Techniky masového presviedčania sa zrodili na konci devätnásteho storočia, kedy sa množili robotnícke vzbury. Počas prvej svetovej vojny si Spojené štáty americké privlastnili nástroje propagandy a za 50 rokov ich hŕstka mysliteľov pretvorila na jednu z najzaujímavejších disciplín našej doby – public relations.
Jedným z hlavných teoretikov továrne na súhlas je Edward Bernays, ktorého v roku 2001 časopis Life označil za jednu zo 100 najvplyvnejších amerických osobností dvadsiateho storočia. Tento dokument zachytáva portrét Edwarda Bernaysa a analyzuje úspešnosť jeho propagandistických metód.
Diktátorské režimy vnucujú svojim občanom názory silou, naše demokracie k tomu používajú techniku „vzťahy s verejnosťou“ známe ako „public relations“.
Najznámejší teoretik PR sa volá Edward Bernays: „Termín public relations označuje to, čomu ja hovorím „ výroba súhlasu“. Táto výroba je založená na princípe sformulovanom (americkým prezidentom) Thomasom Jeffersonom, že „v demokratickej spoločnosti všetko závisí na súhlase ľudu“.“
„Vedomá a inteligentná manipulácia organizovaných zvykov a názorov más je dôležitým prvkom v demokratickej spoločnosti. Tí, ktorí manipulujú týmto neviditeľným mechanizmom spoločnosť, predstavujú neviditeľnú vládu, ktorá je skutočnou vládnucou silou našej krajiny. Sme ovládaní, naše mysle sú formované, naše chute vytvárané, naše predstavy sú nám podsúvané, a to najmä ľuďmi, o ktorých sme nikdy nepočuli. Toto je logickým výsledkom spôsobov, akými je naša demokratická spoločnosť organizovaná. Obrovské množstvo ľudských bytostí musí týmto spôsobom spolupracovať, ak majú spolu žiť ako hladko fungujúca spoločnosť. …Takmer v každom čine nášho každodenného života, či už v oblasti politiky alebo podnikania, v našom spoločenskom správaní alebo v našom etickom myslení, nás ovláda relatívne malý počet ľudí…ktorí rozumejú mentálnym procesom a sociálnym vzorom más. Sú to oni, kto ťahá nitkami, ktoré ovládajú verejnú myseľ,“ ~ Edward Bernays, Propaganda (1928)
Viac vo francúzskom dokumentárnom filme (s českým dabingom) o formovaní verejnej mienky (z roku 2017):
Zdroj: YouTube GoschaTV1 / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…