HDP ročne. „V budúcom roku Slovensko zrejme vstúpi do procedúry nadmerného deficitu, čo povedie k sprísneniu dohľadu z európskej úrovne. Preto na rok 2025 je žiaduce stanoviť cieľ schodku verejnej správy na 5 % HDP, respektíve 4 % HDP v roku 2026,“ vyčíslil rezort financií.
Na dosiahnutie stanovených cieľov do roku 2026 musí vláda podľa ministerstva predstaviť dodatočné konsolidačné opatrenia v objeme 1,6 % HDP alebo 2,3 miliardy eur. Konsolidačný plán na ďalšie roky rezort financií zatiaľ nepripravil z dôvodu krátkeho časového obdobia od vytvorenia novej vlády.
„Vláda však avizuje zámer prijať ďalšie opatrenia smerujúce k progresívnejšiemu a spravodlivejšiemu daňovému systému. S rovnakým cieľom vláda pristúpi k dôkladným analýzam výdavkov celej verejnej správy,“ avizovalo MF SR.
Poslanci odmietli viacero pozmeňujúcich návrhov opozičných poslancov. Rozprava o štátnom rozpočte trvala podľa Pellegriniho plné štyri rokovacie dni. Opoziční poslanci, najmä hnutia Slovensko, niekoľko hodín čítali pozmeňujúce návrhy a robili tak obštrukciu v parlamente. Predseda NRSR Peter Pellegrini však rokovanie ukončil prostredníctvom schváleného procedurálneho návrhu. Na hlasovaní sa nezúčastnili žiadni opoziční poslanci.
Viac vo videu:
Diskusiu sprevádzali patologické vystúpenia progresívno-liberálnej opozície, ktorá pomocou obštrukcií poslancov z hnutia Igora Matoviča a s asistenciou kresťanských demokratov ukázala svoju deštuktívnu politiku v priamom prenose všetkým občanom Slovenskej republiky.
Predseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini (Hlas-SD) ešte pred tým nevylúčil, že ukončí diskusiu k návrhu štátneho rozpočtu skôr, ako vystúpia prihlásení rečníci. Poukázal na rokovací poriadok, ktorý takúto možnosť dáva. Podčiarkol, že obštrukcia opozície obmedzuje chod parlamentu a vyzval „príčetné“ strany, aby sa dištancovali od konania poslancov z hnutia Slovensko.
Viac vo videu:
Opozícia sa definitívne vybrala cestou deštrukcie štátu. Vo štvrtkovom vyhlásení pred schválením štátneho rozpočtu to uviedol predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD), reagujúc na dianie v Národnej rade SR.
Fico opozíciu obvinil, že prostredníctvom obštrukcií v parlamente chce dosiahnuť neschválenie štátneho rozpočtu. Upozornil, že by to malo vážne dôsledky na život bežných ľudí.
„V rozpočtovom provizóriu by nemohli platiť kompenzačné opatrenia v súvislosti s energiami, nebola by možná ani pomoc pri hypotékach. Rovnako by sa nemohli zrealizovať mnohé ďalšie opatrenia, ktoré sú naviazané na štátny rozpočet,“ upozornil premiér.
Prístup opozície v tomto prípade podľa neho nemá nič spoločné s klasickou politickou obštrukciou a štandardnou formou koalično-opozičného súboja. „Opozícia si zobrala občanov SR ako rukojemníkov pre dosiahnutie vlastných politických cieľov,“ vyhlásil predseda vlády.
Zopakoval, že o Úrade špeciálnej prokuratúry a zmenách v Trestnom zákone sa i tak bude rokovať až v januári 2024. Zároveň dodal, že súčasný postup opozície len posilňuje v radoch koalície presvedčenie o nevyhnutnosti navrhovaných zmien.
Viac vo videu:
Zdroj: pluska.sk / InfoVojna / YouTube
Slovenské Hnutie Obrody reaguje na podnety niektorých občanov, ktorí sa dožadujú rozpisu dátumov a miest, v…
Skupina vojakov, ktorá prenikla do ruskej Brjanskej oblasti, pozostávala z vojakov NATO. Ukrajinskú sabotážnu a prieskumnú skupinu, ktorá vtrhla do…
Poľsko varuje pred následkami ukoristenia tankov Abrams. Interia: Rusko vyvinie nové metódy boja proti tankom,…
Ani novinárovi, pedagógovi a katolíckemu kňazovi Karolovi Lovašovi neušlo štvrtkové (31. 10.) odsúdenie Andreja Kisku. Krajský…
Na základe Príkazu č. 01, Hrdinu Sovietskeho Zväzu a Predsedu Predstavenstva Štátneho Fondu, Alexandra Vladimiroviča…
Ľudia už podľa nej majú dosť hádok a konfliktov medzi politikmi. Komentovala aj progresivistické prejavy…