Raketa Sarmat – v kódovaní NATO označovaná ako Satan 2 – patrí podľa ruského prezidenta Vladimira Putina do generácie „neporaziteľných“ zbraní spolu s hypersonickými strelami Kinžal a Avangard.
Najnovšia medzikontinentálna balistická raketa RS-28 „Sarmat“, odpaľovaná z podzemných síl, anuluje všetky vývojové úspechy oponentov v oblasti výzbroje, povedal generálny riaditeľ a generálny konštruktér Makejevovho štátneho raketového centra akademik RAV Vladimir Degťjar.
„Jeho jedinečnosť je nielen v neprekonaných letovo-technických charakteristikách, ale aj v osobitosti ich dosiahnutia: v použitých vedecko-technických riešeniach pri jeho vývoji a moderných technológiách pri jeho konštrukcii,“ povedal a ďalej uviedol, že už v štádiu skicovania a potom pri spracovaní konštrukčnej dokumentácie tvorcovia rakety videli, že väčšina základných technických riešení, ktoré boli použité pri konštruovaní námorných rakiet, sa dá adaptovať aj pri „Sarmate“, parametre ktorého päťnásobne prevyšujú hmotnosť a rozmery jeho námorných prototypov.
„Toto nám umožnilo, po prvé, zabezpečiť mu unikátne letovo-technické charakteristiky a, po druhé, skrátiť konštrukčné termíny bez straty spoľahlivosti radu systémov a agregátov rakety,“ povedal generálny konštruktér a keď porovnával „Sarmat“ s jeho predchodcom „Vojevodom“ (Satanom), nazval ho „Satanom na druhú“.
„Po ukončení testov a po prijatí do výzbroje, „Sarmat“ nahradí raketový komplex „Vojevoda“, ktorý je v klasifikácii NATO nie náhodne nazývaný Satanom. Jeho zaradenie do pozemnej zostavy ruských strategických raketových síl atómovej triády veľmi znepokojilo NATO. Práve preto experti pomenovali „Sarmat“ „Satanom-2“, ale ja by som ho nazval „Satanom na druhú“,“ povedal Degťjar, pričom dodal, že obmena „Satana“ na „Sarmat“ výrazne zvýši bojový potenciál OS RF, spoľahlivo zabezpečí bezpečnosť štátu od vonkajších hrozieb a hlavne, že sa deje v pravý čas.
„Sarmat“ sa stane pre RF skutočným štítom a hlavným faktorom atómového zadržiavania, zárukou zachovania mieru a dôvodom na obnovu reálnych rozhovorov o znižovaní počtov a obmedzení strategických útočných zbraní.
„Celé dejiny ´partnerských vzťahov´ s našimi pravdepodobnými protivníkmi vo všetkých sférach: politickej, ekonomickej a vojenskej neustále ukazujú, že skutočné rozhovory, ktoré majú reálny praktický výsledok, sa začínajú až vtedy, keď je v danej otázke dosiahnutá parita alebo keď má Rusko prevahu,“ podčiarkol Degťjar.
Bojové hlavice „Sarmat-u“ je veľmi zložité vyjaviť počas letu, navyše ich skutočnú dráhu nie je možné predvídať. „Sarmat“ je vybavený špeciálnymi prostriedkami, ktoré počas letu v atmosfére Zeme i mimo nej komplikujú identifikáciu jeho hlavíc, dráhu ich letu a teda navedenie prepadových rakiet PRO na ne,“ zdôrazňuje.
Poznamenal tiež, že vysoká pravdepodobnosť prekonania raketou „Sarmat“ protiraketovej obrany protivníka je dosahovaná vďaka jej zrýchleniu.
Navyše „Sarmat“ má schopnosť ničiť určené ciele prakticky z ktoréhokoľvek smeru. Obrovské zrýchlenie zabezpečuje vysokú pravdepodobnosť prekonania PRO protivníka počas aktívnej fázy letu, uviedol generálny konštruktér a zdôraznil, že riadiaci systém umožňuje „Sarmat-u“ navádzať sa na cieľ dokonca aj pri náraze do neho rakety PRO.
„Palubný systém riadenia letu „Sarmat-u“ má možnosť korigovať si dráhu podľa družíc systému GLONASS, čo je zárukou vysokej presnosti navedenia rakety na cieľ, čiže aj po pôsobení na ňu PRO protivníka,“ dodal akademik Vladimír Degťjar.
Ruský prezident Vladimir Putin v druhej polovici júna 2022 vyhlásil, že prvý „Sarmat“ bude zaradený do výzbroje do konca tohto roka. Veliteľ ruských raketových vojsk strategického určenia genplk. Sergej Karakajev k tomu povedal, že raketa „Sarmat“ bola konštruovaná na nesenie niekoľkých bojových blokov „Avantgard“.
Vyjadril sa pri tom aj k pravdepodobnosti skonštruovania protivníkmi účinnej protizbrane. Doslova uviedol, že v najbližších desaťročiach určite nebude vynájdená.
Rusko v apríli roku 2022 otestovalo svoju neporaziteľnú superzbraň – medzikontinetálnu raketu Sarmat, ktorá podľa vyhlásenia prezidenta Putina „prinúti zamyslieť sa tých, ktorí sa v zápale agresívnej rétoriky snažia ohrozovať našu krajinu“
Raketa Sarmat – v kódovaní NATO označovaná ako Satan 2 – patrí podľa ruského prezidenta Vladimira Putina do generácie „neporaziteľných“ zbraní spolu s hypersonickými strelami Kinžal a Avangard.
Rozviedka NATO informovala velenie vojenského bloku, že Rusko sa pripravuje na testovanie bezpilotného podvodného torpéda „Poseidon“. Informovali o tom 2. októbra talianske noviny „La Repubblica“ s odvolaním sa na správu špeciálnych služieb aliancie, upozorňujúcu na prítomnosť ruskej viacúčelovej jadrovej ponorky „Belgorod“ v Karskom mori.
Experti NATO naznačujú, že práve tam sa môžu uskutočniť skúšobné štarty podmorského zariadenia a predpovedajú budúce aktivity ponorky.
Autori uvádzajú, že „Poseidon“ dokáže vytvoriť rádioaktívne cunami, ktoré môže zničiť metropolitné oblasti ako New York alebo Los Angeles.
Zdroj: armadnymagazin.sk / InfoVojna/ Slovanské Noviny/zlatá éra
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…