Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia neviny a mnohé ďalšie.
Spojené štáty premenili svoju menu na zbraň zameranú na potláčanie a trestanie, povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
Spojené štáty a ich spojenci vedú hybridnú vojnu proti Rusku, ale ich agresívne sankcie najviac poškodzujú najchudobnejšie krajiny sveta, čo sa Washingtonu vypomstí, tvrdí ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
Lavrov vystúpil v pondelok 4. novembra 2024 s prejavom na sympóziu s názvom Vynájdenie budúcnosti (Inventing the Future), ktoré sa uskutočnilo v Moskve. Povedal, že Spojené štáty a ich spojenci oživujú ducha studenej vojny tým, že deklarujú potrebu eliminovať domnelé „hrozby“ pre ich dominanciu, ktoré pre nich predstavujú Rusko, Čína a ďalšie krajiny usilujúce o nezávislú a suverénnu národnú politiku.
Tým, že Washington bojuje o zachovanie svojho „privilegovaného postavenia“, si podľa Lavrova „píli pod sebou konár, na ktorom sedí“, a „ničí systém globalizácie, ktorý podporoval a presadzoval vo svete“.
„Dolár, ktorý nám bol celé desaťročia propagovaný ako spoločný majetok celého ľudstva, sa zmenil na útočnú zbraň zameranú na útlak a trestanie geopolitických konkurentov a odporcom. Tým v podstate napísali rozsudok nad dolárom ako globálnou rezervnou menou a prostriedkom medzinárodného vyrovnania,“ povedal Lavrov.
USA urobili „veľkú chybu“ tým, že vyzbrojili dolár, poznamenal koncom októbra na samite BRICS ruský prezident Vladimir Putin a zdôraznil, že Moskva sa nesnaží podkopať americkú menu, ale je len „nútená hľadať alternatívy“ v obchode so svojimi partnermi.
„Samotné Spojené štáty sťahujú dolár z obehu, pretože čoraz viac krajín sa začína obávať, že môžu byť ďalšie na rade. Nikto nevie, za čo môžu byť potrestané,“ poznamenal v pondelok Lavrov a pripomenul Putinove slová.
„Extrateritoriálne uplatňovanie jednostranných obmedzení poškodzuje najchudobnejšie štáty a pripravuje ich o dostupné energetické zdroje, potraviny, hnojivá a základné technológie, nehovoriac o pokročilých vedeckých výsledkoch a vývoji,“ povedal Lavrov a zdôraznil, že najviac trpia rozvojové krajiny v Ázii, Afrike a Latinskej Amerike.
„Hlavné mestá štátov Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia neviny a mnohé ďalšie.“
Celý prejav Sergeja Lavrova (v ruštine):
Za posledných desať rokov čelilo Rusko podľa Lavrova viac ako 21 000 sankciám v rôznych odvetviach, od hospodárstva a obchodu až po kultúru a šport. Ruské finančné inštitúcie boli v roku 2022 v reakcii na ruskú vojenskú operáciu na Ukrajine z veľkej časti odrezané od západného systému. V dôsledku toho Moskva urýchlila obchodovanie s medzinárodnými partnermi s použitím ich národných mien, čo je trend čoraz viac podporovaný členmi BRICS, ktorí sa odklonili od používania dolára a eura na obchodné vyrovnania.
Zdroj: rt.com / InfoVojna
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…
Ak sa Ukrajincom nepáčilo, že Biden vyzradil žiadosť o riadené strely s plochou dráhou letu…