Bez suverénneho a silného Ruska nie je možný trvalý svetový poriadok,“ vyhlásil ruský líder vo svojom prejave o stave krajiny.
Rusko obviňuje USA a ich spojencov z vedenia zástupnej vojny proti svojej krajine, ktorej súčasťou je aj konflikt na Ukrajine. Západné elity podľa ruského vedenia nedokážu akceptovať, že vzniká nový multipolárny svet, v ktorom bude o osude ľudstva rozhodovať viacero suverénnych mocenských centier. Západ sa podľa Kremľa snaží zadržať rastúce mocnosti vrátane Ruska všetkými dostupnými prostriedkami, od ekonomických obmedzení až po otvorené použitie vojenskej sily.
Väčšina obyvateľov Ruska podporuje „špeciálnu vojenskú operáciu“ ruských síl na Ukrajine. Na úvod svojho prejavu o stave krajiny to pred poslancami oboch komôr parlamentu a ďalšími pozvanými hosťami uviedol šéf Kremľa Vladimir Putin. Informujú správy BBC a ruských štátnych médií.
„Keď krajina bráni svoju suverenitu a bezpečnosť, chráni životy krajanov v Donbase a Novorusku (názov pre konfederáciu dvoch samozvaných separatistických republík na východe Ukrajiny), rozhodujúca úloha v tomto spravodlivom boji patrí ruským občanom, jednote, oddanosti svojej rodnej krajine a zodpovednosti za jej osud,“ povedal Putin.
Šéf Kremľa vyzval na minútu ticha na pamiatku tých, ktorí zahynuli pri invázii, označovanej ruskou propagandou za špeciálnu vojenskú operáciu. „Vojnu v Donbase sme nezačali, ale urobíme všetko pre to, aby sme ju ukončili,“ zdôraznil Putin.
Ruská armáda podľa neho získala počas invázie veľké skúsenosti. Vyrástla celá plejáda veliteľov, ktorí kompetentne vykonávajú svoje povinnosti, tvrdil.
Putin ďalej varoval pred „tragickými“ dôsledkami prípadného vyslania vojakov NATO na Ukrajinu. „Začalo sa hovoriť o možnosti vyslania vojenských kontingentov NATO na Ukrajinu. Vieme, aký bol osud tých, ktorí kedysi poslali svojich vojakov na územie našej krajiny. Teraz budú dôsledky pre prípadných interventov oveľa tragickejšie,“ vyhlásil Putin.
„Západ, ktorý má koloniálne návyky a je zvyknutý rozdúchavať národnostné konflikty po celom svete, má zámery, ktoré presahujú snahy zastaviť náš rozvoj,“ povedal ruský líder vo Federálnom zhromaždení, na ktorom sa zišli poprední ruskí predstavitelia a verejní činitelia.
„Namiesto Ruska chcú mať závislý, chradnúci, umierajúci priestor, kde si môžu robiť, čo chcú,“ dodal.Západ, ktorý má koloniálne zvyky a je zvyknutý rozdúchavať národnostné konflikty po celom svete, má zámery, ktoré presahujú zastavenie nášho rozvoja,“ povedal ruský líder vo Federálnom zhromaždení, na ktorom sa zišli poprední ruskí predstavitelia a verejní činitelia.
„Namiesto Ruska chcú mať závislý, chradnúci, umierajúci priestor, kde si môžu robiť, čo chcú,“ dodal.
BBC poznamenala, že pravdepodobne na mysli vyjadrenie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý tento týždeň po stretnutí európskych lídrov v Paríži oznámil nové kroky na podporu Ukrajiny a povedal, že v záujme dosiahnutia víťazstva nad Ruskom vo vojne nie je vylúčený žiaden scenár, ani vyslanie západných pozemných síl.
Putin v tejto súvislosti upozornil na potenciál ruskej armády. „Mali by konečne pochopiť, že máme aj zbrane, ktoré dokážu zasiahnuť ciele na ich území.“
Ruský prezident v prejave obvinil Západ, že vytvára riziko jadrového konfliktu: „Všetko, s čím Západ prichádza, aby vystrašil svet, vytvára skutočnú hrozbu konfliktu s použitím jadrových zbraní, čo znamená zánik civilizácie,“ konštatoval.
Kroky Spojených štátov a ich spojencov viedli podľa Putina k demontáži bezpečnostného systému v Európe, preto treba pracovať na novom systéme bezpečnosti pre Euráziu. „Bez suverénneho, silného Ruska nie je možný trvalý svetový poriadok,“ povedal Putin.
Za „nezmysel“ označil Putin tvrdenia, že Rusko chce zaútočiť na Západ. Moskva sa naopak sústredí na posilnenie svojej vlastnej bezpečnosti a posilní svoje západné hranice kvôli hrozbe, ktorú predstavuje rozšírenie NATO.
Pripomenul aj desiate výročie anexie ukrajinského polostrova Krym počas „Ruskej jari“. Zdôraznil, že Rusko bude pokračovať v budovaní demokratických inštitúcií a nikomu nedovolí zasahovať do svojich vnútorných záležitostí.
Ruský ľud a jeho národná jednota tvárou v tvár zahraničným hrozbám je podľa Putina to, čo chráni národ. Pritom úlohou vlády je chrániť inštitúcie, ktoré sú základom národnej suverenity.
„Nikomu nedovolíme, aby zasahoval do našich vnútorných záležitostí,“ prisľúbil prezident.
Plány Moskvy na nasadenie nových, moderných zbraní, ktoré boli prvýkrát odhalené v roku 2018, boli realizované alebo sú vo fáze dokončovania, uviedol ruský prezident Vladimir Putin počas svojho prejavu.
Ruské jednotky už v boji použili hypersonické rakety Kinžal a Zirkon, ktoré zasiahli významné ukrajinské vojenské ciele, uviedol ruský líder.
Strategické hypersonické klzáky Avangard a laserový systém Peresvet sú už v prevádzke, povedal ruský líder. ktorý je schopný niesť hlavicu buď konvenčnú, alebo jadrovú so silou približne dvoch megaton TNT.
Hypersonický systém Avangard je určený na prekonávanie nepriateľskej protivzdušnej obrany a pri rýchlosti až Mach 27 (viac ako 33.000 kilometrov za hodinu) je súčasnými prostriedkami protivzdušnej obrany nezostreliteľný.
Moskva čoskoro zverejní ukážky ťažkých strategických medzikontinentálnych balistických rakiet Sarmat prisľúbil prezident. Dodal, že testovacie skúšky rakety Burevestnik s jadrovým pohonom a neobmedzeným doletom a podvodného dronu Poseidon s jadrovým pohonom sú tesne pred dokončením.
„Tieto systémy potvrdili svoje vysoké – môžem povedať, že bez preháňania jedinečné – špecifikácie,“ povedal Putin o nových zbraňových systémoch.
Putin už v roku 2018 označil tieto zbrane ako odpoveď na pokusy USA narušiť strategickú rovnováhu v ich súboji s Ruskom. Vo štvrtkovom prejave uviedol, že Moskva je naďalej ochotná rokovať o tejto otázke s Washingtonom, ale zdôraznil, že vzťahy krajín sa odvtedy vážne zhoršili.
„Máme do činenia so štátom, ktorého vládnuce elity voči nám otvorene podnikajú nepriateľské kroky,“ povedal. „Majú vážne v úmysle diskutovať s nami o strategickej stabilite, keď sa snažia spôsobiť Rusku ‚strategickú porážku na bojisku‘, ako to sami označujú?“
Diplomatický postoj Washingtonu označil za „pokrytecký“ a len za prostriedok na dosiahnutie výsledkov, ktoré „sú výhodné len pre USA“.
Išlo o Putinov 19. prejav o stave krajiny, v ktorom hovoril aj o spoločenských a ekonomických témach. Vo vlaňajšom prejave oznámil pozastavenie účasti Ruska na zmluve o jadrovom odzbrojení New START. V roku 2022, keď ruské jednotky vpadli na Ukrajinu, prejav vynechal.
Rusko obviňuje USA a ich spojencov z vedenia zástupnej vojny proti svojej krajine, ktorej súčasťou je aj konflikt na Ukrajine. Západné elity podľa ruského vedenia nedokážu akceptovať, že vzniká nový multipolárny svet, v ktorom bude o osude ľudstva rozhodovať viacero suverénnych mocenských centier. Západ sa podľa Kremľa snaží zadržať rastúce mocnosti vrátane Ruska všetkými dostupnými prostriedkami, od ekonomických obmedzení až po otvorené použitie vojenskej sily.
Putin už skôr tvrdil, že jeho krajine nezostala „iná možnosť“, ako podniknúť kroky proti Ukrajine v dôsledku prenasledovania a násilia Kyjeva voči etnickým ruským občanom. Medzitým členovia NATO bránili výzvam Moskvy na vyriešenie rozdielov v otázke európskej bezpečnosti. Vojenský blok pod vedením USA pokračoval v expanzii smerom k ruským hraniciam, pričom ignoroval jeho námietky, uviedol Putin.
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…