Je to po prvýkrát od vstupu do Schengenu po 15 rokoch, že nám susedná krajina zavrela hranice. Pretože nie sme schopní plniť si svoju povinnosť a bojovať proti nelegálnej migrácii“.
„Práca rakúskej a českej polície potvrdzuje, že tak sa to robiť má a práca slovenskej polície potvrdzuje, že tak sa to robiť nemá,“ upozornil vo štvrtok bývalý dloročný minister vnútra Robert Kaliňák pre TA3, pričom poukázal na to, že naši susedia na novú migračnú vlnu reagovali správne.
Do polovice októbra tohto roku zadržala rakúska polícia na hraniciach krajiny už 87 tisíc ilegálnych migrantov a za mreže poslala 540 prevádzačov. Pred dvoma dňami mala rekordný záchyt, keď medzi maďarským Hegyeshalomom a rakúskym Nickelsdorfom zadržali pri pokuse o ilegálne prekročenie zelenej hranice 117 migrantov z Maroka.
V sprísnenom pohraničnom režime budú naši rakúski susedia naďalej pokračovať. Podľa slov hovorcu rakúskeho ministerstva vnútra Haralda Sörösa spomínané čísla zadržaných len potvrdzujú, že polícia pri ochrane hraníc vyvíja mimoriadnu snahu.
Slovensko s nelegálnou migráciou bojuje tak, že v stanovom mestečku migrantom večer dá teplú polievku a ráno ich posiela ďalej.
Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) upozorňuje, že nelegálna migrácia je nebezpečná a Slovensko je povinné zaviesť potrebné opatrenia.
„Nelegálny migrant má byť zadržaný a obmedzený na osobnej slobode. Na tento účel má Slovenská republika dve záchytné zariadenia pre cudzincov. Jedno je v Medveďove, druhé v Sečovciach. Všetci cudzinci bez dokladov, ktorí sú na území Slovenska, by tam mali byť zadržaní. Nemá to byť systém dáme im polievku a ráno ich pustíme ďalej,“ konštatuje bývalý minister vnútra Robert Kaliňák v relácii Tak takto?!
„Práca rakúskej a českej polície potvrdzuje, že tak sa to robiť má a práca slovenskej polície potvrdzuje, že tak sa to robiť nemá,“ upozornil vo štvrtok Kaliňák pre TA3, pričom poukázal na to, že naši susedia na novú migračnú vlnu reagovali správne.
„My sme to ignorovali ako Slováci a rozhodnutie ministerstva vnútra bolo neochraňovať hranice, čoho výsledkom sú uzatvorené hranice medzi Slovenskom a Českom,“ spresnil.
Podľa Kaliňáka práve práca rakúskej polície potvrdzuje, že takto sa má narábať s nelegálnou migráciou. Tú zakazuje aj schengenský kódex, na ktorý sa odvoláva aj slovenské ministerstvo vnútra a policajný prezident Štefan Hamran. Tvrdí, že policajné kontroly na vnútorných hraniciach únie sú v rozpore so schengenskými pravidlami.
Slovenské orgány tvrdia, že migranti na našom území sú Sýrčania, ktorí utekajú pred vojnou. Skupina, ktorú chytili rakúske orgány pri Nickelsdorfe, však pochádzala z Maroka, kde žiadna vojna nie je.
„Ak niekto odmietne požiada o azyl, je to signál. Každý utečenec pred vojnou požiada o azyl a ochranu. Tak, ako to urobili Ukrajinci, ktorí k nám prišli. Toto je správny postup,“ kontruje Kaliňák.
Podľa neho situácia, ktorú zažívame, je pre Slovensko hanbou: „Je to po prvýkrát od vstupu do Schengenu po 15 rokoch, že nám susedná krajina zavrela hranice. Pretože nie sme schopní plniť si svoju povinnosť a bojovať proti nelegálnej migrácii, ktorá je nebezpečná. Nepamätáme si, že práve z nej vzišli teroristické útoky v Európe?“
Medzi najnovšie informácie patrí aj to, že sa premiér Eduard Heger (OĽANO) chce stretnúť so svojim českým náprotivkom Petrom Fialom, aby ho presvedčil o znovuotvorení slovensko-českých hraníc.
Podľa Kaliňáka to však bez patričných slovenských krokov nepôjde: „Predseda českej vlády Fiala nie je padnutý na hlavu, aby kvôli Hegerovej prosbe riskoval to, že mu Nemci zavrú hranice tak, ako zavreli pred siedmymi rokmi Rakúšanov.“
Nečuduje sa zároveň, že susedné krajiny voči nám podnikajú také kroky, ako podnikajú.
„Toto je priamo pozvaním nelegálnych migrantov na Slovensko,“ myslí si exminister o krokoch ministerstva a polície. „My nemôžeme tolerovať nelegálnu migráciu, žiadna krajina to nemôže tolerovať,“ dodal.
Slovensko ešte pred niekoľkými rokmi bolo podľa Kaliňáka v otázke ochrany hraníc v Európe rešpektovanou autoritou. Krokmi súčasnej vláde sa však má naša pozícia značne oslabovať. V minulosti sme preventívne vysielali policajtov na ochranu vonkajších Schengenských hraníc a naviac sme vyslovene fyzicky bránili aj tie vlastné.
Policajti stáli na hraniciach a vysvetľovali nelegálnym migrantom následky ich vstupu na naše územie.
Dnes policajný prezident Hamran argumentuje voľným pohybom osôb a tovaru. Toto je však podľa Kaliňáka výsledkom jeho neznalosti, keďže voľný pohyb sa netýka ani nelegálnych osôb, ani nelegálneho tovaru. Porovnanie s Ukrajincami by taktiež nemalo byť na mieste. „To nemôžu porovnávať s Ukrajincami, ktorí reálne utekajú pred vojnou a my sme povinní im poskytnúť pomoc,“ dodal Kaliňák.
Viac o téme, ale aj o tom, dokedy ostanú hranice s Českom a Rakúskom zatvorené, či aký je rozdiel medzi zatváraním hraníc počas pandémiu Covidu-19 a počas migračnej vo videu:
Zdroj: ta3.com / ereport.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…