Bývalý trojnásobný premiér Robert Fico (OĽaNO) je zvedavý, či médiá budú informovať o príprave protestov strany Smer-SD toľko, ako tak robili v roku 2018 v prípade vtedajších opozičných strán.
Opozičný Smer-SD organizuje 17. októbra v Rimavskej Sobote protivládny protest. Zároveň chce strana opäť iniciovať referendum, ktoré by viedlo k predčasným parlamentným voľbám. Po proteste chce predložiť verejnosti dve referendové otázky a poslať ich prezidentke Zuzane Čaputovej, aby sa vyjadrila, či sa obráti na Ústavný súd (ÚS). V opačnom prípade chce Smer-SD začať petičnú akciu. Na utorkovej tlačovej konferencii o tom informoval šéf strany Robert Fico.
„Komunikujeme so sociálnymi partnermi, pozveme ako hostí všetky politické strany, ktoré majú iný názor na vládnutie na Slovensku a na smerovanie SR,“ povedal Fico o pripravovanom proteste a poďakoval sa primátorovi Jozefovi Šimkovi, že preukázal „mieru“ spolupráce pri organizácii. Šimko je zároveň nezaradeným poslancom parlamentu, nedávno odišiel z klubu ĽSNS.
Podľa Fica sa nesmie upierať základné právo zhromažďovať sa. Deklaroval, že organizovanie protestov je prirodzená súčasť politiky Smeru-SD. „Načo je v Ústave SR, že ľudia majú právo sa zhromažďovať? My nebudeme nikomu vyvaľovať bránu ani hádzať kamene. Chceme zorganizovať slušný, ale tvrdý protivládny protest,“ povedal s tým, že ďalšie veľké podujatie budú organizovať 17. novembra, no viac nekonkretizoval. „A potom budeme v tom pokračovať ďalej,“ dodal.
Fico skritizoval vládu, ktorá avizuje „reformnú jeseň“. Predstavené zámery sú podľa neho mimoriadne náročné procesy, ktoré trvajú roky, preto nerozumie, o akej reformnej jeseni hovorí premiér Eduard Heger (OĽANO). Šéf Smeru-SD pripomenul, že skôr sa vo verejnosti stupňuje nenávisť voči vláde a organizovanie petícií.
Predseda strany Smer-SD Robert Fico s ľútosťou priznal, že za to, čo vystrája vládna koalícia, má strana Smer-SD pocit prenesenej hanby. Podľa neho je neuveriteľné, že rok aj päť mesiacov po vzniku tejto vlády majú pohodlnú ústavnú väčšinu, no napriek tomu majú obrovský problém pozbierať 76 poslancov na schválenie ich nezmyselných zákonov.
Zároveň pozval všetkých, ktorí majú iný názor na správanie vlády, aby prišli v nedeľu 17. októbra na slušný, no tvrdý, veľký protivládny proces do Rimavskej Soboty, pričom požiadal médiá, aby prestali spochybňovať uplatňovanie základných ľudských práv.
„Ak začneme tým, že už ani opozičná strana nemôže zorganizovať protestné zhromaždenia, tak už nehovorme, že tu existuje nejaký právny štát. Čo to bolo v roku 2018? Pozrite sa, aké ste robili pozvánky na mítingy proti mojej vláde v roku 2018. Verejnoprávna Slovenská televízia uverejňovala, kde sa ľudia stretnú, v ktorom meste, o ktorej hodine a pozývala tam ľudí. Urobíte to isté? Pozvete teraz v totálnom rozklade štátu ľudí, aby došli protestovať do Rimavskej Soboty, a potom do Bratislavy 17. novembra? Chcem potvrdiť, že komunikujeme so sociálnymi partnermi a pozveme ako hostí všetky politické strany, ktoré majú iný názor na vládnutie na Slovensku a na smerovanie Slovenskej republiky ako takej.“
Výsledkom tohto protestu majú byť okrem Memoranda z tohto protestu aj dve otázky, ktoré budú doručené prezidentke Z. Čaputovej, aby sa vyjadrila, či sa s tými otázkami obráti na Ústavný súd alebo či môže SMER – SD začať petičnú akciu.
„Verím, že pani prezidentka bude tejto téme venovať väčšiu pozornosť ako homosexuálom a transsexuálom a privítal by som, keby prevzala radšej záštitu nad referendom,“ pripomenul Robert Fico.
Druhá téma tlačovej besedy sa týkala tzv. reformnej jesene, ktorú oznámil predseda vlády E. Heger. „Ja keď počúvam, že idú stavať nemocnice, že idú rekonštruovať nemocnice, mám pocit, že pán Heger v živote nestaval ani záhradnú chatku. V tomto prípade sa bavíme o mimoriadne náročnom stavebnom konaní, náročných procesoch, ktoré trvajú roky. Nehovoriac o tom, aký koláč ponúka jeho nadriadený, pán Matovič, ako minister financií na rozdávanie. Jediné, čo im dobre ide je to, ako vyvolávajú čím ďalej tým väčšiu nenávisť verejnosti,“ dodal Fico.
Tretia téma sa týka iniciatívy strany SMER – SD, ktorú predniesol poslanec Boris Susko, keď navrhoval, aby sa na tejto schôdzi prerokovala novelizácia Ústavy SR. Mala zabezpečiť, že skrátenie volebného obdobia je možné na základe ústavného zákona, ale aj na základe platného výsledku referenda, ako o tom hovorí nález Ústavného súdu SR ku kauze referendum.
„Uznajte, koho ste sa spýtali od pani prezidentky, po predsedu parlamentu, po predsedu strany SaS, až po pána Matoviča, všetci hovoria – sme za referendum. Ale keď prišlo na lámanie chleba v parlamente a mohli sme na tejto schôdzi rozhodnúť v prvom čítaní o novelizácii ústavy, ktorá by umožnila konanie referenda alebo skrátenie volebného obdobia na základe ústavného zákona, všetci zutekali. Klamú slovenskú verejnosť a osobitne Boris Kollár. Nič, čo povedal doteraz, neplatilo,“ uzavrel šéf Smeru-SD
Smer-SD sa zároveň dohodol s nezaradenými poslancami okolo lídra mimoparlamentného Hlasu-SD Petra Pellegriniho, že dodajú podpisy poslancov pod návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR, na ktorej by chcela opozícia odvolávať vládu. Najrozumnejším riešením je podľa Fica podať návrh počas najbližšej riadnej schôdze, ktorá sa začne 19. októbra. Smer-SD si dal podľa Pellegriniho podmienku, že návrh bude predkladať poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD).
Pellegrini i Fico kritizovali koalíciu, že pri hlasovaní o správe o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry za rok 2020 sa nenašlo dostatok koaličných poslancov. Plénum preto nebolo opakovane uznášaniaschopné, keďže opoziční poslanci sa hlasovania nezúčastnili. Fico poznamenal, že rok a pol po tom, čo získala koalícia v NR SR ústavnú väčšinu, má obrovský problém nazbierať 76 poslancov na schvaľovanie návrhov. Pellegrini sa pýtal, či ide len o nedostatok poslancov alebo ide o náznaky obštrukcie a nesúhlasu s prácou špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.
Viac vo videu:
Zdroj: topky.sk / YouTube / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…