Bývalý premiér Peter Pellegrini (Hlas-SD) tvrdí, že existuje dostatok legálne získaných dôkazov a zvukových nahrávok, ktoré potvrdzujú závažnosť situácie. Zatiaľ hovorí len o „kuloárnych rečiach“ o drastickom obsahu zvukových nahrávok.
Expremiér a líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini vyzval premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), aby urýchlene po odchode pápeža Františka zvolal bezpečnostnú radu štátu. Venovať by sa mala situácii v bezpečnostných zložkách.
Prezidentka Zuzana Čaputová by mala podľa Pellegriniho potom iniciovať stretnutie troch najvyšších ústavných činiteľov a predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) by mal zvolať schôdzu, kde by mali o záveroch informovať poslancov.
Pellegrini poznamenal, že ak premiér vedel konať a zvolať k situácii stretnutie predstaviteľov štátu v budove Slovenskej informačnej služby (SIS), mal by vedieť využiť aj legálne právomoci a zvolať bezpečnostnú radu.
„Ako predseda vlády v akejkoľvek inej krajine má konať. To znamená nerobiť pokútne stretnutia v podivnom zložení, ale použiť orgán na to určený,“ uviedol Pellegrini. Poznamenal, že premiér sa nemôže zbaviť politickej zodpovednosti, pretože je zodpovedný za ministrov a nominuje šéfa SIS. Heger mal podľa neho už dávno odvolať ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO).
Pellegrini tvrdí, že existuje dostatok legálne získaných dôkazov a zvukových nahrávok, ktoré potvrdzujú závažnosť situácie. Zatiaľ hovorí len o „kuloárnych rečiach“ o drastickom obsahu zvukových nahrávok. Naznačil, že by na nich mali niektorí vyšetrovatelia rozprávať o tom, čo idú ktorému svedkovi či zadržanému urobiť, aby vypovedal. Ak sa tieto informácie potvrdia a vyjdú na povrch obáva sa, ako bude verejnosť vnímať policajtov.
V súvislosti s výzvou prezidentke na zvolanie stretnutia najvyšších ústavných činiteľov poznamenal, že práve prezident krajiny ba mal v ťažkých časoch prevziať iniciatívu a „robiť poriadky“ aj s predsedom vlády a parlamentu. „Hoci nie zákonne, pretože na to prezident nemá právomoci, ale morálnou autoritou to vie urobiť kedykoľvek,“ povedal.
Zároveň apeloval na prezidentku, aby zbavila funkcie svojho poradcu Petra Kubinu (na túto tému sa vyjadril na sociálnej sieti aj poslanec Smeru-SD Ľuboš Blaha, ktorý vyzval prezidentku Čaputovú, aby občanom Slovenska okamžite vysvetlila prepojenie svojej kancelárie s mafiánskou chobotnicou pôsobiacou v NAKA cez svojho poradcu, ktorý podľa jeho slov ako advokát zastupuje aj osoby zadržané pri pondelkovom zásahu Úradu inšpekčnej služby
Pýta sa, či sa hlava štátu cíti komfortne v tejto situácii, či to považuje za normálne a či sa bude cítiť nestranná v takejto situácii.
Nezaradení poslanci NR SR okolo Tomáša Tarabu v tejto súvislosti vyzývajú premiéra k vyvodeniu politickej zodpovednosti za rozklad právneho štátu. Vo svojom stanovisku skonštatovali, že pondelkový (13. 9.) zásah Úradu inšpekčnej služby potvrdzuje informácie SIS o podozreniach z manipulovania vyšetrovaní. Upozornili na negatívne dôsledky straty dôvery občanov voči bezpečnostným zložkám a orgánom činným v trestnom konaní.
Viac vo videu:
Zdroj: info.sk / YouTube
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…