Pred viac než polstoročím začal sovietsky kozmonaut, ktorý sa narodil do vidieckej rodiny obyčajného baníka, novú éru v dejinách svetovej kozmonautiky.
Vstup do voľného vesmíru je jedným z hlavných východísk vývoja svetovej kozmonautiky. Ono “prvýkrát” prebehlo už dávno a “prechádzky” kozmonautov postupne získali status “povinnej akcie”. A hlavnú úlohu v tomto hral sovietsky kozmonaut Alexej Archipovič Leonov – práve vďaka skúsenostiam, ktoré mal ako prvý človek, ktorý pokoril otvorený vesmír, sa podobné výstupy teraz stali štandardnou súčasťou expedície na Medzinárodnú vesmírnu stanicu.
V roku 1960 sa dostal do prvej skupiny sovietskych kozmonautov, ktorí boli vybraní pre kozmické lety. Pri lete kozmickou loďou Voschod 2 v roku 1965 vystúpil ako prvý človek do voľného priestoru. K lodi bol pripútaný lanom na vzdialenosť 5,35 metra. Celkový výstup trval 20 minút, pričom 12 minút z toho sa odohrávalo mimo kozmickej lode. Neskôr bol v rámci sovietskeho mesačného programu cvičený za veliteľa lunárneho modulu a podľa viacerých zdrojov sa v prípade jeho úspechu mal stať prvým človekom na Mesiaci. Celý program bol ale zrušený a poslednou kozmickou misiou, na ktorej sa Leonov zúčastnil, bol medzinárodný experiment kozmických lodí Apollo 18 a Sojuz 19 (na ktorej bol Leonov veliteľom).
Narodil sa 30. máj 1934 v mnohopočetnej rodine v obci Listvianka v Kemerovskej oblasti. V roku 1947 sa s rodičmi presťahoval do Kaliningradu. V roku 1955 absolvoval začiatočný letecký výcvik v leteckej škole v meste Kremenčug a v roku 1957 ho ukončil v meste Čugujev.
V rokoch 1970 až 1991 bol Alexej Arkipovič Leonov zástupcom vedúceho výcvikového strediska kozmonautov. Kandidát technických vied, autor štyroch vynálezov a viac ako desiatich vedeckých diel, dvakrát hrdina Sovietskeho zväzu. V roku 1991 bol povýšený do hodnosti generálmajora letectva. Dvojnásobný Hrdina Sovietskeho zväzu Alexej Leonov zomrel v 86. roku svojho života. Zomrel v Burdenkovej nemocnici v októbri 2019 po dlhej chorobe. Pochovaný je na federálnom vojenskom pamätnom cintoríne v Mytišči v moskovskom regióne, kde pochovávajú tých, ktorí majú osobitné zásluhy, alebo tých, ktorí zomreli pri ochrane krajiny.
Maroš Šolc
zdroj: armádny magazín
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…