Aktuálne prebiehajú rokovania o výraznom rozšírení kontroly Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) nad globálnymi reakciami a myslením v oblasti verejného zdravia prostredníctvom a) zmien a doplnení Medzinárodných zdravotných predpisov (IHR) a pandemickej zmluvy WHO. Poslanec Národnej rady SR MUDr. Peter Kotlár (SNS) vo svojom videu aj v podcaste Dannyho Kollára priblížil aktuálnu situáciu.
Zatiaľ čo predložené zmeny a doplnenia IHR by v prípade ich schválenia výrazne posilnili právomoci WHO, ako aj jej generálneho riaditeľa voči štátom a neštátnym subjektom, pandemická zmluva v súčasnej podobe by vytvorila novú, nákladovo náročnú nadnárodnú byrokraciu a zaviedla by ideologický rámec, podľa ktorého by sa malo postupovať v otázkach globálneho zdravia.
Oficiálne sa zmeny a doplnenia IHR a pandemická zmluva prezentujú ako nástroje na zvýšenie medzinárodnej spolupráce, účinnej výmeny informácií a spravodlivosti v prípade ďalšej globálnej zdravotnej krízy. De facto sa však môžu zmeniť na nástroje, ktoré nahradia medzinárodnú spoluprácu centralizovaným diktátom, podporia potláčanie nesúhlasu a legitimizujú kartel, ktorý obyvateľstvu vnucuje záujmovo orientované zdravotnícke produkty, ktoré prinášajú zisk, oproti tým, ktoré fungujú lepšie, ale sú menej ziskové.
Viaceré z predložených zmien a doplnení IHR (2005) poskytujú právny rámec pre monopolnú moc WHO nad aspektmi globálneho verejného zdravia v čase skutočnej a potenciálnej krízy. Ak by sa tieto zmeny a doplnenia schválili, túto moc by vykonávalo niekoľko silných primárnych darcov WHO, ktorí vykonávajú významnú kontrolu nad organizáciou. V tejto súvislosti je pozoruhodné, že WHO má plnú kontrolu len nad približne štvrtinou vlastného rozpočtu. Zvyšok tvoria účelovo viazané dobrovoľné príspevky jej sponzorov. Ak by sa odsúhlasili niektoré zmeny a doplnenia IHR (2005), umožnili by sa osobitné záujmy, ktoré kompromitovali organizáciu (pozri napr, Cohen & Carter 2010) štandardizovať a vnucovať, ako majú štáty a dokonca aj neštátne subjekty na celom svete reagovať na mimoriadne situácie v oblasti verejného zdravia a ako majú vo všeobecnosti pristupovať k rôznym otázkam globálneho zdravia.
Niektoré z navrhovaných zmien a doplnení IHR (2005) by zmenili povahu dočasných a stálych odporúčaní uvedených v článkoch 15 a 16, ktoré môžu WHO a jej generálny riaditeľ vydávať, z nezáväzných odporúčaní na povinné, ktoré majú zmluvné štáty vykonávať. V článku 15 Medzinárodných zdravotných predpisov (2005) sa uvádza: V článku 16 sa dodáva, že “WHO môže [tiež] vydávať stále odporúčania vhodných zdravotných opatrení […] na bežné alebo pravidelné uplatňovanie.” V MPR (2005) sú dočasné odporúčania vydané generálnym riaditeľom a stále odporúčania definované ako nezáväzné odporúčania na zváženie.
Skrátené zhrnutie aj úplnú informáciu o “World Council For Health Policy Brief: Odmietnutie monopolnej moci nad globálnym zdravím, o navrhovaných zmenách a doplneniach medzinárodných zdravotných predpisov a pandemickej zmluve WHO.” si môžete prečítať TU.
Poslaner NR SR MUDr. Peter Kotlár (SNS) vo svojom videu informuje o aktuálnej situáci:
K téme sa poslanec Kotlár vyjadril aj v stredajšom podcaste youtubera Dannyho Kollára:
Zdroj: YouTube TV Slovan / YouTube Danny Kollar DKX / InfoVojna / lifenews.sk
Vučič povedal, že Trump by mohol na Vianoce ponúknuť Rusku a Ukrajine prímerie. Donald Trump,…
Nahradiť by ho mal Glück. Tibor Gašpar odstupuje z pozície predsedu parlamentného výboru pre obranu…
Dosud nezjištěné osoby svojí rukou vyplnily tisíce korespondenčních hlasů, kterým se v USA říká “registrace…
Čo sa týka dilemy rozhodovania sa medzi Donaldom Trumpom a Kamalou Harrisovou, pre mňa to…
"Podpísal im rozsudok smrti." Rusko reaguje na rozhodnutie českého prezidenta, umožniť 60 občanom bojovať na Ukrajine.…
Dodal, že vládna karavána ide v Číne ďalej. Výstavbu čínskej baterkárne v Šuranoch označil za…