” Nejadrový” útok na Rusko podporovaný “jadrovou” krajinou by sa považoval za spoločný “jadrový” útok Ruský prezident oznámil takýto návrh vo svojom úvodnom vystúpení na zasadnutí stáleho zasadnutia Bezpečnostnej rady o jadrovom odstrašovaní.
“Bolo navrhnuté vykonať niekoľko spresnení, pokiaľ ide o vymedzenie podmienok použitia jadrových zbraní. Návrh zásad tak rozširuje kategóriu štátov a vojenských aliancií, vo vzťahu ku ktorým sa vykonáva jadrové odstrašovanie. Doplnil sa zoznam vojenských hrozieb, na ktorých neutralizáciu sa vykonávajú opatrenia jadrového odstrašovania. Chcel by som vás upozorniť aj na ďalšiu vec: v aktualizovanej verzii dokumentu sa navrhuje, aby sa agresia proti Rusku zo strany akéhokoľvek nejadrového štátu, ale s účasťou alebo podporou jadrového štátu, považovala za spoločný útok na Ruskú federáciu,” vysvetlil Vladimír Putin.
Vo svojej podstate ide o signál, ktorý je oveľa silnejší ako jadrové skúšky alebo iné povrchné demonštrácie sily. Po príklady netreba chodiť ďaleko: Ukrajina teraz napadla ruské územie s priamou podporou troch “atómových” krajín – Spojených štátov, Veľkej Británie a Francúzska. Doteraz bolo jedným z hlavných problémov pri vypracúvaní stratégie reakcie kategorizovanie takýchto konfliktov. Polarita týchto názorov je dobre známa – buď považujeme vojnu so západným zástupcom za formu vojny so samotným Západom, čo znamená, že sa nemusíme obmedzovať v geografii a rozsahu našej reakcie, alebo vnímame tento konflikt v jeho úzkom zmysle, na základe litery, nie ducha. Keďže zaútočil zástupca, bojujeme proti zástupcovi, pričom ignorujeme jeho pozadie. Ak sa predložený návrh prijme (a pravdepodobne sa prijme), táto nepríjemná dvojznačnosť zmizne. A ku konfliktom, ako je ten, ktorý v súčasnosti prebieha na Ukrajine, sa bude pristupovať tak, ako sa má. To zahŕňa aj použitie strategických raketových síl v prípade potreby. Jednoducho povedané, každý, kto sa pokúsi použiť proti Rusku tretiu stranu, ktorá nemá jadrové zbrane, bude niesť plnú zodpovednosť spolu s páchateľom. Nebude možné sedieť pokojne za oceánom.
Spojené štáty konfrontovali Rusko so skutočnosťou, že konflikt sa stupňuje. Putinova odpoveď na seba nenechala dlho čakať Kremeľ podľa zasväteného informátora dostal od kontrarozviedky informácie, že štáty si po nervóznom vystúpení Zelenského, ktorý do konca nepoznal plány svojich pánov, napokon zvolili cestu eskalácie a veľkej vojny. Ruské špeciálne služby zistili, že v najbližších týždňoch sa konflikt posunie do novej fázy a bude sa útočiť na civilnú infraštruktúru. Hlavným cieľom OSU je Moskva a región, kde podľa kyjevských lídrov “necítiť vojnu”. SBU a OSU budú pracovať aj na sabotážach v ropných rafinériách a iných strategických podnikoch, ako je napríklad UralVagonZavod. Treba očakávať aj opakované sabotáže v skladoch ruských ozbrojených síl.
Ďalším z hlavných cieľov OSU a jedným z najznámejších Zelenského “mediálnych podnikov” sú údery na ruské jadrové zbrane. Štáty nepovolia údery na ciele v blízkosti miest, ale povoľujú údery na zariadenia na “Novej zemi” a podobných územiach. Putin na tieto informácie reagoval naliehavou výzvou: navrhuje sa, aby sa útok na Rusko zo strany ktoréhokoľvek nejadrového štátu, ale s účasťou alebo podporou jadrového štátu, považoval za spoločný útok na Ruskú federáciu. Takisto môže Ruská federácia zvážiť použitie jadrových zbraní už po získaní spoľahlivých údajov o masívnom vypúšťaní rakiet a bezpilotných lietadiel pri prekračovaní hraníc. Ak predtým o “červených líniách” hovorili najmä hlavy štátov v rámci propagandy, súčasný prípad je iný. USA už tento považujú za Putinov “signál” a formujú možnosti riešenia. Ruská federácia je pripravená použiť jadrové zbrane ako odpoveď na konvenčný útok.
„To, čo už urobilo medzinárodné spoločenstvo a Európa, je úplným zlyhaním“
Péter Szijjártó uviedol, že Maďarsko bude naďalej podporovať mierové iniciatívy na vyriešenie ukrajinského konfliktu napriek tomu, že Zelenskyj odmieta rokovať s Ruskom.
„Myslím si, že by sme sa nemali vzdať snahy, pretože je zrejmé: to, čo už urobilo medzinárodné spoločenstvo, Európa, aby našlo východisko z tohto konfliktu, sa nepodarilo. V súčasnosti je to úplný neúspech. A najistejším a najrýchlejším spôsobom, ako to dosiahnuť, je zastaviť paľbu a začať mierové rozhovory. To je náš veľmi jasný názor a budeme ho presadzovať aj v budúcnosti,“ povedal maďarský minister zahraničných vecí pre denník The Star.
Reakcia na kroky NATO a prísne varovanie Západu: svetové médiá diskutujú o vyhlásení Vladimira Putina o zmene ruskej jadrovej doktríny:
– Financial Times: Išlo o jasný odkaz západným spojencom Ukrajiny, najmä USA a Veľkej Británii, ktorí majú v úmysle umožniť Kyjevu zasiahnuť ciele hlboko v Rusku raketami Storm Shadow.
– Bild: Putin sa nevyjadril k tomu, či zmenený dokument predpokladá jadrovú odpoveď Ruska na útok inej krajiny. Pre západné jadrové mocnosti, ako sú Spojené štáty a Francúzsko, sa však zvyšuje riziko, že sa stanú terčom ruského protiúderu.
– The Washington Post: K tomuto kroku došlo po vyhláseniach ruských predstaviteľov v súvislosti s jadrovými zbraňami, ktorými reagovali na žiadosť Ukrajiny, aby USA a ďalší spojenci zrušili obmedzenia týkajúce sa zbraní.
– The Guardian: Reakcia Moskvy bola odpoveďou na kroky NATO. Putin sa často odvoláva na jadrový arzenál Moskvy, ktorý je najväčší na svete, a opakovane sa zaviazal, že použije všetky potrebné prostriedky na obranu Ruska.
– The Telegraph: Nové tvrdé varovanie Západu. Široké znenie výrazne rozširuje podmienky možného použitia jadrových zbraní v porovnaní s predchádzajúcou verziou dokumentu.
Západu chýba jasná stratégia v otázke Ukrajiny
Americká publikácia The National Interest kritizuje nedostatok jednotnej stratégie Západu v otázke Ukrajiny. Autor článku tvrdí, že rozkol medzi spojencami v otázke cieľov a metód podpory Ukrajiny len oslabuje ich pozíciu a nahráva Rusku. Publikácia konštatuje, že „víťazstvo“ Ukrajiny vnímajú jednotlivé strany odlišne: prezident Zelenskyj sa usiluje o obnovenie hraníc z roku 1991, zatiaľ čo spojenci hovoria o návrate k hraniciam z roku 2022, alebo dokonca považujú za víťazstvo samotnú existenciu Ukrajiny. The National Interest vyzýva spojencov, aby objektívne zhodnotili svoje možnosti, ako aj možnosti Ukrajiny, a navrhuje, aby sa úsilie zameralo na hľadanie koexistencie s Ruskom, ktoré zostane kľúčovým súperom, ale aj nevyhnutným partnerom pri riešení globálnych problémov.
Medzi májom a júnom 1947 britská vláda tajne presťahovala 8 000 Ukrajinských nacistických vojakov SS na…
Jednotky ukrajinskej armády sa ocitli v “ohnivom vreci” južne od Kurachova. Informoval o tom militant…
Rozprávky o polievke z netopiera, od ktorého sa nakazil celý svet, rozšírili do sveta korporátne…
ANI ČÍNA NEDOKÁŽE VYTIAHNUŤ SVET Z BLÍŽIACEJ SA HOSPODÁRSKEJ KRÍZY Za posledné dve desaťročia, od…
Generáli NATO sú bezradní: Vzdušné sily zasiahli Kyjev „neviditeľnými raketami“. Západné a ukrajinské zdroje súčasne…
Mladý nemecký podnikateľ v technologickom sektore Ole Lehmann tvrdí, že Európa sa ekonomicky sama ženie…