Zvoniace kamene sú kamene, ktoré po údere kladivom zvonia ako zvony. Kamene sa nachádzajú na rôznych miestach po celom svete, ale najznámejšie lokality sa nachádzajú v juhovýchodnej Pennsylvánii Stone Garden (Haycock, Bucks County), Devil’s Speedway (Franklin County), ďalšie v regióne South Mountains a Pottsdowne a Bell Ridge. Rock v Západnej Austrálii a v Rusku (Kandalakša, Murmanská oblasť).
Pri náraze na kameň zvyčajne očakávate, že budete počuť tupý zvuk, v extrémnych prípadoch cvaknutie, nie však zvonenie. Zvoniace skaly však v prírode existujú: v Parku zvoniacich skál na území 128 akrov ležia obrovské balvany – jedinečný prírodný fenomén. Ak narazíte kladivom na akýkoľvek kameň, zazvoní.
Americkí osadníci sa o kameňoch dozvedeli od Indiánov v roku 1700. Toto zvonenie je zvuk tak neočakávaný, že sa zdá, akoby kamene boli kovové a duté. Už dlhé roky máta vedcov a geológov zvláštny fenomén. Na kameňoch bolo vykonaných niekoľko experimentov, ale povaha javu zostala nejasná. Pennsylvánsky geológ Richard Faas v roku 1965 skúmal v laboratóriu niekoľko takých kameňov.
Zistil, že pri údere každý jednotlivý kameň vydáva zvuk na nízkych frekvenciách, ktorý ľudské ucho nevníma, no viaceré kamene na seba vzájomne pôsobia a človek je už schopný tento zvuk počuť. Kamene sú tvorené vulkanickou látkou nazývanou diabas. Nie je na tom nič zvláštne: je to zmes železného kameňa a iných tvrdých hornín, ako všetky kamene. Niektorí vedci sa domnievajú, že za zvonenie je zodpovedný tlak horniny vo vnútri kameňov.
Je tu aj ďalšia zvláštnosť. Väčšina kamenných polí vzniká zrútením hory a zosuvom pôdy. Zvoniace kamene však nie sú na úpätí hory a dokonca ani tak často na svahu, ale zvyčajne na samom vrchole. Ľadovce tu nikdy neboli. Ako sa kamene dostali na vrchol hory, zostáva záhadou.
V tejto oblasti tiež nie je takmer žiadna vegetácia ani zvieratá – medzi cinkajúcimi kameňmi nežije ani hmyz. Niektorí ľudia tvrdia, že na tomto mieste prestávajú fungovať kompasy, no nenašli sa tu žiadne stopy po vysokom žiarení, anomálnych magnetických poliach či podivnej elektromagnetickej aktivite.
V Kandalaše v Rusku je kopec Volosjanaja, ktorý turistov láka zvoniacimi kameňmi – unikátnym prírodným objektom, okolo ktorého kolujú legendy.
Tu sa vedci domnievajú, že zvuk vzniká vďaka mikrotrhlinám, ktorými sú posiate kamene. Kvôli nim dochádza k rezonancii kmitov a určitému bzukotu celého monolitu. Národy, ktoré obývali polostrov Kola stovky rokov, verili, že duchovia žijú v kameňoch a sú obdarení magickými vlastnosťami. Preto sa takéto kamene našli aj na starovekom Sámskom chráme.
Pri skúmaní sa zistilo, že skala zvoniaceho kameňa obsahuje ultrabázické minerály, konkrétne olín, ako aj malé percento kovov niklu. Teraz sú kamene ohrozené. Ničia ich zrážky a mráz, vďaka čomu rastú mikrotrhlinky a drobia kamene.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…