Od začiatku vojenskej operácie boli zostrelené dva ukrajinské Su-27, dva Su-24, jeden vrtuľník a štyri útočné bezpilotné lietadlá Bayraktar.
Vysoký predstaviteľ západných spravodajských služieb tvrdí, že Rusko „zlikvidovalo“ ukrajinskú protivzdušnú obranu a teraz kontroluje nebo nad celou krajinou.
„Rusi majú teraz v podstate úplnú vzdušnú prevahu nad Ukrajinou,“ povedal pre agentúru AFP nemenovaný predstaviteľ pod podmienkou zachovania svojej anonymity.
Hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov vo štvrtok informoval, že v dôsledku zásahov ruských ozbrojených síl bolo na Ukrajine vyradených 83 pozemných objektov vojenskej infraštruktúry.
Od začiatku vojenskej operácie boli zostrelené dva ukrajinské Su-27, dva Su-24, jeden vrtuľník a štyri útočné bezpilotné lietadlá Bayraktar, dodal Konašenkov.
Informoval tiež, že jednotky milícií samozvaných proruských republík v Donbase postúpili o 6-8 kilometrov vďaka palebnej podpore ruského delostrelectva a letectva.
Stanica Rádio Sloboda (RFE/RL) informovala, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom vyhlásení priznal, že Ukrajina v počiatočných fázach dlho obávaného ruského útoku utrpela „vážne straty“. Podľa jeho poradcu bolo zabitých najmenej 40 ľudí.
Zelenskyj sa takto vyjadril krátko po tom, ako ruské rakety zaútočili na letecké základne a vojenskú infraštruktúru v najmenej 25 mestách.
Špeciálna vojenská operácia, ktorú nariadil ruský prezident Vladimir Putin a ktorej cieľom je „demilitarizácia“ Ukrajiny, sa začala v skorých ranných hodinách, pričom výbuchy a zvuk sirén bolo počuť aj v hlavnom meste Kyjeve a na jeho letisku Boryspil. Výbuchy rakiet hlásili aj v mnohých ďalších mestách vrátane Charkova (Charkiv), Kramatorska, Dnipra, Mariupolu, Odesy a Zaporižžia.
Útok vyvolal pobúrenie a odsúdenie Západu i iných regiónov sveta, pretože vzrástli obavy z vypuknutia veľkej vojny v strede Európy.
Veľvyslanci NATO uviedli, že aliancia súhlasila s posilnením svojich pozemných, námorných a vzdušných síl na svojom východnom krídle v susedstve Ukrajiny a Ruska.
Zelenskyj, ktorý telefonicky hovoril s americkým prezidentom Joeom Bidenom a britským premiérom Borisom Johnsonom, vyhlásil v krajine stanné právo, ale vyzval občanov, aby zostali pokojní. Povedal, že Moskva spustila totálny útok na Ukrajinu, pričom sa zameriava na na „našu vojenskú infraštruktúru“ a pohraničnú stráž.
Ruskí výsadkári včera, 24. februára, ovládli letisko leteckej továrne Antonov v Gostomeli pri Kyjeve, strategicky dôležité zariadenie, ktoré následne umožní letecky prepraviť ďalšie sily, najmä výsadkové jednotky. Operácia sa uskutočnila za denného svetla. Niektoré z jej momentov zaznamenali bezpečnostné kamery. V noci na 24. februára sa militanti Národnej gardy Ukrajiny pokúšali vytlačiť ruské jednotky z letiska, no bez úspechu. V súčasnosti hlavné sily Ozbrojených síl RF prenikajú do Gostomelu. Podľa očitých svedkov je ruská technika už v Ivankove, ktoré je len 30 km od miesta konfrontácie.
V oblasti obce Ivankov, ktorá sa nachádza na polceste medzi hranicou Ukrajiny a Kyjeva, podľa správ v ukrajinskej tlači prebieha bitka. Poznamenávajú, že príslušníci ozbrojených síl Ukrajiny vyhodili do vzduchu most nachádzajúci sa pri výjazde na diaľnicu Novoirpenskaya vedúcu smerom na Kyjev. Podľa informácie v ukrajinskej tlači, vďaka vyhodenému mostu Ozbrojené sily Ukrajiny zastavili ruské tanky pri Kyjeve. Správa uvádza, že ak by Rusi dobyli Ivankov, otvorili by si priamu cestu do ukrajinského hlavného mesta.
Ruský vojenský korešpondent Alexander Sladkov dostáva trochu iné údaje. Povedal, že v Dymeri v Kyjevskej oblasti videli konvoj ruských ozbrojených síl. To znamená, že ruské jednotky prešli cez Ivankov a vedú ofenzívu proti Kyjevu a vyhodený most vlastne nemôže nijako ovplyvniť postup. Ukrajinskí používatelia sociálnych sietí už skôr zverejnili zábery z pohybu ruskej vojenskej techniky do hlavného mesta Ukrajiny na jednej z križovatiek, ktorá bola predtým zablokovaná. Miestni obyvatelia na to reagujú veľmi pokojne. Uvádza sa tiež, že ruské tanky dosiahli predmestie Charkova.
Vydanie Naval News píše o veľkej koncentrácii ruských vojnových lodí vo východnej oblasti Stredozemného mora. Očití svedkovia ich pohybu si všimnú, že lode idú blízko seba, v nezvyčajnej zostave (bojový poriadok). Komentár H.I. Sutton sa domnieva, že prítomnosť ruských lodí v oblasti Stredozemného mora môže byť súčasťou plánu na vytvorenie vonkajšej ochrany pre ruské námorné operácie pri pobreží Ukrajiny, najmä s cieľom zabrániť lodiam NATO vstúpiť do Čierneho mora s koncentráciou veľkých síl.
Satelitné snímky zverejnené Európskou vesmírnou agentúrou (ESA) ukazujú označenie 16 lodí pohybujúcich sa v nezvyčajnej formácii. V čase, keď ich odfotografoval západný satelit, lode už vstúpili do sýrskych výsostných vôd a smerovali priamo k námornému prístavu Tartus, kde má Rusko námornú základňu – v súčasnosti jedinú námornú základňu mimo krajiny. Blízkosť lodí v bojovom poriadku umožnila ich spoločné fotografovanie. Na jednom mieste je v súčasnosti sústredená prakticky celá ruská flotila v Stredozemnom mori. Je možné, píše francúzske vydanie Naval News, že niektoré lode z tejto skupiny čoskoro pôjdu do Čierneho mora, aby tam vykonávali bojové operácie. Budú musieť prejsť cez Bospor, hoci Ukrajina predtým požiadala Turecko o uzavretie prielivov pre ruské lode. Ankara však zatiaľ takéto rozhodnutie neurobila a je nepravdepodobné, že by ho prijala, napriek formálnym vyhláseniam o podpore Ukrajine.
V Odeskej oblasti prichádzajú správy, že niekoľko jednotiek ozbrojených síl Ukrajiny naraz odmietlo viesť nepriateľské akcie proti ruskej armáde a prijali ponuku na zloženie zbraní . V noci došlo v Odeskej aglomerácii k odovzdaniu zbraní ukrajinskými jednotkami ruským jednotkám. Prichádzajúce správy hovoria, že niekoľko kontrolných bodov pri vstupe do mesta prešlo pod kontrolu ozbrojených síl RF. Hovoríme najmä o smere z osád Južnoje a Nová Oľšanka. Ukrajinskí vojaci, ktorí odovzdali svoje zbrane ruskej armáde neďaleko Odesy, tvrdia, že v posádke Odeskej oblasti vládne hlavná túžba – čo najskôr ukončiť vojenskú operáciu.
Zdroj: ta3.com / armadnymagazin.sk / Facebook Sputnik Česká republika / YouTube
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…