Dodal, že vládna karavána ide v Číne ďalej. Výstavbu čínskej baterkárne v Šuranoch označil za správnu pre Slovensko a užitočnú pre celú Európu. Stavebné práce sa podľa neho môžu začať už v marci 2025.
Slovenskú vládnu delegáciu na čele s predsedom vlády SR Robertom Ficom prijal v Pekingu čínsky prezident Si Ťin-pching. Slovenský premiér absolvoval stretnutie s čínskym predsedom vlády Li Čchiangom a ministri oboch vlád sa zišli na plenárnom zasadnutí. Následne členovia slovenskej vlády podpísali 13 dokumentov, zakladajúcich ďalšie plány pre spoluprácu krajín. Delegáciu slovenskej vlády prijal aj predseda parlamentu Čao Le-ti.
Cestu predsedu vlády Roberta Fica do Číny kritizovala opozícia a mimovládne organizácie. Premiér ich vystúpenia vo svojom videu z Číny označil za „štekajúcich psíkov“.
Mimovládkam zároveň odkázal, aby sa o stav dodržiavania ľudských práv zaujímali najmä na Slovensku, kde „počas vlád Matoviča, Hegera a Ódora dochádzalo k brutálnemu potláčaniu všetkých základných práv“. Vtedy všetky mimovládky vrátane Inštitútu pre ľudské práva podľa premiéra mlčali.
„Rovnako im pripomínam, že jedným zo základných pilierov suverénnej slovenskej zahraničnej politiky orientovanej na všetky štyri svetové strany, ktorú moja vláda dôsledne presadzuje, je práve nezasahovanie do vnútorných záležitostí iných krajín a rešpektovanie režimu vládnutia, ktoré si vybrali,“ dodal Fico.
Slovensko je podľa neho posledné, ktoré by „v tomto duchu malo dávať rozumy a moralizovať na úkor iných“.
Investícia čínskej spoločnosti Gotion na Slovensku bola hlavnou témou návštevy predsedu vlády SR Roberta Fica v čínskej provincii An-chuej. V jej hlavnom meste Che-fej ho prijal generálny tajomník provinčnej vlády Liang Yanshun, informoval v pondelok Úrad vlády (ÚV) SR. Spoločnosť, ktorá plánuje v SR vyrábať batérie do elektromobilov, má svoje hlavné sídlo práve v provincii An-chuej.
„Investícia Gotion na Slovensku bude jedným z prelomových momentov vo vzťahu Číny a Slovenska,“ vyhlásil Fico s tým, že táto investícia má plnú podporu slovenskej vlády. S generálnym tajomníkom hovorili aj o strategickom partnerstve, ktoré medzi sebou uzavreli Čína a Slovensko. „Strategické partnerstvo nám dáva nové možnosti a nástroje na budovanie ľudských aj ekonomických vzťahov,“ doplnil premiér.
Pripomenul, že investícia spoločnosti Gotion v Šuranoch v objeme 1,4 miliardy eur môže byť jednou z najväčších v histórii Slovenska. Priniesť má 1300 nových pracovných miest, vlastný vývoj aj spoluprácu s najvýznamnejšími automobilkami, najmä Volkswagenom, ktorý priamo vlastnícky vstúpil do Gotionu.
„Ak sa nestane nič nepredvídané, stavebné práce sa začnú v marci budúceho roku,“ avizoval Fico. Investíciu označil za správnu pre Slovensko a užitočnú pre celú Európu.
Po prijatí u predstaviteľov provinčnej vlády navštívil slovenský premiér aj sídlo Gotion. Stretol sa s vedením spoločnosti a prezrel si ich centrum výskumu a vývoja. Toto centrum pred niekoľkými dňami navštívili aj Slováci z regiónu, v ktorom má stáť nová baterkáreň. Fico ocenil vysokú pridanú technologickú hodnotu tejto výroby.
„Je dobrou správou, že tieto najmodernejšie technológie budú súčasťou závodu na Slovensku. Prispeje to k zachovaniu konkurencieschopnosti nášho automobilového priemyslu,“ zdôraznil.
Viac vo videu:
Program v provincii zakončil slovenský premiér návštevou miestnej univerzity, kde prednášal študentom o zahraničnopolitických prioritách vlády SR a globálnej úlohe Číny. Následne sa Fico presunul do Šanghaja, kde sa v utorok (5. 11.) zúčastní na otvorení medzinárodného importného veľtrhu CIIE.
Slovenskú vládnu delegáciu na čele s predsedom vlády SR Robertom Ficom prijal v Pekingu čínsky prezident Si Ťin-pching. Slovenský premiér absolvoval stretnutie s čínskym predsedom vlády Li Čchiangom a ministri oboch vlád sa zišli na plenárnom zasadnutí. Následne členovia slovenskej vlády podpísali 13 dokumentov, zakladajúcich ďalšie plány pre spoluprácu krajín. Delegáciu slovenskej vlády prijal aj predseda parlamentu Čao Le-ti.
Zdroj: YouTube / bleskovky.sk / dennikn.sk / InfoVojna
EÚ začala hľadať dodávateľov plynu kvôli zastveniu tranzitu cez Ukrajinu. EÚ nakupovala plyn z Mexika. Dôvod - zastavenie ruského…
Na operační linii „Kupjansk – Svatovo – Kremenna“ pokračují intenzivní boje. Ruská armáda dokončuje obchvat…
Slovensku hrozí plynová kríza. Nakoľko je jej pôvodcom náš východný sused Ukrajina, veľa informácií sa…
15. decembra decembra decembra odvysielal ruský Prvý kanál dokumentárny film “Páni neba”, venovaný 85. výročiu…
Pre neoliberálnu globalistickú elitu sú vzdelanie a veda zbytočné a dokonca nebezpečné. Ľudstvo je čoraz…
Nemôžeme sa sami rozhodnúť, ako a s kým riešiť ukrajinský chaos, rovnako ako sa nemôžeme…