Dámy a páni! Vážení zahraniční hostia!
Vítam vás na XI. Moskovskej konferencii o medzinárodnej bezpečnosti.
Zástupcovia rezortov obrany, diplomati a experti sa opäť zišli v Moskve, aby diskutovali o otázkach globálnej a regionálnej agendy.
Takéto otvorené, úprimné a nezaujaté diskusie sú dnes mimoriadne dôležité a žiadané, pretože my všetci, celé svetové spoločenstvo, spoločne, na rovnakej úrovni, budeme musieť vytvárať kontúry budúcnosti.
Vidíme, ako dôsledne postupuje formovanie multipolárneho sveta. Väčšina štátov je pripravená brániť svoju suverenitu a národné záujmy, tradície, kultúru a spôsob života. Posilňujú sa nové ekonomické a politické centrá.
To všetko sa môže stať dôležitým základom pre stabilný a progresívny globálny rozvoj, pre spravodlivé a hlavne reálne riešenie sociálnych, ekonomických, technologických a environmentálnych problémov, pre zlepšenie kvality života a blahobytu miliónov ľudí.
Zároveň sa v rôznych regiónoch sveta zväčšujú staré konflikty a vyvolávajú nové. Cieľ tých, ktorí to robia, je zrejmý: naďalej ťažiť z ľudských tragédií, znepriateľovať národy, nútiť štáty k vazalskej poslušnosti v rámci neokoloniálneho systému a nemilosrdne využívať ich zdroje.
Členské krajiny NATO pokračujú v budovaní a modernizácii svojich útočných spôsobilostí, pokúšajú sa preniesť vojenskú konfrontáciu do kozmického a informačného priestoru a využívajú vojenské a nevojenské prostriedky nátlaku. A to všetko sa deje na pozadí zničenia systému kontroly zbraní.
Spojené štáty americké sa okrem iného snažia preformátovať systém medzištátnej interakcie, ktorý sa vyvinul v ázijsko-tichomorskom regióne. Presadzovanie takzvaných indo-pacifických stratégií je v skutočnosti zamerané na vytváranie vojensko-politických združení kontrolovaných Washingtonom.
Nevylučujeme, že veci smerujú k úplnej integrácii síl NATO so štruktúrami vytváraného bloku AUCUS.
Ohniská napätia tlejú aj v iných regiónoch sveta. A hoci bezpečnostné výzvy v každom z nich majú svoje vlastné charakteristiky, opakujem, v skutočnosti sú všetky generované geopolitickými avantúrami a sebeckými, neokoloniálnymi krokmi Západu.
Krajiny saharsko-sahelského regiónu, ako Stredoafrická republika a Mali, boli pod priamym útokom početných teroristických skupín potom, ako USA a ich spojenci rozpútali agresiu proti Líbyi, ktorá viedla k rozpadu líbyjského štátu.
K čomu táto politika prilievania oleja do ohňa vedie, je jasne vidieť na príklade Ukrajiny. Tým, že sa do neonacistického režimu pumpujú miliardy dolárov, dodáva sa mu technika, zbrane, munícia, posielajú sa ich vojenskí poradcovia a žoldnieri, robí sa všetko preto, aby sa konflikt ešte viac rozprúdil, aby sa do neho vtiahli aj ďalšie štáty.
Opakujem, dnes je zrejmé, že obmedziť konfrontáciu na globálnej a regionálnej úrovni, neutralizovať výzvy a riziká, posilniť dôveru medzi štátmi a otvárať široké možnosti pre ich rozvoj je možné len spojením úsilia svetového spoločenstva.
Boli sme a zostávame pevnými zástancami multipolárneho svetového poriadku založeného na prioritách noriem a princípov medzinárodného práva, suverenity a rovnosti štátov, konštruktívnej spolupráce a dôvery.
Som presvedčený, že XI. Moskovská konferencia o medzinárodnej bezpečnosti prispeje k rozvoju konštruktívnej spolupráce medzi našimi národmi a štátmi.
Prajem vám veľa úspechov a plodných a zmysluplných diskusií.
Ďakujem za Vašu pozornosť.
news-front.info
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…