Američania posledné dni vyzývajú svojich občanov, aby opustili Ukrajinu. V televízii Fox News tak vo štvrtok urobil aj senátor Tom Cotton. A pritom uviedol aj jeden veľmi zaujímavý údaj. Možno sa preriekol a možno mu ani neprišlo na tom čísle nič divné. Lenže nám, naopak, pripadá dosť zaujímavé
Senátor Tom Cotton oslovil Američanov, ktorí sa nachádzajú na Ukrajine: „Chcem povedať, že máme viac ako 30 tisíc Američanov na Ukrajine. Mali by ste bezodkladne odísť. Ak neodídete teraz, mali by ste si pripraviť plán ako odísť po zemi do krajín ako Poľsko alebo Maďarsko. Nemali by ste očakávať, že americká armáda pošle lietadlo, aby vás evakuovala potom, ako by došlo k potenciálnej invázii.“
Senátor teda tvrdí, že ich tam je viac ako 30 tisíc. (Videozáznam viď tu) , spomenutá informácia odznela v čase od 2:30.) Vyše tridsaťtisíc ľudí! To je na slovenské pomery jedno väčšie mesto…
Skúsme sa nad týmto údajom trochu zamyslieť. Podľa sčítania ľudu z roku 2001 Američania nefigurovali v zozname národností žijúcich na Ukrajine, ktorých početnosť bola väčšia ako tisíc duší (viď tu). Teda vtedy ich tam bolo trvale usídlených menej ako tisíc.
Novší údaj nemáme, ten počet mohol odvtedy narásť, avšak k porovnateľnému číslu sa dá dopracovať aj cez americké štatistiky: Ukrajina podľa mnohých zdrojov rozhodne nefiguruje medzi krajinami, ktoré by Američania obľubovali ako destinácie, kam by sa chceli vysťahovať. Ukrajina sa nenachádza v zozname 50 krajín s najväčšou populáciou presídlených Američanov a trvale by ich tam nemalo žiť viac ako dvetisíc (viď tu).
Dá sa teda predpokladať, že veľká väčšina z tých vyše 30 tisíc Američanov, to sú ľudia, ktorí sú na Ukrajine dočasne. Či už ako pracovníci veľvyslanectva, obchodníci, zamestnanci zahraničných firiem, experti, rodinní príslušníci, učitelia, turisti a pod.
Pozrime sa na to zaradom. Organizovaný cestovný ruch z USA na Ukrajinu je podľa ukrajinských štatistík minimálny. Na veľvyslanectve pracuje 181 Američanov (viď tu).
Ostáva nám biznis a individuálne cesty a pobyty. Tovar zo Spojených štátov predstavuje 5,5 percenta z celkového ukrajinského dovozu: ide o uhlie, stroje, vozidlá, poľnohospodárske produkty, ryby a morské plody a lietadlá. Je to obrat vo výške necelých troch miliárd dolárov ročne. Vývoz z Ukrajiny do USA predstavuje necelú miliardu, to sú iba dve percentá z celkového ukrajinského exportu, a zahŕňa železo a oceľ, anorganické chemikálie, ropu, výrobky zo železa a ocele, lietadlá a poľnohospodárske produkty. Môžeme predpokladať, že tento biznis bude vyžadovať prítomnosť niekoľkých stoviek amerických obchodníkov, prekladateľov, manažérov, expertov, servismanov a ich rodín, ale stále to nevysvetľuje desiatky tisíc Američanov na ukrajinskom území.
V októbri 2021 hovorca ministerstva zahraničných vecí Ned Price tvrdil, že vtedy žilo na Ukrajine asi 6600 amerických občanov a uviedol, že v tom čase sa tam celkovo mohlo nachádzať podľa ich odhadov cca 16 tisíc Američanov, vrátane turistov a návštevníkov (viď tu). A ešte povedal, že vzhľadom na napätú situáciu to číslo je pravdepodobne už oveľa, oveľa nižšie, pretože mnohí utiekli a priebežne ďalší postupne utekajú kvôli hrozbe vypuknutia vojny.
Odvtedy prešlo len pár mesiacov a jeho kolega senátor tvrdí, že Američanov je na Ukrajine vyše tridsaťtisíc. Vzniká nám tu teda akýsi nepomer: možno viac, možno menej, ale veľmi zhruba povedzme, že okolo dvadsaťtisíc Američanov nám tu zrazu prevyšuje „normálne“ počty.
Nedávno sa v diskusii pod ktorýmsi článkom pohoršoval istý (notorický) diskutér: vraj prečo prirovnávame Ukrajinu k okupovanému štátu, veď Ukrajina je predsa zvrchovaný demokratický štát, ktorý sa slobodne rozhoduje kam patrí a do ktorého vojenského bloku sa pridá. A vraj, prečo v súvislosti s Ukrajinou stále spomíname Spojené štáty, čo ony majú s Ukrajinou a jej slobodou rozhodovania.
A zhodou okolností je to presne ten diskutér, ktorý dávnejšie plamene protestoval proti skutočnosti, že Krymčania v roku 2014 slobodne využili svoje platné ústavné a neodňateľné sebaurčovacie právo a v referende si zvolili nezávislosť a následne pripojenie k Ruskej federácii. Dotyčný protestoval, že to referendum vraj nebolo v poriadku, lebo sa konalo za prítomnosti dvadsaťtisíc „zelených mužíčkov“ z Ruska.
Dvadsaťtisíc zelených mužíčkov a dvadsaťtisíc stratených Američanov. Čo poviete, je v tom rozdiel?
Tí zelení mužíčkovia tam vtedy dohliadali, aby Krymčanom nikto neprekazil ich veľký deň, keď sa slávnostne vyobliekali a drvivou väčšinou dali najavo svoju slobodnú a legitímnu voľbu. A čo robia tí americkí mužíčkovia? Ozaj, kde sú? Vy viete?
Zlí konšpirátori tvrdia, že americkí mužíčkovia, na rozdiel od zelených mužíčkov, nie sú v uliciach, ale obsadili kyjevské kancelárie, z ktorých organizujú personálnu politiku v médiách, štátnych štruktúrach, armáde, a tým Ukrajinu totálne ovládajú.
Čo myslíte, je to hoax?
Ivan Lehotský
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…