Šéf nemeckej vlády zdôraznil, že Nemecko odmieta pristúpiť na Putinovo vydieranie, pretože nové terminálny LNG sa postarajú o to, že to krajina v zime zvládne.
Nemecký kancelár Olaf Scholz v novoročnom prejave povedal, že ruská vojna proti Ukrajine znamená dejinný prelom, ktorý so sebou priniesol ťažkú skúšku a pre mnoho ľudí znamená nové starosti. Tento rok však podľa nemeckého kancelára ukázal, že EÚ a NATO sú na rozdiel od iných kríz z minulosti jednotné.
Scholz sľúbil, že jeho vláda bude Ukrajine pomáhať aj naďalej.
Scholz pripustil, že dnes končí „ťažký rok“. „V žiadnom ohliadnutím v ňom nechýbajú zábery z 24. februára, kedy za úsvitu prvé ruské rakety zasiahli Kyjev, Charkov, Odesu a ďalšie ukrajinské mestá,“povedal nemecký kancelár.
„Súcitíme s Ukrajinkami a Ukrajincami, ktorí ani v dni, ako je tento, nemajú pokoj od ruských bômb a rakiet,“ odkázal.
Uviedol, že dopady vojny pocítili aj Nemci v každodennom živote kvôli rastúcim cenám potravín, energií alebo pohonných hmôt. Poznamenal však, že rok 2022 nebol poznamenaný len vojnou, utrpením a starosťami.
Pripomenul, že ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi sa nepodarilo Ukrajinu dobyť, ako plánoval, a že Ukrajinci aj s nemeckou podporou bránia statočne svoju vlasť. Sľúbil, že jeho vláda bude Ukrajine pomáhať aj naďalej.
Rok 2022 je pre neho aj rokom súdržnosti a nádeje. Pripomenul, že vojna na Ukrajine Európsku úniu a NATO nerozdelila, ale aj to, ako mnoho ľudí v Nemecku preukázalo chuť pomôcť a a prejavili súcit voči ľuďom z Ukrajiny utekajúcim pred vojnou. Poďakoval tiež 29 miliónom dobrovoľníkov pôsobiacich v Nemecku aj policajtom, vojakom, zdravotníkom a záchranárom starajúcim sa o bezpečnosť Nemcov.
Vyzval ich, aby do roku 2023 vstúpili s nádejou a odhodlaním, pretože Nemecko je podľa neho silnou krajinou, ktorá sa na nikoho nevykašle. „Je jedno, či žije v meste alebo na vidieku, či je starý alebo mladý, dobre situovaný alebo menej zámožný, alebo či sa narodil tu alebo sem prišiel neskôr,“ povedal Scholz.
V tejto súvislosti pripomenul niekoľko balíkov, ktoré jeho vláda prijala, aby pomohla ľuďom aj podnikom vyrovnať sa s rastúcimi nákladmi.
Olaf Scholz vyzval Nemcov, aby aj naďalej šetrili energiou. Ubezpečil ich však, že nové nemecké plávajúce terminály pre dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG) sa z dlhodobého hľadiska postarajú o nezávislosť Európy od ruského plynu, píše agentúra Bloomberg.
Vo svojom novoročnom príhovore k národu Scholz priznal, že energetická kríza, ktorú svojou inváziou na Ukrajinu spustil ruský prezident Vladimir Putin, je pre nemeckú ekonomiku náročným testom.
Zdôraznil, že Nemecko odmieta pristúpiť na Putinovo vydieranie, pretože nové terminálny LNG sa postarajú o to, že to krajina v zime zvládne. Vyzdvihol aj vysokú mieru naplnenosti zásobníkov plynu či spoločnú snahu o šetrenie energiou. „Bude to však dôležité aj počas nasledujúcich mesiacov,“ dodal na margo šetrenia kancelár.
Pred začiatkom vojny na Ukrajine pochádzala viac ako polovica nemeckých dodávok plynu z Ruska. Po tom, čo Moskva zavrela kohútiky, sa však musí čoraz viac spoliehať na dodávky LNG, ktorými sa snaží tento výpadok nahradiť.
Zdroj: trend.sk / YouTube / msn.com / InfoVojna
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…