Podpredseda vlády SR a minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) v relácii STVR „O 5 minút 12“ dňa 22. februára 2026 spochybnil tvrdenia Ukrajiny o príčinách zastavenia dodávok ropy cez ropovod Družba.
Trh s ropnými produktmi na Slovensku nie je ohrozený. Ropa začne do krajiny prúdiť v najbližších dňoch. V diskusnej relácii STVR O 5 minút 12 to vyhlásil minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Podpredseda KDH Viliam Karas vyhlásil, že vláda sleduje maďarské a nie slovenské záujmy.
Minister obrany jasne nepovedal, ako sa na Slovensko ropa dostane. Pripomenul, že poplatky za prevoz ropy cez Chorvátsko sú približne päťnásobné oproti výške, na akú je Slovensko zvyknuté. „Nám sa oplatí v podstate po dlhšej trase cez Taliansko a Česko naspäť na Slovensko,“ uviedol.
Vyhlásil aj to, že ruské útoky z konca januára nesmerovali na ropovod Družba, ale na zásobníky, ktoré sa pri ňom nachádzajú. Odvolal sa pri tom na fotografie, ktoré má mať k dispozícii a dodal, že útok napáchal len malé škody.
Kaliňák tvrdí, že útok napáchal len minimálne škody a technické prekážky v uzle Brody boli odstránené. Minister naznačil, že Ukrajina využíva situáciu politicky proti Maďarsku pred blížiacimi sa voľbami a že ropu môže spustiť kedykoľvek.
Viac vo videu:
Karas slovenskú vládu vyzval, aby sa nezapájala do sporov medzi Maďarskom a Ukrajinou. Nerozumie, prečo sú ropné produkty na Slovensku drahšie ako v iných krajinách, keď má byť ruská ropa o 30 percent lacnejšia.
„Ak sme tu mali o 30 percent lacnejšie komodity z východu, mali sme mať o 30 percent nižšie minimálne ceny na čerpacích staniciach. Ak sme ich nemali, to znamená, že tie zisky sa nehromadili v Slovnafte, ale hromadili sa v MOL-e. Ak sú v MOL-e, sú v Maďarsku, nie sú na Slovensku. Preto je záujem každého normálneho riadneho hospodára, gazdu, zagarantovať alternatívne dodávky,“ vyčítal Karas vláde.
Slovenská vláda v reakcii na pretrvávajúcu odstávku, ktorá trvá od 27. januára, vyhlásila stav ropnej núdze a premiér Robert Fico pohrozil Ukrajine zastavením dodávok elektriny.
Medzitým v noci na pondelok 23. februára 2026 zaútočili neidentifikované drony na prečerpávaciu stanicu Kalejkino v ruskej Tatárskej republike. K útoku došlo v čase, keď sú dodávky ropy cez Družbu na Slovensko a do Maďarska už niekoľko týždňov obmedzené alebo prerušené kvôli predchádzajúcim poškodeniam infraštruktúry.
Ruské ministerstvo obrany v pondelok ráno oznámilo, že v noci bolo zostrelených 152 ukrajinských dronov vrátane troch nad Tatárskou republikou, ktorá leží v európskej časti Ruskej federácie.
Zdroj: YouTube / bleskovky.sk / stvr.sk / InfoVojna
Komentár M. V. Zacharovej k štvrtému výročiu začiatku špeciálnej vojenskej operácie
Ukrajina sa lúči so Zaporožím. Posledná bašta obrany ukrajinskej armády padla
7 znakov toho, že sa vás narcista snaží využiť
Prišiel Zelenskyj o ďalšieho kľúčového spojenca?
Vídeň dobyta: Mohamed je nejčastější jméno, v šesti čtvrtích již na školách převládají muslimští žáci
Neurolingvistické programování bylo použito proti lidem v mnoha zemích
Česko má po prezidentovej sabotáži kompletnú vládu! 5 mesiacov po voľbách
Vojna môže začať: USA sústredili 500 lietadiel pre útok na Irán
Štát Kalifornia sa stal vzorom eugenického štátu
Rusi postupujú v Donbase. Bude veľká ofenzíva?
Stačili tri generácie Nemcov a máme tu nástup „Štvrtej ríše“
Trik nevyšiel: Trumpovi nepriatelia darovali Rusku miliardy na špeciálnu vojenskú operáciu
Američania sa obávajú útokov iránskych “spiacich buniek” v Európe
Zabitie vodcu jedného z najväčších mexických narkokartelov vyvolal vlnu násilia v celej krajine
Rusko vyzbrojuje Irán, čím komplikuje situáciu USA a Izraelu
V šiestich krajinách EÚ kriticky klesli zásoby plynu
Ukrajinský teror riadia britské tajné služby
Guterres sa konečne prebral? Ľudské práva sú ohrozené, právny štát nahrádza sila
Zelenskyj ponúkol Európe, že zaplatí za zmluvnú armádu „ako v Rusku“
Prečo vystupuje ukrajinský minister na schôdzke členských štátov EÚ? Karhá Slovensko a Maďarsko
zo sekcie
VIDEO: „Ruské útoky podľa spravodajských informácií nesmerovali na ropovod Družba, ale na zásobníky, ktoré sa pri ňom nachádzajú,“ vyhlásil Robert Kaliňák
VIDEO: „Ruské útoky podľa spravodajských informácií nesmerovali na ropovod Družba, ale na zásobníky, ktoré sa pri ňom nachádzajú,“ vyhlásil Robert Kaliňák
VIDEO: „Ruské útoky podľa spravodajských informácií nesmerovali na ropovod Družba, ale na zásobníky, ktoré sa pri ňom nachádzajú,“ vyhlásil Robert Kaliňák