Liberáli posielali Fica do basy a velebili amerického poskoka Korčoka. Opozičné strany Progresívne Slovensko, SaS a KDH spoločne s politickými mimovládkami financovanými zo zahraničia zorganizovali ďalší zo série protestov s názvom „Zastavme ich“ namierených proti vláde Roberta Fica.
Sorosova partička okolo Šimečku, Sulíka a Majerského so svojimi priaznivcami odmieta rešpektovať demokratické voľby a vládu, ktorá z nich vzišla vďaka sľubom, že napraví zločiny spáchané počas Matovičo-Hegerovo-Ódorovho režimu. Bývalá garnitúra rozvracala uplynulé roky právny štát, umlčiavala iné názory, zavádzala totalitné protipandemické opatrenia, nútila ľudí do nosenia rúšok, testovania, pichania si smrteľných injekcií, likvidovala firmy, slobodu, demokraciu a ekonomiku Slovenskej republiky a prostredníctvom spolitizovanej polície prenasledovala opozíciu a občanov s inými názormi, ktorých táto bezpečnostná zložka štátu ovládaná progresívno-liberálnymi politikmi dehumanizovala aj na sociálnej sieti, robila z nich terč, rozdeľovala a znepriateľovala proti sebe celú spoločnosť.
Na Slovensku pokračovali protivládne protesty, ktoré od vlaňajšieho decembra organizujú tri opozičné strany PS, KDH a SaS. Opäť bez predsedu bývalého hnutia OĽaNO Igora Matoviča. Dôvodom je návrh kabinetu premiéra Roberta Fica zrušiť špeciálnu prokuratúru či znížiť tresty za korupciu a ekonomickú kriminalitu. Tentoraz opozícia a občianski aktivisti zvolali protesty do viac ako desiatky miest po celej krajine, vrátane Bratislavy, kde bola demonštrácia zrejme najväčšia od začiatku terajšej vlny protestov. Zhromaždenie bolo tiež v Prahe.
Na zhromaždenie s názvom Zastavme ich prišli v hlavom meste tisíce ľudí. Organizátori odhadujú, že napriek chladnému počasiu ide o väčší počet účastníkov, ako na tých pred Vianocami. Spolu ide asi o 20-tisíc ľudí, organizátori odhadujú, že ich prišlo aj viac. Keď počas covidizmu protestoval väčší počet ľudí ako teraz, tie isté médiá písali, že do ulíc prišlo tisíc až niekoľko tisíc ľudí a ešte k tomu vraj šírili nákazu.
Pozrite si TU a TU ako písali korporátne médiá a TASR o protipandemických protestoch v roku 2020 a 2021.
Polícia odklonila verejnú aj osobnú dopravu. Zaplnené námestie skandovalo heslá ako „dosť bolo Fica“ a „Fico do basy“.
Opoziční politici z pódia napríklad tvrdili, že Fico je hrobárom demokracie na Slovensku a že z krajiny robí mafiánsky štát či chce zabezpečiť beztrestnosť viacerým stíhaným ľuďom.
„Nenecháme si Slovensko ukradnúť, nenecháme si Slovensko uniesť z Európy niekam za Ural,“ povedal predseda najsilnejšieho opozičného hnutia Progresívne Slovensko Michal Šimečka.
Na zhromaždenie do centra Bratislavy prišiel tiež bývalý šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok, ktorý by mal byť hlavným súperom terajšieho šéfa parlamentu Petra Pellegriniho v marcovej priamej voľbe hlavy štátu. Pellegrini, ktorého prieskumy favorizujú, kandidatúru zatiaľ oficiálne neoznámil. Očakáva sa, že tak urobí na budúci týždeň. Na Pellegriniho, ktorý v minulosti dlhé roky pôsobil vo Ficovej strane, ľudia kričali „podržtaška“.
V Prahe sa v rovnakom čase zišli desiatky ľudí pred slovenskou ambasádou v Dejviciach. Na akciu, ktorú organizoval spolok Pražská kaviareň, vyzvali ľudia slovenskú vládu a parlament, aby neobmedzovali nezávislé štátne inštitúcie alebo pristupovali rovnako ku všetkým serióznym spravodajským médiám. Okrem zástupcov slovenského krajanského spolku na podujatí vystúpila aj zástupkyňa českej organizácie Rekonštrukcia štátu. Stretnutie účastníci zakončili spoločnou fotografiou.
Protest k vládnej novele Trestného zákona sa začal o 18.00 hodine v 14 slovenských mestách. Okrem Bratislavy sa ľudia v uliciach zišli aj v ostatných krajských mestách a taktiež v Piešťanoch, Považskej Bystrici, Liptovskom Mikuláši, Spišskej Novej Vsi, Leviciach, Prievidzi či Poprade.
V hlavnom meste sa na Námestí SNP zišli tisíce ľudí, niektorí držali transparenty s nápismi, ako napr. „Práva aj pre prírodu“, „Rozmohl se nám tady takový nešvár“ alebo „Veď si vravel, že v 2014 už v politike nebudeš“, čo je narážka na slová predsedu vlády Roberta Fica (Smer), ktorý to v minulosti tvrdil.
„Ficova vláda aj v novom roku pokračuje v legislatívnej smršti. Jej cieľ? Pomsta, beztrestnosť a funkcie pre ich ľudí. Poďme im spolu ukázať, že nemôžu mať všetko,“ vyzývali svojich priaznivcov opozičné strany Progresívne Slovensko, KDH a SaS.
Snahy koalície o odstavenie špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica narazili koncom decembra na opozičné obštrukcie. Vláda si musela určiť priority a tak nižšie tresty za korupciu museli ustúpiť schváleniu štátneho rozpočtu.
Druhý januárový týždeň však opozícia tvorená Progresívnym Slovenskom, SaS a KDH po štvrtý raz vyzvala ľudí, aby išli do ulíc, pričom na poslednej akcii sa v Bratislave zišlo viac ako desaťtisíc ľudí. „Nenecháme ich udeliť amnestiu korupčníkom a kriminálnikom, nezmierime sa s rušením NAKA a Špeciálnej prokuratúry. Náš tlak musí pokračovať,“ ozrejmilo Progresívne Slovensko.
Za protestami je neutíchajúca snaha predsedu vlády Roberta Fica (Smer) presadiť si svoje. Koniec koncov to v stredu na tlačovej besede po rokovaní vlády jasne povedal, ako vláda pri podobných krokoch rozmýšľa. „Politika je o moci a toto je mocenské rozhodnutie,“ povedal Fico k rušeniu špeciálnej prokuratúry.
Úrad špeciálnej prokuratúry je podľa neho neopraviteľná inštitúcia na čele s človekom, ktorý je podľa jeho slov politik Daniel Lipšic. „Nemôže byť prokurátor s obrovskými právomocami bývalý politik, ktorý vás nenávidí. Je právoplatne odsúdený páchateľ a podvodník. Ak sa pozriem na kvalitu prokurátorov, prosím a hovorím to smrteľne vážne, tak špička nie je na Úrade špeciálnej prokuratúry,“ ozrejmil v rozhovore pre Pravdu.
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) tvrdí, že úplne rešpektuje právo na protest. „Ale rovnako rešpektujem aj to, že pred dvoma mesiacmi boli demokratické parlamentné voľby, ktoré nejako dopadli a vláda, ktorá je dnes pri moci robí iba to, čo pred voľbami hovorila,“ zdôraznil. Zároveň sa pýta, že čo je to za spravodlivosť a právny štát, keď ju na Slovensku garantuje iba jedna ustanovizeň. „A tou je tá, ktorú vedie Daniel Lipšic, tak by potom asi niečo nebolo v poriadku,“ ozrejmil Šutaj Eštok.
Opozičné protesty sa vlani uskutočnili celkovo trikrát. Ľudia skandovali heslá, ako „Slovensko si nedáme“, „Dosť bolo Fica“ či „Nebudeme ticho“. Okrem hlavného mesta sa protesty konali aj v Košiciach, Nitre, Žiline a Banskej Bystrici.
Tretí protest sa začal v utorok 19. decembra. „Ficova vláda likviduje právny štát na Slovensku – nahrubo a na hulváta. Ruší Úrad špeciálnej prokuratúry, odstraňuje ochranu čestných policajtov, znižuje tresty za korupciu a chráni ,našich ľudí‘ Smeru. Protiústavne, narýchlo a s vylúčením verejnosti,“ uviedli opozičné strany PS, KDH a SaS.
Premiérovi podľa nich odkazujú, „že demokraciu a právny štát na Slovensku si budeme spoločne brániť. V uliciach, v parlamente, všade, kde nás bude počuť musí zaznieť jedno: nikdy neuhneme“.
„Fico stráca kontrolu a cíti strach. Vidí rastúci odpor verejnosti, odpor EÚ, zmocňuje sa ho panika, že mu jeho plán uniesť právny štát potichu len tak neprejde. Náš tlak má zmysel a preto nikam neodchádzame. Budeme naďalej bojovať – v parlamente, na Ústavnom súde, v Bruseli a aj na námestiach slovenských miest,“ zdôraznil opozičný blok.
Protest vo videách:
Ktosi tu zasieva nepokoj a zlobu a cielene vytvára vážne spoločenské napätie. Verejnosť zreteľne vníma, že po voľbách istá časť politického spektra začala využívať demokratické inštitúty, ktoré umožňujú slobodné vyjadrovanie svojho politického názoru na takú nežiadúcu aktivizáciu, ktorá úmyselne smeruje k vyvolávaniu vážneho znepokojenia značnej časti obyvateľstva. A toto konanie majúce všetky znaky verejne šíreného klamstva je už celé roky ako trestné zakotvené v trestnom zákone, ktorý v ustanovení § 361 tento stav označuje ako šírenie poplašnej správy. Naviac, ako sa javí, má okrem takto označeného konania vykazujúceho uvedené znaky zámer jeho aktérov aj vážnejšie ciele, ktoré možno zaradiť pod znaky úkladov proti Slovenskej republike a jej ústavnému zriadeniu. Ktosi sa tu pokúša zistiť hranicu pokiaľ si môže dovoliť šponovať toleranciu tej časti spoločnosti, ktorá voľbami dosiahla zmenu politickej moci, píše v súvislosi s aktivitami súčasnej opozície portál Eurorešpekt.
Za hlavný dôvod sústredeného zavádzania verejnosti otvorenými klamstvami súčasnou opozíciou sa v jej konaní uvádza rýchle rušenie úradu špeciálnej prokuratúry. Opozícia zabalená do nepreniknuteľnej bubliny svojho videnia reality nechce vnímať reálne argumenty, pred ktorými však niet úniku, lebo tu sú a vidieť ich v plnej nahote. Inak povedaná, len ten kto nechce tieto argumenty nevidí a podľa toho sa aj správa, uvádza portál vo svojm článku, ktorý si môžete prečítať TU.
Zdroj: pravda.sk / tvnoviny.sk / YouTube / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…