V propagandistickom videu však avizujú zotrvať v pohotovosti. Vedenie súkromnej televízie podľa ich vyjadrenia súhlasilo so všetkými podmienkami štrajkového výboru na čele s Kovačičom, Vinczem & Ghannamom. Manažment Markízy dohodu privítal, ale Kovačičovi a všetkým, ktorí „zneužili vysielací priestor na neautorizované vysielanie“ odkázali, že „je nemysliteľné, aby boli naďalej tvárou televízie“.
Štrajkovú pohotovosť časti zamestnancov vyvolalo rozhodnutie manažmentu dočasne stiahnuť reláciu Na telo a konzekvencie, ktoré uplatnilo voči moderátorovi relácie Na telo – Michalovi Kovačičovi. Formu i obsah jeho vystúpenia na konci programu v nedeľu 26. mája, v ktorom hovoril o cenzúre a zásahoch do spravodajstva, označilo nielen za porušenie zákona o mediálnych službách a etického kódexu novinára, ale aj poškodenie dobrej povesti média.
Zamestnanci TV Markíza do štrajku nevstupujú. Vo videu na sociálnej sieti informovali, že vedenie súhlasilo so všetkými podmienkami štrajkového výboru.
Vo videu sa prihovárajú napríklad Michal Hečko, Danica Kleinová, Adel Ghannam, Viktor Vincze, Viktor Serebryakov, Martina Töröková, Lukáš Zuzelka, Michal Kovačič, Gabriela Kajtárová, Ján Tribula, Martina Kašiarová, Zuzana Čimová a mnohí ďalší.
„Roky budujeme našu spoločnú značku. Sú ňou naše tváre. Sú ňou naše hlasy. … Tvrdia o nás, že sa odmietame dohodnúť, vraj môžeme priniesť svoje výpovede. Sme zvyknutí počúvať klamstvá. No my si ctíme fakty. Chceme robiť svoje povolanie. Slobodne a zodpovedne ako doteraz,“ hovoria vo videu a každý hovorí aj koľko rokov pracuje pre Markízu: 26 rokov, 17, 9 rokov…
„Celý ten čas pomáhame budovať túto značku. Vedenie televízie Markíza včera súhlasilo so všetkými podmienkami štrajkového výboru, urobilo tak interne a potichu, kým navonok tvrdilo opak, o skutočnom výsledku tak musíme informovať my,“ hovoria vo videu.
„Hodiny sme v rokovaniach trvali na elementárnych princípoch novinárskej práce a tieto prísľuby sme nakoniec dosiahli. Na štrajk preto dnes nemáme dôvod. Na sľúbené pravidlá ale musíme dohliadať, pretože sa nerodili ľahko, preto zostávame v štrajkovej pohotovosti,“ uviedli zamestnanci vo videu.
Vedenie televízie označilo rozhodnutie svojich pracovníkov za pozitívny krok. Svedčí podľa neho o tom, že väčšine zamestnancov záleží na dobrom mene televízie, a spoločne s vedením TV Markíza považujú súčasnú situáciu za riešiteľnú cestou racionálneho dialógu.
Manažment televízie vo vyhlásení deklaroval ochotu a snahu pokračovať v dialógu, ak v ňom budú ako partneri vystupovať zástupcovia zamestnancov, ktorým ide skutočne o rozumný dialóg, a nie o vyhrotenie celej situácie. Pre dialóg definovalo tri body, ktoré považuje za neprekročiteľné a nedajú sa v žiadnom prípade relativizovať.
Prvý z bodov hovorí o tom, že TV Markíza nikdy nepripustí, aby bolo jej vysielanie zneužité v prospech ktorejkoľvek zo súperiacich politických strán. Ďalej, že redakčná zodpovednosť za vysielanie televízie je v rukách vedenia ako zástupcov držiteľa oprávnenia na vysielanie.
„Táto zodpovednosť pritom musí zostať nedeliteľná, pretože je to práve manažment TV Markíza, kto je plne zodpovedný regulačným orgánom, verejnosti a akcionárom televízie,“ uvádza televízia.
V poslednom bode sa konštatuje, že je nemysliteľné, aby akákoľvek osoba, ktorá zneužila vysielací priestor k neautorizovanému vysielaniu a poškodila dobré meno televízie, reprezentovala do budúcna záujmy redaktorov, moderátorov a bola naďalej tvárou televízie.
„Manažment TV Markíza je zároveň presvedčený, že v skutočnosti sa požiadavky jeho zamestnancov a zamestnankýň prakticky zhodujú s jeho vlastnými snahami, smernicami Redakčnej rady CME, ako aj závermi Redakčnej rady CME,“ dodalo vedenie televízie.
Vedenie pred tým poukázalo na to, že niektoré z predchádzahúcich požiadaviek štrajkového výboru smerovali k privlastneniu si časti právomocí vysielateľa. „Tieto právomoci sú nedeliteľné a vyplývajú z povinností vysielateľa stanovených zákonmi SR,“ upozornilo vedenie televízie.
Všetkým, ktorí „zneužili vysielací priestor na neautorizované vysielanie“, že je nemysliteľné, aby boli naďalej tvárou televízie. Ide o jasný odkaz Michalovi Kovačičovi, hoci ho nemenujú.
Vedenie televízie deklaruje snahu pokračovať v dialógu a stanovilo pritom tri podmienky:
• TV Markíza nikdy nepripustí, aby bolo jej vysielanie zneužité v prospech ktorejkoľvek zo súperiacich politických strán.
• Redakčná zodpovednosť za vysielanie televízie je v rukách vedenia ako zástupcu držiteľa oprávnenia na vysielanie. Táto zodpovednosť pritom musí zostať nedeliteľná, pretože je to práve manažment TV Markíza, kto je plne zodpovedný regulačným orgánom, verejnosti a akcionárom televízie.
• Je nemysliteľné, aby akákoľvek osoba, ktorá zneužila vysielací priestor na neautorizované vysielanie a poškodila dobré meno TV Markíza, reprezentovala do budúcna záujmy redaktorov, moderátorov a bola naďalej tvárou televízie.
Štrajkovú pohotovosť časti zamestnancov vyvolalo rozhodnutie manažmentu dočasne stiahnuť reláciu Na telo a konzekvencie, ktoré uplatnilo voči moderátorovi relácie Na telo – Michalovi Kovačičovi. Formu i obsah jeho vystúpenia na konci programu v nedeľu 26. mája, v ktorom hovoril o cenzúre a zásahoch do spravodajstva, označilo nielen za porušenie zákona o mediálnych službách a etického kódexu novinára, ale aj poškodenie dobrej povesti média.
Časť zamestnancov TV Markíza deklarovala moderátorovi podporu a napokon vstúpila do štrajkovej pohotovosti, pričom predložila manažmentu viacero požiadaviek. Televízia vyhlásila, že ultimátam v prípade personálnych otázok a programovej štruktúry ustupovať nemieni.
Markíza už dala otvorene najavo, že so zamestnancami nie je ochotná vyjednávať.
„Televízia Markíza (…) v žiadnom prípade nemôže – a ani nemieni – ustupovať ultimátam ohľadom svojej programovej štruktúry a personálnych otázok,“ uviedlo v stanovisku vedenie televízie ešte pred vyhlásením štrajkovej pohotovosti. Manažment Markízy však už v tom čase s prípravami na štrajk počítal.
Od minulého pondelka televízia pripravovala viaceré scenáre zabezpečenia vysielania v čase ostrého štrajku. Riešenia sa líšili v závislosti od toho, ktorá televízna časť by zlyhala – režijná, redaktorská alebo moderátorská.
Markíza sa vo veľkom spoľahne na sesterskú českú televíziu Nova, s ktorou zdieľa rovnakého majiteľa PPF.
V Českej republike sa má od minulého týždňa nachádzať slovenský moderátor, ktorý je zakaždým pripravený na vysielanie správ z pražského štúdia TV Nova. V hre je tiež alternatíva kompletnej prípravy a vysielania správ z Prahy.
Český výbor Medzinárodného tlačového inštitútu medzitým v otvorenom liste vyzval skupinu PPF a dedičku impéria Renátu Kellnerovú, aby na Slovensku zaistila „zachovanie priestoru pre slobodnú žurnalistiku“. Vo výzve apelujú aj na výkonného riaditeľa skupiny Jiřího Šmejca.
Investičná skupina PPF podniká v 25 krajinách v Európe, Ázii a Severnej Amerike. Súčasná majiteľka PPF Renáta Kellnerová s rodinou skupinu prevzala, keď jej manžel Petr Kellner pred troma rokmi zahynul pri havárii vrtuľníka na Aljaške. Investuje do finančných služieb, telekomunikácií, médií, biotechnológií, nehnuteľností či strojárstva. Do skupiny patrí napríklad splátková spoločnosť Home Credit, ďalej Air Bank, telekomunikačné firmy Cetin a O2, mediálna spoločnosť CME, nehnuteľnostná skupina PPF Real Estate Holding, strojárska Škoda Group alebo prevádzkovateľ mýta v ČR CzechToll.
Český miliardár Petr Kellner v roku 2019 prevzal mediálnu spoločnosť Central European Media Enterprises (CME), ktorá pôsobí v strednej a východnej Európe a prevádzkuje 30 televíznych staníc, medzi nimi aj televíziu Markíza či českú Novu.
Kellner sa vo výročnej správe spoločnosti PPF za rok 2018 vyjadril k stavu spoločnosti, v ktorej uviedol, že sú ohrozené tradičné hodnoty a zároveň varoval pred rovnostárstvom a novodobou ideológiou progresivizmu.
„Dnešná západná spoločnosť, a najmä Európa, je stále viac ovládaná ideológiou individuálneho nárokovania, rovnostárstva a relativizovaním tradičných hodnôt. Novodobé ideológie majú tendenciu obmedzovať slobodu, kreativitu a kritické myslenie,“ napísal Kellner v uvodníku výročnej správy skupiny PPF.
V marci roku 2021 prišiel Kellner o život, keď sa s ním na Aljaške zrútil vrtuľník a spoločne s preživšími členmi posádky márne čakal na pomoc 8 hodín. Následky nehody nakoniec prežil iba český snowboardista David Horváth, ktorý v nedávnom rozhovore pre americkú televíziu Alaska’s News Source o incidente prehovoril.
Zdroj: spravy.rtvs.sk / interez.sk / omediach.com / InfoVojna
Prednedávnom sme vás informovali, že politický subjekt Slovenské Hnutie Obrody (SHO) rozbehlo petíciu za vyhlásenie…
V relácii V politike boli hosťami podpredseda NR SR a predseda SNS Andrej Danko a…
„Takže tu nejde o to, či povoliť alebo nepovoliť ukrajinskému režimu zasiahnuť Rusko týmito zbraňami,…
Hlavná poľská opozičná strana Právo a spravodlivosť (PiS) si v nedeľu (24. 11.) vybrala historika…
Premiér poukazuje aj na potrebu mať v čase napätej geopolitickej situácii predvídateľných politikov usilujúcich o…
Podľa zistení denníku Financieel Dagblad je výroba batérií v Európe extrémne chybová, kontrolou neprejde viac…