Svet podľa ruského prezidenta zažíva revolučné tektonické posuny v geopolitike, ktoré prinesú zásadné a jednoznačne nezadržateľné zmeny. Dodal, že západné krajiny zaobchádzajú s ostatnými štátmi ako so svojimi kolóniami a považujú ich za občanov druhej kategórie.
Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že tí, ktorí sa domnievajú, že sa situácia vráti do stavu pred vypuknutím konfliktu na Ukrajine, sa mýlia.
„Je chybou domnievať sa, že časy turbulentných zmien možno prečkať a že sa veci vrátia do normálu; že všetko bude ako predtým. Nebude,“ zdôraznil Putin počas svojho piatkového prejavu na Petrohradskom medzinárodnom ekonomickom fóre (SPIEF).
Dodal, že zmeny, ktorými svet v súčasnosti prechádza, sú zásadné, radikálne a nezvratné.
Vládnuce elity niektorých západných krajín si však tento zjavný posun odmietajú všimnúť a rozhodli sa „držať sa tieňov minulosti“, dodal.
“Veria napríklad tomu, že dominancia Západu v globálnej politike a ekonomike je konštantnou, večnou hodnotou,“ povedal Putin. Ale „nič nie je večné“, pripomenul všetkým.
Od vyhlásenia víťazstva v studenej vojne začiatkom 90. rokov sa USA „vyhlásili za posla Boha na Zemi, ktorý nemá žiadne povinnosti, ale len záujmy, a tieto záujmy sú vyhlásené za posvätné,“ povedal prezident.
Myšlienka unipolárneho sveta je však podľa ruského lídra vo svojej podstate chybná, keďže normy medzinárodných vzťahov nemožno vždy interpretovať v prospech jedného štátu, „aj keď je silný“.
Zdá sa, akoby Washington odmietal vidieť nové centrá moci, ktoré sa objavili v posledných desaťročiach a ktoré majú plné právo „chrániť svoje záujmy a zabezpečiť si svoju národnú suverenitu“, dodal ruský prezident.
Šéf Kremľa Vladimir Putin ďalej v piatok na ekonomickom fóre v Petrohrade vyhlásil, že rozhodnutie Moskvy spustiť „špeciálnu vojenskú operáciu“ na Ukrajine bolo ťažké, ale vynútené.
Ako uviedol, ruské sily obhajujú práva Ruska a operácia Kremľa je zameraná na ochranu obyvateľov východoukrajinského Donbasu, kde podľa jeho nepodložených výrokov prebieha genocída voči Rusom.
Reakciou na vojnu na Ukrajine EÚ stratila svoju „politickú suverenitu“, tvrdí šéf Kremľa. EÚ podľa neho koná tak, ako jej je diktované a škodí obyvateľom členských krajín, podnikom a ekonomike. „Ekonomická blesková vojna voči Rusku od samotného začiatku nemala žiadnu šancu na úspech,“ snažil sa tvrdiť Putin.
Ruskí vojaci teraz vraj obhajujú právo Ruska na bezpečný rozvoj, pokračoval Putin a obdobne ako pri májovej vojenskej prehliadke v Moskve obhajoval vojnu, ktorú rozpútal na konci februára.
„Vo vzniknutej situácii, na pozadí rastúcich rizík a hrozieb, bolo rozhodnutie Ruska o uskutočnení špeciálnej vojenskej operácie vynútené. Bolo to nepochybne ťažké, ale vynútené a nevyhnutné,“ vyhlásil Putin.
„Toto rozhodnutie zvrchovanej krajiny, na ktoré má bezpodmienečné právo, je založené na Charte OSN hájiť svoju bezpečnosť,“ dodal.
„Všetky úlohy špeciálnej vojenskej operácie budú splnené,“ povedal s odkazom na vojnu na Ukrajine.
Tiež sa domnieva, že EÚ stratila globálnu konkurencieschopnosť aj politickú zvrchovanosť. Predpovedal Európskej únii vzostup populizmu a výmenu elít.
Spojené štáty obvinil z toho, že „v studenej vojne vyhlásili víťazstvo – rovnako ako Londýn – a následne si začali myslieť, že sú bohmi na planéte Zem, ktorí nemajú žiadne povinnosti, len záujmy“.
„Starý svetový poriadok“ založený na jednej veľmoci je nestabilný, domnieva sa Putin. Svet podľa neho zažíva „revolučné tektonické posuny v geopolitike“, ktoré prinesú „zásadné a jednoznačne nezadržateľné zmeny“.
„Táto epocha sa skončila, nehľadiac na všetky pokusy ju zachovať, zakonzervovať akýmikoľvek prostriedkami. Zmeny predstavujú prirodzený kolobeh dejín, pretože civilizačnú rôznorodosť planéty a bohatosť kultúr možno ťažko spojiť s politickými, ekonomickými a ďalšími šablónami. Tie nefungujú,“ povedal. Svet založený na „hre na jednu bránku“ je podľa neho prirodzene nestabilný.
„Všetky pokusy tváriť sa blahosklonne pri zlej situácii, všetky reči o akoby prípustných nákladoch v mene pseudojednoty nemôžu skryť, že EÚ definitívne stratila svoju politickú zvrchovanosť a jej byrokratické elity tancujú, ako niekto cudzí píska, a akceptujú všetko, čo im nariadi zhora, čím škodí vlastnému obyvateľstvu a vlastnému Ekonomike, vlastnému biznisu,“vyhlásil ruský prezident.
Čo sa týka sankcií Západu voči Moskve, Putin vyhlásil, že viac škodia tomu, kto ich zavádza, a označil ich za dvojsečnú zbraň. Európska únia podľa neho môže v dôsledku prijatých sankcií prísť o viac než 400 miliárd dolárov. Ako dosah sankcií spomenul narastajúcu infláciu a nerovnosť.
Západné krajiny podľa Putina zaobchádzajú s ostatnými štátmi ako so svojimi kolóniami a považujú ich za občanov druhej kategórie. Rusko podľa jeho slov bude intenzívnejšie spolupracovať „s každým, kto má o to záujem“, a to napriek tomu, že Západ sa usiluje o to, aby „si vybralo cestu izolácie“.
Ruský prezident okrem toho odmietol zodpovednosť Ruska za globálnu potravinovú krízu.
V prejave na ekonomickom fóre okrem iného povedal, že Rusko nemôže za to, ako teraz na svetových trhoch rastú ceny obilia. Vinu hodil opäť na Spojené štáty, ktoré vraj ceny vyháňajú nahor tým, že tlačia peniaze a „skupujú“ jedlo.
Zdôraznil, že je Rusko pripravené posilniť svoj export obilia aj hnojív a že pošle potraviny do Afriky a na Blízky východ. „Smršť sankcií“ uvalených na Rusko podľa Putina „nikdy nemala šancu na úspech“.
Zdroj: rt.com / InfoVojna / hnonline.sk / tvnoviny.sk / YouTube / odysee.com / rumble.com
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…