Pred viac než polstoročím začal sovietsky kozmonaut, ktorý sa narodil do vidieckej rodiny obyčajného baníka, novú éru v dejinách svetovej kozmonautiky.
Vstup do voľného vesmíru je jedným z hlavných východísk vývoja svetovej kozmonautiky. Ono “prvýkrát” prebehlo už dávno a “prechádzky” kozmonautov postupne získali status “povinnej akcie”. A hlavnú úlohu v tomto hral sovietsky kozmonaut Alexej Archipovič Leonov – práve vďaka skúsenostiam, ktoré mal ako prvý človek, ktorý pokoril otvorený vesmír, sa podobné výstupy teraz stali štandardnou súčasťou expedície na Medzinárodnú vesmírnu stanicu.
V roku 1960 sa dostal do prvej skupiny sovietskych kozmonautov, ktorí boli vybraní pre kozmické lety. Pri lete kozmickou loďou Voschod 2 v roku 1965 vystúpil ako prvý človek do voľného priestoru. K lodi bol pripútaný lanom na vzdialenosť 5,35 metra. Celkový výstup trval 20 minút, pričom 12 minút z toho sa odohrávalo mimo kozmickej lode. Neskôr bol v rámci sovietskeho mesačného programu cvičený za veliteľa lunárneho modulu a podľa viacerých zdrojov sa v prípade jeho úspechu mal stať prvým človekom na Mesiaci. Celý program bol ale zrušený a poslednou kozmickou misiou, na ktorej sa Leonov zúčastnil, bol medzinárodný experiment kozmických lodí Apollo 18 a Sojuz 19 (na ktorej bol Leonov veliteľom).
Narodil sa 30. máj 1934 v mnohopočetnej rodine v obci Listvianka v Kemerovskej oblasti. V roku 1947 sa s rodičmi presťahoval do Kaliningradu. V roku 1955 absolvoval začiatočný letecký výcvik v leteckej škole v meste Kremenčug a v roku 1957 ho ukončil v meste Čugujev.
V rokoch 1970 až 1991 bol Alexej Arkipovič Leonov zástupcom vedúceho výcvikového strediska kozmonautov. Kandidát technických vied, autor štyroch vynálezov a viac ako desiatich vedeckých diel, dvakrát hrdina Sovietskeho zväzu. V roku 1991 bol povýšený do hodnosti generálmajora letectva. Dvojnásobný Hrdina Sovietskeho zväzu Alexej Leonov zomrel v 86. roku svojho života. Zomrel v Burdenkovej nemocnici v októbri 2019 po dlhej chorobe. Pochovaný je na federálnom vojenskom pamätnom cintoríne v Mytišči v moskovskom regióne, kde pochovávajú tých, ktorí majú osobitné zásluhy, alebo tých, ktorí zomreli pri ochrane krajiny.
Maroš Šolc
zdroj: armádny magazín
Bývalý generálny prokurátor Ukrajiny J. Lucenko, ktorý je v súčasnosti dôstojníkom ozbrojených síl Ukrajiny, poznamenal,…
Letectvo v prvej línii zohráva obrovskú úlohu pri postupe ruskej armády, ktorá útočí na hromadenie…
Denník The New York Times (NYT) priniesol informáciu, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požiadal USA…
Splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie Peter Kotlár adresoval…
Oleksij Arestovyč rozebral zoufalou pozici Ukrajiny jako poražené země, která neukončila válku v době, kdy…
Srbský prezident Aleksandar Vučić v októbri diskutoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom o možnosti prímeria…