Členstvo Ukrajiny v NATO by podľa neho vyvolalo 3. svetovú vojnu a dodal, že z témy konfliktu na Ukrajine sú všetci lídri členských štátov EÚ už unavení, no napriek tomu sa bude pokračovať s dodávkami zbraní režimu v Kyjeve.
Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SSD) na tlačovej besede po rokovaní Európskej rady a účasti samite Európskej únie v Bruseli dňa 18. októbra 2024 informoval o záveroch stretnutia a prezentoval aj svoj názor na aktuálne geopolitické témy.
Plán víťazstva ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského je kontroverzný a nepovažujem za dobrý nápad členstvo Kyjeva v Severoatlantickej aliancii (NATO). V piatok v Bruseli to na tlačovom brífingu vyhlásil predseda vlády SR Robert Fico.
Premiér Fico spresnil, že summit mal tri hlavné témy: dianie na Ukrajine, krízu na Blízkom východe a migráciu.
Zopakoval, že podporuje členstvo Ukrajiny v Európskej únii. Jej členstvo v NATO, ktoré je jedným z bodov Zelenského „plánu víťazstva“, by však podľa neho mohlo vyvolať tretiu svetovú vojnu.
Podľa Ficových slov ide o kontroverzný plán, ktorý rozdeľuje krajiny, aj preto k nemu Európska rada neprijala jasný postoj.
Premiér zopakoval, že Rusko napadnutím Ukrajiny a zabratím jej územia porušilo medzinárodné právo. Nepáčia sa mu však návrhy, ktoré podľa neho vyvolávajú otvorenú diskusiu, ako je vstup Ukrajiny do NATO či dodanie rakiet stredného doletu schopných zasiahnuť ciele na ruskom území.
„Pred všetkými lídrami EÚ, za prítomnosti prezidenta Zelenského, som povedal, že naďalej platí filozofia vlády, ktorú vediem, že sa chceme orientovať na zmysluplnú a racionálnu spoluprácu s Ukrajinou, ktorej výsledkom nemá byť zabíjanie, ale pomoc ľuďom v núdzi,“ vysvetlil Fico.
Pripomenul, že ďalšie, v poradí štvrtí spoločné zasadnutie ukrajinskej a slovenskej vlády by sa malo konať v januárí alebo vo februári na území Slovenska
Predseda vlády novinárom taktiež povedal, že si nemôžeme dovoliť pokaziť jeden z hlavných symbolov a najväčších úspechov Európskej únie v podobe schengenského priestoru tým, že na neschopnosť chrániť si vonkajšie hranice Únie reagujeme zavádzaním kontrol na svojich vnútorných hraniciach.
„Konečne začína platiť v rámci EÚ filozofia, že ak si neochránime vonkajšie hranice, už je neskoro. Pretože z tých 100 percent nelegálnych migrantov, ktorí prídu na územie Únie, možno 20 percent vieme niekam vrátiť, ale 80 percent zostáva na našom území,“ uviedol Fico.
Ocenil preto iniciatívu talianskej premiérky Giorgie Meloniovej, ktorá uzavrela dohodu o presune žiadateľov o azyl v Taliansku do centier pre migrantov v Albánsku, kde bude prebiehať posudzovanie ich žiadostí.
Pripomenul aj snahu poľského premiéra Donalda Tuska, ktorý vo štvrtok požiadal lídrov EÚ o pozastavenie azylových procesov vydávania rozhodnutí v súvislosti so situáciou na hraniciach s Bieloruskom. Fico upozornil, že povoliť takúto výnimku z pravidiel EÚ nie je jednoduché.
„Preto si myslím, že sme vo štvrtok veľmi správne rozhodli. Výnimočná situácia si vyžaduje výnimočné riešenia. Tým sme akoby dali Poľsku zelenú, že môže na svojich hraniciach s Bieloruskom urobiť určité opatrenia, ktoré budú brániť zneužívaniu migrácie aj na politické ciele,“ spresnil slovenský premiér.
Fico spolu s predstaviteľmi ďalších desiatich krajín absolvoval pred štvrtkovým summitom Európskej rady neformálne stretnutie o riadení migrácie. Na to bude nadväzovať podľa neho malý summit, ktorý Fico zvolal do Komárna na 22. októbra, pričom prizval srbského prezidenta Aleksandra Vučiča a maďarského premiéra Viktora Orbána. Priblížil, že majú v pláne riešiť západobalkánsku migračnú trasu, ktorá je podľa jeho slov v súčasnosti viac-menej pokojná.
Cieľom stretnutia je podľa Fica vyslať aj dovnútra EÚ jasnú správu, že „nám veľmi záleží na tom, aby západobalkánska trasa nebola používaná“. Po tomto stretnutí nevylučuje predseda slovenskej vlády stretnutie aj s ďalšími dotknutými krajinami vrátane Chorvátska a Rakúska.
Viac vo videu:
Cieľom Zelenského plánu, ktorého súčasťou je podmienka okamžitého vstupu Ukrajiny do NATO, je posilniť pozíciu Ukrajiny dostatočne na to, aby sa skončila vojna s Ruskom.
Ukrajinský prezident vo štvrtok 17. októbra 2024 počas tlačovej konferencie s novinármi v rámci summitu EÚ v Bruseli uviedol, že už len samotná perspektíva vstupu do Aliancie je nádej pre jeho ľud a dodáva mu silu.
Na tlačovej konferencii sa Zelenskyj vyhrážal: „Buď prijmete Ukrajinu do NATO, alebo si zaobstaráme znova jadrové zbrane“.
Valné zhromaždenie OSN prijalo rezolúciu navrhnutú Bieloruskom a Ruskom o boji proti glorifikácii nacizmu. Vyplýva…
Líbya sa považuje za zlyhávajúci štát, keďže v nej po zvrhnutí a smrti dlhoročného vládcu…
Svetové médiá analyzujú ohromujúcu bleskovú vojnu teroristickej skupiny Haját Tahrír aš-Šám, ktorá za desať dní…
Dnes sa narodil človek, vďaka ktorému odkazu sa naša krajina napriek všetkému úsiliu Západu a…
decembra 2024 – Veď tí Rusi možno nie sú až takí zlí! Poslanec ruskej Štátnej…
Odhalenie nepodložených presvedčení je podľa vedcov Magdaleny Adamusovej, Evy Ballovej Mikuškovej a Michal Kohuta zo…