Právnici od roku 2021 upozorňujú na surové porušovanie práv občanov SR, ktorými sa po sťažnostiach vážne zaoberá ESĽP. Zároveň kritizovala, že páchateľom trestnej činnosti na NAKA sa dáva status chránených oznamovateľov.
Vláda Roberta Fica splnomocnila právničku a bývalú zástupkyňu SR pred Európskym súdom pre ľudské práva Maricu Pirošíkovú, aby európskym inštitúciám v Bruseli vysvetlila kroky vlády v oblasti právneho štátu a reformy trestného práva. Pirošíková na zasadnutí Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny dňa 31. januára 2024 informovala o porušovaniach ľudských práv občanov Slovenskej republiky, ktorými sa európsky súd už vážnym spôsobom zaoberá.
„Súčasná opozícia demonštratívne ignoruje fakty masívneho porušovania ľudských a občianskych práv občanov v minulom volebnom období. Rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva dávajú za pravdu tým, ktorí odhaľovali šokujúce podrobnosti štátnej svojvôle. Násilie, používané proti predstaviteľom opozície a iným nepohodlným osobám v rokoch 2020-2023 a nadužívanie násilných prostriedkov musí byť vyriešené prostriedkami trestného práva a nie zametané pod koberec. Opozícia obhajuje porušovanie práv vybranými spriatelenými osobami a tým pomáha predlžovať deštrukciu právneho štátu, čím ide proti záujmom celej spoločnosti,“ uviedol štátny tajomník Ministerstva spravodlivosti SR. Mgr. Pavol Gašpar v komentári k videu zo zasadnutia ľudskoprávneho výboru Národnej rady Slovenskej republiky, ktoré zverejnil na sociálnej sieti.
Viac vo videu:
Celý záznam rokovania Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny TU.
JUDr. Marica Pirošíková je aktuálne poradkyňou ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer-SSD), šéf rezortu podľa vyjadrenia „poveril sprevádzaním stálej predstaviteľky SR pri EÚ, veľvyslankyne Petry Vargovej, na rokovaniach s predstaviteľmi inštitúcií EÚ vo vzťahu k aktuálnym otázkam týkajúcim sa reformy trestného práva, ako aj iným otázkam v oblasti právneho štátu“.
V roku 2002 Pirošíkovú menoval exminister spravodlivosti Ján Čarnogurský za spoluzástupkyňu SR. Na post zástupkyne Slovenska pred Európskym súdom pre ľudské práva sa dostala v roku 2007 a zotrvala na ňom až do roku 2020. Pirošíková kritizuje Istanbulský dohovor, počas covidizmu poukazovala na totalitné pandemické opatrenia, ale aj na smrteľné následky pichania anticovidových injekcií a dlhodobo upozorňuje aj na nevýhodnosť okupačnej dohody s USA.
V súvislosti s predchádzajúcim viac ako 3 a pol ročným likvidovaním právneho štátu Matovičo-Hegero-Ódorovým režimom a snahách Ficovho vládneho kabinetu po zmene vlády napraviť sústavné porušovanie ľudských práv pred nedávnom upozornila, že minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok pozbavením výkonu štátnej služby šiestich obvinených policajtov – Čurillu & spol. postupoval v súlade s Ústavou SR a šéfke Úradu na ochranu oznamovateľov Zuzane Dlugošovej, ktorá tieto opatrenia ako Lipšicov spojenec kritizovala, pripomenula, že vzhľadom na jej predchádzajúce pôsobenie na ESĽP by mala vedieť, čo znamená nezávislosť vyšetrovania.
Zdroj: YouTube / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…