Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia neviny a mnohé ďalšie.
Spojené štáty premenili svoju menu na zbraň zameranú na potláčanie a trestanie, povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
Spojené štáty a ich spojenci vedú hybridnú vojnu proti Rusku, ale ich agresívne sankcie najviac poškodzujú najchudobnejšie krajiny sveta, čo sa Washingtonu vypomstí, tvrdí ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
Lavrov vystúpil v pondelok 4. novembra 2024 s prejavom na sympóziu s názvom Vynájdenie budúcnosti (Inventing the Future), ktoré sa uskutočnilo v Moskve. Povedal, že Spojené štáty a ich spojenci oživujú ducha studenej vojny tým, že deklarujú potrebu eliminovať domnelé „hrozby“ pre ich dominanciu, ktoré pre nich predstavujú Rusko, Čína a ďalšie krajiny usilujúce o nezávislú a suverénnu národnú politiku.
Tým, že Washington bojuje o zachovanie svojho „privilegovaného postavenia“, si podľa Lavrova „píli pod sebou konár, na ktorom sedí“, a „ničí systém globalizácie, ktorý podporoval a presadzoval vo svete“.
„Dolár, ktorý nám bol celé desaťročia propagovaný ako spoločný majetok celého ľudstva, sa zmenil na útočnú zbraň zameranú na útlak a trestanie geopolitických konkurentov a odporcom. Tým v podstate napísali rozsudok nad dolárom ako globálnou rezervnou menou a prostriedkom medzinárodného vyrovnania,“ povedal Lavrov.
USA urobili „veľkú chybu“ tým, že vyzbrojili dolár, poznamenal koncom októbra na samite BRICS ruský prezident Vladimir Putin a zdôraznil, že Moskva sa nesnaží podkopať americkú menu, ale je len „nútená hľadať alternatívy“ v obchode so svojimi partnermi.
„Samotné Spojené štáty sťahujú dolár z obehu, pretože čoraz viac krajín sa začína obávať, že môžu byť ďalšie na rade. Nikto nevie, za čo môžu byť potrestané,“ poznamenal v pondelok Lavrov a pripomenul Putinove slová.
„Extrateritoriálne uplatňovanie jednostranných obmedzení poškodzuje najchudobnejšie štáty a pripravuje ich o dostupné energetické zdroje, potraviny, hnojivá a základné technológie, nehovoriac o pokročilých vedeckých výsledkoch a vývoji,“ povedal Lavrov a zdôraznil, že najviac trpia rozvojové krajiny v Ázii, Afrike a Latinskej Amerike.
„Hlavné mestá štátov Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia neviny a mnohé ďalšie.“
Celý prejav Sergeja Lavrova (v ruštine):
Za posledných desať rokov čelilo Rusko podľa Lavrova viac ako 21 000 sankciám v rôznych odvetviach, od hospodárstva a obchodu až po kultúru a šport. Ruské finančné inštitúcie boli v roku 2022 v reakcii na ruskú vojenskú operáciu na Ukrajine z veľkej časti odrezané od západného systému. V dôsledku toho Moskva urýchlila obchodovanie s medzinárodnými partnermi s použitím ich národných mien, čo je trend čoraz viac podporovaný členmi BRICS, ktorí sa odklonili od používania dolára a eura na obchodné vyrovnania.
Zdroj: rt.com / InfoVojna
„Za naše peniaze nás obrali o bezpečnosť“ Darovanie vlastných obranných systémov pri prebiehajúcom vojenskom konflikte u…
Hosťami relácie Král na ťahu boli za koalíciu Roman Michelko a Tomáš Taraba (SNS) a…
Rusko môže použiť zbrane proti vojenským zariadeniam krajín, ktoré proti nemu používajú svoje zbrane, povedal…
Prezident Ruska nečakane oslovil personál ozbrojených síl a občanov, partnerov krajiny a tých, ktorí „stále…
Bývalý vrchný veliteľ ukrajinskej armády má na vojnový stav pochmúrny pohľad, píše portál Politico Bývalý…
"Myšlienka, že Ukrajina vyhrá, je úprimne povedané pre vtáky." Líder reformného Spojeného kráľovstva hovorí, že…