Polícia proti nespokojným ľuďom použila slzotvorný plyn.
Tisíce ľudí v sobotu vo Francúzsku protestovali proti návrhu zákona, ktorý vstup do reštaurácií a na iné miesta podmieňuje predložením dokladu o očkovaní proti ochoreniu COVID-19 alebo negatívnym výsledkom testu na covid. Agentúra Reuters informovala, že zhromaždenie v centre Paríža prerástlo do potýčok jeho účastníkov s políciou, ktorá proti davu použila slzotvorný plyn.
Protestné zhromaždenia proti očkovaniu, „obmedzovaniu slobody“ a vládnym opatreniam súvisiacim s covidovou epidémiou sa v sobotu konali aj v Británii – v Londýne a Manchestri, kde sa účastníci protestu pokúsili zaútočiť na jedno z testovacích centier. Ako na svojom webe informovala denník The Sun, polícia im v tom zabránila.
Demonštranti vo Francúzsku, medzi ktorými boli aj prívrženci krajnej pravice a aktivisti protivládneho hnutia žltých viest, kritizovali aj nariadenie o povinnom očkovaní proti covidu týkajúce sa od septembra všetkých zdravotníkov a personálu v domovoch pre seniorov vo Francúzsku.
Dolná komora parlamentu zákom schválila už v piatok.
Počet ľudí infikovaných koronavírusom SARS-CoV-2 vo Francúzsku i v Británii v poslednom čase opäť stúpa a počet hospitalizovaných sa tiež zvyšuje. Vláda v Paríži sa snaží urýchliť tempo očkovania s cieľom chrániť zraniteľné obyvateľstvo i nemocnice pred náporom pacientov a zabrániť ďalšiemu lockdownu, konštaovala agentúra AFP.
Väčšina dospelých Francúzov je plne zaočkovaná a prieskumy verejnej mienky naznačujú, že väčšina Francúzov podporuje nové vládne opatrenia na boj s covidom.
Protesty proti vládnym opatreniam sa vo Francúzsku konali aj minulý víkend, keď do ulíc mnohých miest vyšlo viac ako 100.000 ľudí.
Medzi nimi boli aj politici a aktivisti krajnej pravice a odporcovia politiky prezidenta Emmanuela Macrona vrátane sympatizantov hnutia žltých viest, ktorí využívajú vládne protipandemické opatrenia, aby oživili svoje protestné aktivity.
Hnutie žltých viest vzniklo v roku 2018 na protest proti vládnym opatreniam v ekonomike, ktoré jeho sympatizanti vnímali ako voči sebe nespravodlivé.
Protesty žltých viest boli zvolávané pravidelne niekoľko mesiacov a vyznačovali sa násilnými potýčkami medzi demonštrantmi a políciou, ako aj ničením majetku štátu i súkromných osôb. Hnutie utlmilo svoje aktivity po tom, čo sa francúzska vláda začala zaoberať mnohými z námietok a návrhov demonštrantov.
Francúzski senátori v sobotu schválili vládny návrh zákona o opatreniach na potlačenie pandémie vyvolanej koronavírusom SARS-CoV-2. Informovala o tom v noci na nedeľu francúzska spravodajská televízia BFM, ktorá dodala, že senátori v zákone schválenom dolnou komorou parlamentu urobili viacero zmien.
Väčšina zmien sa týka tzv. zdravotného pasu, ktorý je potvrdením o úplnom zaočkovaní alebo negatívnom výsledku testu na covid. Pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi sa odstránila najmä požiadavka, že zdravotný preukaz musia mať aj deti „vo veku od 12 rokov“, takže tento doklad budú musieť mať len dospelí. Ďalšou zmenou je, že zdravotný preukaz bude potrebný len pri návšteve vnútorných prevádzok, nie napr. na terasách reštaurácií, kaviarní či barov. Prvú zo zmien navrhla skupina poslancov za konzervatívnu stranu Republikáni (LR), druhú socialistický poslanec. Vláda i jej parlamentný spravodajca zaujali k obom týmto návrhom negatívne stanovisko.
Podľa francúzskych médií obe komory sa teraz budú pokúšať dospieť ku kompromisnému zneniu zákona, ktorý dolná komora, Národné zhromaždenia, schválila v piatok. Vláda podľa rozhlasovej stanice Europe 1 verí, že tento kompromis sa podarí nájsť – v opačnom prípade by bol ohrozený harmonogram vytýčený na zavádzanie zmien. Senátori chcú totiž posunúť začiatok platnosti nových opatrení z 30. augusta na 15. septembra. Senát tiež hlasoval o pozmeňujúcom a doplňujúcom návrhu Socialistickej strany, aby bolo možné očkovať maloletých vo veku 16 a 17 rokov bez súhlasu rodičov.
Francúzska opozícia zaujala k vládnemu návrhu zákona od začiatku odmietavý postoj a v sobotu sa v krajine opäť konali protesty proti novým opatreniam, na ktorých sa zúčastnilo okolo 160.000 ľudí. Ako informovali francúzske médiá, v Paríži a Lyone tieto zhromaždenia sprevádzali násilnosti.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo svojom prejave 12. júla oznámil sprísnenie epidemiologických reštrikcií, ku ktorým dochádza v reakcii na nárast počtu nových prípadov nákazy spájaných s koronavírusovým variantom delta. Súčasťou opatrení je zavedenie povinného očkovania pre všetkých zdravotníkov a pracovníkov domovov sociálnej starostlivosti a systém preukazovania sa tzv. covidpasom. Po Macronovom prejave sa na očkovanie za jeden deň prihlásil takmer milión Francúzov. Minulý i tento víkend sa však v krajine zároveň konali protesty proti zavedeniu covidpasov.
Proti novým opatreniam talianskej vlády zameraným na tých, čo sa nedali zaočkovať proti koronavírusu, protestovali v sobotu vo viacerých mestách krajiny tisíce ľudí.
Protest, ktorý organizátori nazvali „pochodom za slobodu“, sa týkal prísnejších pravidiel návštevy vnútorných priestorov reštaurácií, kín, múzeí, divadiel, fitness štúdií či plavární, ktoré tento týždeň schválila vláda premiéra Maria Draghiho vzhľadom na stúpajúci počet nakazených covidom.
Zmeny začnú platiť od 6. augusta – od tohto termínu bude vstup do menovaných lokalít možný len s covidpasom. Ten bude potvrdzovať, že osoba dostala najmenej jednu dávku vakcíny proti covidu, alebo prekonala chorobu v predchádzajúcom polroku. Návšteva prevádzok bude možná aj s negatívnym testom na koronavírus nie starším ako 48 hodín.
Na námestí Piazza del Popolo v centre Ríma demonštranti skandovali „Sloboda, sloboda!“ a vykrikovali, že odmietajú „zdravotnícku diktatúru“. Zelený pas kritizovali ako nástroj vlády, ako prinútiť dať sa zaočkovať i tých ľudí, ktorí o vakcinácii nie sú presvedčení. V Ríme sa podľa agentúry ANSA zišlo zhruba 3000 odporcov prijatých protipandemických obmedzení. Ďalšie protestné akcie sa konali okrem iného v Miláne, Florencii, Turíne či v Neapole.
Usporiadatelia protestného zhromaždenia avizovali tiež, že podniknú právne kroky voči rozhodnutiu vlády predĺžiť núdzový stav v krajine do konca roka.
Draghiho vláda chce v nasledujúcich dňoch ohlásiť ďalšie reštriktívne opatrenia v boji proti pandémii COVID-19, ktoré sa majú týkať prostriedkov verejnej dopravy a pracovísk. Taliansko zvažuje tiež zavedenie povinného očkovania proti covidu pre učiteľov, ktoré už od mája platí pre zdravotnícky personál.
V Taliansku je dosiaľ plne zaočkovaných viac ako 54,9 percenta obyvateľstva nad 12 rokov. Štvrtkové rozhodnutie vlády o povinných covidových pasoch ako podmienka absolvovania určitých aktivít vyvolalo podľa šéfa krízového tímu vlády Francesca Figliuola mimoriadny nárast záujmu o očkovanie – v niektorých menších regiónoch krajiny zaznamenali až 200-percentný nárast záujemcov o očkovanie.
Grécka polícia použila v sobotu slzotvorný plyn a vodné delo na rozohnanie ľudí, ktorí sa zhromaždili v centre hlavného mesta Atény na protest proti povinnému očkovaniu proti ochoreniu COVID-19. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.
Pred gréckym parlamentom sa už tretíkrát tento mesiac zišlo vyše 4000 ľudí a vyjadrovali svoj nesúhlas s povinným očkovaním určitých zamestnancov, napríklad pracovníkov v zdravotníctve a opatrovateľských službách.
Policajný predstaviteľ, ktorý si neželal byť menovaný, uviedol, že niektorí protestujúci hádzali zápalné fľaše, čo políciu donútilo reagovať slzotvorným plynom.
Zhromaždenie v stredu bolo tiež poznačené násilím.
Nedávne prieskumy verejnej mienky ukázali, že väčšina Grékov sa dá zaočkovať proti covidu, ktorý si v Grécku od vlaňajšieho začiatku pandémie vyžiadal 12.890 životov. Približne 45 percent z 11 miliónov obyvateľov krajiny je už úplne zaočkovaných.
Grécko nariadilo očkovanie pracovníkom zdravotníctva a opatrovateľských služieb, pretože počty prípadov nákazy rastú. Vláda vyzvala aj učiteľov, aby sa dali zaočkovať dostatočne včas pred septembrovým začiatkom školského roka.
V sobotu bolo v Grécku hlásených takmer 2500 prípadov nákazy koronavírusom, takže celkový počet infikovaných ľudí stúpol na 474.366, píše agentúra Reuters.
Na nepovolených protestoch proti pandemickým opatreniam v dvoch najväčších austrálskych mestách došlo v sobotu k násilným potýčkam medzi demonštrujúcimi a políciou.
Ako píše agentúra AFP, v Sydney vyšli do ulíc tisíce odporcov tvrdého lockdownu, ktorý v tomto mesta trvá už mesiac. Desiatky z nich bezpečnostné zložky zadržali po tom, čo niektorí na policajtov hádzali kvetináče a fľaše vody.
Tisíce protestujúcich tiež zaplnili niekoľko ulíc v meste Melbourne. Demonštranti, z ktorých väčšina nemala nasadené rúška, porušovali zákazy verejného zhromažďovania a vychádzania deň po tom, čo austrálske úrady naznačili, že lockdown možno potrvá až do októbra.
„Som absolútne znechutená nelegálnymi demonštráciami a ľuďmi, ktorí sa ich zúčastnili. Ich sebecké činy ohrozili bezpečnosť nás všetkých,“ povedala premiérka štátu Nový Južný Wales (NSW) Gladys Berejiklianová. „Demonštranti prejavili úplné pohŕdanie svojimi spoluobčanmi, ktorí pravidlá dodržiavajú,“ dodala.
Na protest v metropole NSW Sydney dohliadali stovky policajtov, ktorí udelili dokopy takmer 100 pokút a zadržali 57 osôb. V Melbourne, hlavnom meste zväzového štátu Viktória, zadržala polícia šesť ľudí.
Minister NSW pre políciu David Elliott avizoval, že tím detektívov bude v najbližších dňoch skúmať kamerové záznamy s cieľom identifikovať a obviniť čo najviac účastníkov týchto nezákonných protestov.
Podľa mnohých nezávislých vedcov, lekárov, novinárov, politikov, analytikov a ďalších expertov stoja za touto agresívnou kampaňou farmaceutické firmy a osoby z prostredia medzinárodných organizácii prepojené na globálny kriminálny Syndikát stojaceho v pozadí tejto plánovanej korona-hystérie nazývanej ako Plandémia.
Viac o problematike a súvislostiach sa dozviete v zaujímavom dokumentárnom filme TU, ktorý do značnej miery približuje a objasňuje kontext celej situácie.
V tejto záležitosti právnici z celého sveta chystajú žaloby na Medzinárodný trestný súd v Haagu a avizujú procesy so zodpovednými pohlavármi, ktoré sa označujú ako Norimberské procesy 2.
Lekári a odborníci, ktorí nedostávajú mediálny priestor v korporátnych informačných prostriedkoch (spolupracujúcich s vládami, medzinárodnými inštitúciami a farmaceutickými koncernami na vakcinačnej propagande) v súvislosti s očkovaním hovoria o experimentálnych vakcínach, varujú pred zdravotnými rizikami a poukazujú pri tom na Norimberský kódex. Ten predstavuje súbor zásad medicínskej etiky pre experimenty na ľuďoch. Okrem iného sa v ňom píše, že „Dobrovoľný súhlas ľudskej osoby je absolútne nevyhnutný. To znamená, že dotknutá osoba musí byť právne spôsobilá dať súhlas. Musí byť v postavení, v ktorom má moc vykonávať slobodné rozhodnutia, a to bez ovplyvňovania akýmkoľvek násilím, podvodom, klamstvom/zavádzaním, hrozbami, preháňaním, či inou skrytou/záludnou podobou obmedzovania alebo donucovania.“
Norimberský kódex vznikol ako dôsledok súdu s vojnovými zločincami na norimberskom súde po skončení druhej svetovej vojny, vrátane neslávne známeho nemeckého nacistického lekára Josefa Mengeleho, príslušníka Waffen-SS a člena Hitlerovej NSDAP, ktorý počas druhej svetovej vojny bol jedným z kľúčových vedcov vykonávajúcich na väzňoch v koncentračnom tábore Osvienčim sadistické a nehumánne experimenty.
Zdroj: cas.sk (1), (2), (3) / topky.sk / ta3.com / YouTube / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…