Šírením nenávisti na sociálnych sieťach a pokusmi o deštrukciu republiky cez protesty v uliciach: „Vrátili sme sa do obdobia pred atentátom na predsedu vlády a akoby sme ho úplne vymazali z našej pamäti. Žiadna sebareflexia, žiadne zmierenie a do koša hodené všetky predsavzatia o zmene správania s spôsobov pre upokojenie situácie na Slovensku“.
Prezident SR Peter Pellegrini vo svojom videu zverejnenom v piatok 23. augusta 2024 kritizoval opätovné vyvolávanie napätia, konfrontácie, hecovanie ľudí na opozičných protestoch a šírenie nenávisti v spoločnosti.
Prezident SR Peter Pellegrini prostredníctvom videonahrávky oznámil, že sa v najbližších dňoch stretne s Petrom Žigom, povereným predsedom parlamentu, a s predsedom vlády Robertom Ficom. Následne tiež s ďalšími lídrami politických strán. Chce pritom apelovať na zmierenie.
Pellegrini, ktorý prehovoril do diania na Slovensku takmer po mesiaci, pričom za to čelil kritike opozície, vyjadril z aktuálneho vývoja udalostí na politickej scéne znepokojenie.
„Posledné týždne vývoja na našej politickej scéne vnímam so znepokojením, nie kvôli konkrétnym rozhodnutiam niektorých politikov, pretože tie podľa môjho názoru neprekračujú štandardný rámec politického diania, ale predovšetkým kvôli opätovnému nárastu mimoriadne nevraživej atmosféry, radikálnemu slovníku politických lídrov a otvorenej nenávisti na sociálnych sieťach. Vrátili sme sa do obdobia pred atentátom na predsedu vlády a ako by sme ho úplne vymazali z našej pamäti,“ skonštatoval.
„Žiadna sebareflexia, žiadne zmierenie a do koša hodené všetky predsavzatia o tom, ako zmeníme svoje správanie a spôsoby, aby sa situácia na Slovensku konečne upokojila. Namiesto kultivovanej diskusie v parlamente vidíme opäť ľudí v uliciach, namiesto rešpektu k výsledkom volieb, ktorý mimochodom stále potvrdzujú aj prieskumy verejnej mienky, počúvame reči pomaly o potrebe revolúcie na záchranu demokracie,“ adresoval prezident kritiku opozícii, ktorá nedávno organizovala protivládne protesty.
Hlava štátu tvrdí, že niektorí politici si chcú spravodlivosť vydobyť na námestiach. Právo ľudí zhromažďovať sa a opozície zvolávať ľudí do ulíc podľa vlastných slov rešpektuje. Pellegrini si však myslí, že práve opozičné protesty prispeli k rozdeleniu Slovenska. „Napätá atmosféra napokon vyústila až do bezprecedentného útoku na predsedu vlády SR. Ťažko sa potom čudovať, ak dnes rovnaké heslá na námestiach ako v zime a na jar tohto roka vzbudzujú vo vládnej koalícii a u jej voličov reakcie, ktoré by sa za bežných okolností možno zdali prehnané,“ dodal.
Pellegrini ďalej tvrdí, že sme svedkami pokusov o deštrukciu štátu a obchádzanie demokratických parlamentných mechanizmov. Sčasti však uznal kritiku ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej za odvolanie riaditeľov SND a SNG. „Súhlasím, že pri odvolávaní sú dôležité aj spôsoby a argumentácia, ktorá má zodpovedať úrovni 21. storočia, ale zároveň podotýkam, že takýchto zmien sa nielen v tomto, ale vo všetkých iných rezortoch udialo v slovenskej histórii neúrekom,“ podotkol. V tejto súvislosti pripomenul odvolanie exšéfa Slovenského národného divadla Mateja Drličku ministerkou kultúry za OĽANO (dnes hnutie Slovensko) Natáliou Milanovou.
Čo sa týka druhého člena vlády – ministra spravodlivosti Borisa Suska, ktorý čelí opozičnému tlaku za prerušenie väzby odsúdenému bývalému špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi, Pellegrini vyhlásil, že kritiku v tomto smere pozorne vníma.
„Považujem za najdôležitejšie zdôrazniť, tak, ako som to už urobil, že o vine a treste môžu v demokratickom a právnom štáte rozhodovať výlučne súdy, nie politici, ale ani ľudia na námestiach, a preto verím, že Najvyšší súd v tejto veci rozhodne čo najskôr,“ zopakoval prezident.
Volá po tom, aby sa politici vrátili k práci pre ľudí. „Ak ostanú politické strany v osobnej, nekonštruktívnej či neraz až nenávistnej polohe, vytúžený pokoj sa Slovensku bude zbytočne vzďaľovať,“ podotkol Pellegrini. Deklaroval, že ako prezident vždy zasiahne v prípade ohrozenia právneho štátu, hrozby ústavnej krízy či porušovania ľudských práv. „Upozorňujem však jasne a dôrazne, že sa nikdy nedám vtiahnuť do vnútropolitického zápasu, ak by si to želala ktorákoľvek strana na našej politickej scéne,“ dodal.
Hlava štátu už v lete avizovala, že chce o aktuálnej situácii diskutovať s premiérom a následne lídrami politických strán vrátane opozičných. Na stretnutie Pellegriniho vyzývala aj opozícia.
Viac vo videu:
Zdroj: YouTube Peter Pellegrini / hnonline.sk / InfoVojna
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…