Zmluva o prítomnosti okupačnej armády na Slovensku by umožnila americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory.
Na Hviezdoslavovom námesti v Bratislave, kde sa nachádza aj americká ambasáda, dnes protestovali stovky ľudí. Do ulíc ich tentoraz vyhnala obranná zmluva s USA. Na pódiu sa vystriedalo niekoľko poslancov za ĽSNS či Republiku. Nechýbal ani Peter Marček či Štefan Harabin
V centre hlavného mesta Slovenska sa zišlo niekoľko stoviek ľudí. Organizátori podujatia sa rozhodli poslať vláde odkaz, že mnohí občania nesúhlasia s podpisom obrannej dohody s USA. Ľudia skandovali viaceré heslá.
„My sme tu doma! Slovensko si nedáme! Zradcovia odstúpiť!“ kričali ľudia na námestí. Protestujúci odmietajú prítomnosť amerických vojakov a základní na slovenskom území. S príhovorom k protestujúcim vystúpil aj poslanec parlamentu za hnutie Republika Ondrej Ďurica či europoslanec a líder hnutia Milan Uhrík. Neskôr sa k nim pridal aj Štefan Harabin a Peter Marček, ktorý akciu moderoval.
Ľudia si doniesli množstvo transparentov a nechýbali ani slovenské vlajky. Okrem nich viali vo vzduchu aj tie kotlebovské. Na zhromaždenie dohliadala aj polícia a všetko prebehlo bez väčších incidentov. Podľa slov polície bola situácia pokojná.
„Situácia bola pokojná, žiadne prípady narušenia verejného poriadku sme nezaznamenali,“ uviedol bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff. Ľudia na záver protestu zaspievali slovenskú hymnu.
Obrannú dohodu s USA odmieta opozícia a v utorok k tomu bude zvolaná mimoriadna schôdza, ktorú inicioval Smer-SD. V referende sa chce pýtať občanov, či súhlasia, aby parlament vyslovil súhlas s dohodou. Obrannú zmluvu s USA schválila vláda na stredajšom rokovaní. Musí ju ešte schváliť parlament a musí ju podpísať aj prezidentka Zuzana Čaputová. Poslanci za opozičné strany Smer, Hlas aj ĽSNS a niektorí nezaradení poslanci dohodu odmietajú.
Zmluva by umožnila americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Platiť by mala desať rokov. Potom zostáva platná, alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.
Na margo obrannej dohody s USA vyhlásil premiér Eduard Heger, že ide len o rámcovú zmluvu. „Americká armáda nemôže doviezť na Slovensko na základe rámcovej dohody nič,“ zdôraznil s tým, že zmluva upravuje len všeobecné podmienky a na ich základe sa bude rokovať o prípadných budúcich dohodách, ktoré sa ešte budú schvaľovať vládou a parlamentom. Podotkol, že aktuálne je na Slovensku napríklad 20 alebo 30 ruských vojakov.
„Starajú sa nám o štyri lietadlá, štyri migy. Títo vojaci majú voľný pohyb po Slovensku a stojí nás to 50 miliónov eur ročne,“ podčiarkol. Pripomenul, že zmluva začala vznikať už za predchádzajúcej vlády. Zdôraznil, že jeho kabinetu sa podarilo dosiahnuť lepšie podmienky aj v porovnaní s inými krajinami.
Kritiku súčasnej opozície označil za pokrytectvo. Podotkol, že práve predchádzajúca vláda rozhodla o nákupe amerických stíhačiek, pričom pre ne potrebujeme zrekonštruovať letiská, na čo by mali USA poskytnúť Slovensku v zmysle dohody financie.
Koaličná SaS odmieta šírenie dezinformácií v súvislosti s obrannou dohodou s USA. Program mimoriadnej schôdze nepodporí. Rovnaký postoj avizuje strana Za ľudí. „SaS nepodporí program mimoriadnej schôdze, na ktorej chce Robert Fico a opozícia pokrytecky šíriť hoaxy. Je hanebné, keď zmluvu kritizujú smeráci a exsmeráci, ktorí sa na jej príprave podieľali,“ uviedol hovorca SaS Ondrej Šprlák.
Strana Za ľudí to vidí podobne a rovnako hovorí o pokrytectve politikov opozičného Smeru-SD a mimoparlamentného Hlasu-SD. Tvrdí, že aktuálny text dohody je ešte sprísnený v prospech Slovenska. „Cirkus s mimoriadnou schôdzou nepodporíme,“dodala. Dohoda s USA má posilniť vzájomnú spoluprácu SR a USA. Minister obrany Jaroslav Naď i šéf rezortu diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS) deklarovali, že plne rešpektuje suverenitu SR. Odmietajú, že by vytvárala predpoklad stálej prítomnosti USA na území SR.
Zdroj: topky.sk / YouTube
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…