Mnohí politici sa zhodujú v tom, že dnes už Európska únia nie je taká, akou bola v jej začiatkoch.
Je viac autoritatívna, finančne doslova rozšafná, pričom sa jej vedenie usiluje nielen okliešťovať právomoci najmä jej menších štátov, ale aj nanucovať im svoju vôľu. Situácia sa začala meniť po tom, ako sa k moci dostali liberálni politici, ktorí presadzujú najmä svoj názor. Problém nastáva aj teraz, keď dokonca háji záujmy USA a chce, aby štáty EÚ uznali, že Rusko ostreľuje Ukrajinu severokórejskými raketami.
Pohoršený spávaním sa vrcholovými politikmi únie je aj premiér Robert Fico (Smer-SSD), ktorý v krátkom statuse konštatuje, že „nefungujeme ako takí barani na americký povel“, pretože taká vláda tu už bola. Svoje myšlienky rozvinul vo videu, kde hneď v úvode poznamenáva, že všetci hovoríme o medzinárodnej politike, ako ju treba rešpektovať, ale na konci dňa si Američania urobia, čo chcú. „Sme malá krajina a ani zďaleka nevieme ovplyvňovať svet, ale čo môžeme ovplyvňovať, že budeme trvať na dôslednom dodržiavaní medzinárodného práva. Dajte dôkazy, zahlasujeme,“ konštatuje hneď v úvode premiér.
Ja nie som baran, nepodpíšem hoci čo a nebudem so všetkým súhlasiť.Robert Fico, predseda vlády a predseda strany Smer-SSD
„Ale ja nie som baran, ja nepodpíšem hocičo a nebudem so všetkým súhlasiť. Keby som sa takto staval ku všetkému, čo chcú veľké krajiny, tak dnes tu máme povinné kvóty na migrantov. Veď ja som zablokoval povinné kvóty na migrantov v Európskej rade, keď sa o tom rokovalo. A mám svoj názor aj na iné veci,“ prízvukuje Fico. „Keď prídu a povedia, že treba členským štátom EÚ zobrať právo veta, no tak budem samozrejme principiálne proti. Mám problém aj s tým, že má sa rozhodovať krajina, že tak buď si zoberieš migrantov, alebo zaplatíš za každého migranta 20-tisíc eur pokutu. A to je čo? Však snáď krajina má suverénne právo sa rozhodnúť, či niekoho zoberie alebo nezoberie,“ pohoršuje sa náš už štvornásobný premiér.
Politici v EÚ si podľa Fica musia zvyknúť na to, že u nás sú suverénni politici. „My si chceme plniť záväzky voči NATO aj EÚ, vážime si, že sme členmi týchto organizácií, ale to neznamená, že budeme automaticky hlasovať a podpisovať každý papier, ktorý nám dá niekto na stôl,“ hovorí rázne premiér, ktorý sa vyjadril aj k sankčným balíčkom voči Rusku za jeho agresiu na Ukrajine. „Rusko neskolabovalo, ruská ekonomika šľape, rubeľ funguje, sankcie nefungujú, všetky energetické firmy ruské robia rekordné obchody s Čínou a s Indiou. A my sa všetci pozeráme a valíme peniaze na Ukrajinu, valíme tam zbrane,“ pohoršuje sa šéf Smeru-SSD.
„Potraviny, ceny potravín, to je pre nás top téma. Politická úloha je veľmi jasná. Nemôžeme rešpektovať, že na Slovensku, kde sú príjmy nižšie ako v okolitých krajinách, sú drahšie potraviny, to je celé. Budeme hľadať nejaké zdroje aj na to, aby sme pomohli slovenským poľnohospodárom. Viem si predstaviť niektoré segmenty, ktoré potrebujú pomoc. Napríklad zeleninárstvo potrebuje pomoc, ovocinárstvo potrebuje pomoc, vieme, že je obrovský problém s konkurencieschopnosťou, pokiaľ ide o bravčové mäso. Tých segmentov je pomerne veľa, ale tomu sa treba venovať,“ prízvukuje premiér, ktorý spolu s vládou dokazuje, že mu záleží v prvom rade na Slovákoch.
„Viete, keď ste tu mali tri roky vládu, ktorá sa nevenovala ničomu inému len ako zatvoriť Fica a Kaliňáka, tak ste nerobili nič. Od rána do večera sa teraz pozeráme na témy, ktoré sú pred nami, a snažíme sa ich riešiť. Povedal som mojím kolegom ministrom, že sa dobrovoľne stali ministrami, nikto ich nenútil, a tak chcem od nich, aby 24 hodín makali,“ prezrádza Fico a vzápätí poukazuje aj na problémy okolo avizovanej zmeny Trestného práva. „Vo Švédsku majú neuveriteľne liberálne trestné právo, ale aj veľmi nízke tresty. Máte pocit, že ľudia zo Slovenska utekajú do Švédska páchať trestné činy? Dobre, tak poďme do Rakúska, do Nemecka. Akože ak niekto chce ukradnúť auto, tak ide do Nemecka, lebo tam má menší trest ako na Slovensku? Veď je to totálny nezmysel,“ prízvukuje premiér.
Výška trestných sadzieb nemá podľa Fica žiadny vplyv na rozmýšľanie páchateľa. „Je odborne preukázané, že odstrašujúci účinok trestu prakticky neexistuje. Existuje iba represívny účinok trestu, že toho človeka zatvoríte. Ja sám som riešil niekoľko prípadov, kde boli dopravné nehody s následkami smrti. Obete hovoria, že treba ho zatvoriť, treba ho zatvoriť. Tak ak ho teraz zatvoríme na 10 rokov, kto vám bude platiť peniaze na deti? Kto vám bude platiť nejaké peniaze, ktoré potrebujete na život, keď vášho manžela zabili? A potom pochopili, že lepšie je, keď je ten páchateľ na slobode, má nejakú podmienku, plní si nejaké povinnosti, ktoré má, a popritom platí peniaze,“ konštatuje záverom videa Robert Fico.
ereport.sk
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…