domovina

VIDEO: Pavol Habera podporil kultúrny boj priaznivcov Sorosovho PS & spol. za vládu protinárodnej progresívno-liberálnej ideológie a vystúpil na protivládnom proteste.

„Prekáža mi, že sa vraciame pred rok 1989,“ vyhlásil spevák, ktorému prekáža hlúposť Ficovej vlády. Štvrtkového protivládneho protestu, ktorý v Bratislave dňa 12. decembra 2024 organizovala iniciatíva progresívno-liberálnych politických aktivistov pôsobiacich v kultúre na Slovensku s názvom „Otvorená kultúra!“, sa zúčastnil aj slovenský spevák, hudobník a hudobný skladateľ Pavol Habera.

Nezhody medzi ministerkou kultúry Martinou Šimkovičovou (53) a umeleckou obcou ani po dlhých mesiacoch neutíchajú. Protest a koncert na podporu kultúrneho štrajku si opäť nedali ujsť viaceré naše známe tváre.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Po symbolickom putovaní cez 22 slovenských miest od východu po západ dorazila Slovenská kultúrna pochodeň vo štvrtok popoludní do Bratislavy. Platforma Otvorená Kultúra! ako organizátor zhromaždenia pripravila celodenný program, ktorého vrcholom bol protestný pochod Za budúcnosť kultúry z Námestia SNP na Námestie Slobody, kde sa uskutočnil veľkolepý koncert.

Po tom, ako začiatkom augusta Martina Šimkovičová odvolala z postu generálneho riaditeľa SND Mateja Drličku a následne generálnu riaditeľku SNG Alexandru Kusú, sa umelci, ale aj široká verejnosť spojili a pustili sa do štrajku, ktorý trvá dodnes. Predstavitelia umeleckej brandže, ale i nadšenci kultúry či študenti po celom Slovensku sa vo štvrtok (12. decembra, pozn. red.) opäť vybrali do ulíc Bratislavy, aby podporili slobodnú kultúru. Mestom a protestným pochodom zneli pokriky a ľudia pritom z plných pľúc kričali „kultúru si nedáme“ či „za budúcnosť kultúry“.

Na veľkom pódiu sa predstavili umelci rôznych žánrov, medzi nimi aj kapela Puding pani Elvisovej, raperi Vec, Supa či Tono S.. O najväčší rozruch sa však rozhodne postaral legendárny Paľo Habera, ktorý sa publiku medzi piesňami taktiež prihováral. Publiku zaspieval hity ako Boli sme raz milovaní či Jeden kabát, jedna koža, jedna tvár.

„Nie som veľmi spevák, ktorý chodí po námestiach, ale v tejto chvíli cítim, že byť tu je veľmi dôležité. Kultúra a vzdelanosť sú vizitkou národa. Samozrejme, tieto dva atribúty ovplyvňujú akékoľvek oblasti nášho života. Pokiaľ nefunguje vzdelanosť, nemôže fungovať nič iné a akonáhle začnú do kultúry hovoriť ľudia a budú sa ju snažiť usmerniť podľa svojich chúťok a divných vecí, s ktorými sa ráno zobudia, tak to nemôže fungovať a národ má problém. My ako národ máme v tejto chvíli dosť veľký problém,“ začal Habera.

„Pokojne a trpezlivo vysvetľujme našim kamarátom, rodinám, priateľom a aj ľuďom, ktorých nepoznáme, o čo ide a čo nás čaká, ak to nebude fungovať. Nechceme sa predsa vracať v minulosti, nechcem, aby mi niekto zakazoval dlhé vlasy,“ zažartoval si spevák.

Kultúra a vzdelanosť sú vizitkou národa, hovorí davu Habera. „Pokiaľ nefunguje vzdelanosť, nemôže predsa fungovať nič iné. Len čo začnú do kultúry hovoriť ľudia a začnú sa ju snažiť usmerniť podľa nejakých svojich chúťok a divných vecí, s ktorými sa ráno zobudia, tak to jednoducho nemôže fungovať. Ten národ má problém,“ povedal s tým, že podľa neho máme ako národ problém.

„Je na nás, ako sa s tým vyrovnáme,“ povedal a vyzval ľudí, aby pokojne a trpezlivo vysvetľovali blízkym, „o čo vlastne ide“. Spolu s klávesistom Jurajom Tatarom zahrali skladby Boli sme raz milovaní a Jeden kabát, jedna koža, jedna tvár.

Poslednou kvapkou pre jeho účasť na akcii bola „hlúposť, ktorú sledujem od začiatku, ako sú pri vláde na tých vrchných miestach – neskonalá hlúposť,“ povedal v zákulisí Denníku N. „Prekáža mi, že sa vraciame. Ja sa strašne nerád vraciam v čase a už vôbec nie pred 89. rok.“

Viac vo videu:

Protestnú akciu Slovenská kultúrna pochodeň podporili aj členovia Činohry Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave. Medzi nimi napríklad Tomáš Maštalír, Diana Mórová, Barbora Andrešičová, Zuzana Porubjaková, Branislav Bystriansky, Roman Poláčik, Anežka Petrová či Ondrej Kovaľ.

„Chceme takto podporiť kolegov a kolegyne, všetkých ľudí, ktorí pracujú v kultúre na Slovensku, ktorí už túto štafetu držali od 17. novembra a vyslať tak signál, že kultúra drží stále spolu,“ vyhlásili na tlačovom brífingu pred Ministerstvom kultúry SR v spoločnom prehlásení pred začiatkom protestnej akcie.

Podľa odhadu organizátorov sa na proteste zúčastnilo okolo 6000 ľudí. Nechýbali ani herci ako Robert Roth a Rebeka Poláková, hudobník Branislav Jobus, či Martin Huba, ktorý na pódiu vystúpil s prejavom. „Martina Šimkovičová musí byť asi jediná ministerka kultúry na svete, ktorej odchod z vedenia rezortu žiadalo v dvoch petíciách po sebe, za každým takmer 200-tisíc ľudí. Napriek tomu zotrváva na svojom poste a neprestáva likvidovať kultúrne hodnoty našej spoločnej krajiny,“ predniesol Huba nekompromisne.

Tieto slová vyburcovali prítomných k tomu, že hlasno skandovali: „Odstúpiť, odstúpiť!“ Robili tak aj vtedy, keď niekto spomenul Martinu Šimkovičovú či Lukáša Machalu. Medzi protestujúcimi sa ďalej objavili Zuzana Fialová, Diana Mórová, Marián Mitaš a Ady Hajdu.

Samotnému koncertu predchádzal hlučný pochod s názvom Protestná nota, ktorý pripravil hudobník Marek Kundlák:

„Kultúra na Slovensku prešla v tomto roku neľahkou skúškou. Ministerstvo kultúry, ktoré by malo byť jej oporou, sa stalo zdrojom kríz a konfliktov. Naša pochodeň symbolizuje svetlo nádeje a jednotu kultúrnej obce. Veríme, že spoločne dokážeme ochrániť hodnoty, ktoré tvoria základ našej spoločnosti,“ uviedla Veronika Němcová, členka platformy Otvorená Kultúra!.

Záznam z protestu:

Zdroj: YouTube / pluska.sk / denníkn.sk (1)(2) / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO: Baránek o podieľaní sa veľkej časti slovenských lekárov na covidovej diktatúre a terorizovaní ľudí, ktorí teraz vydierajú Ficovu vládu

Hovorí o ekonomiku likvidujúcej zelenej progresívno-liberálnej ideológii, o pretrvávajúcej hrozbe vypuknutia 3. svetovej vojny, o…

6 hodín ago

Rusové vyhlásili lov raketových nosičů pro ATACMS za svou prioritu. Pět jich již bylo zničeno.

„Iskandery“ zasáhly MLRS a HIMARS v Sumské oblasti. Zvolený americký prezident Donald Trump prohlásil, že…

6 hodín ago

Synchronizačný efekt

V 17. storočí Christian Huygens (1629 – 1695) opísal synchronizačný efekt. Všimol si, že kyvadlové…

7 hodín ago

Experiment, ktorý ukazuje na spojenie „Vedomie – Telo“

Poprední svetoví odborníci v oblasti hematológie (štúdium krvi) vykonali jednu veľmi zaujímavú štúdiu: Subjektu bola…

7 hodín ago

Maďarsko a Bulharsko našli riešenie, ako zaplatiť za tranzit ruského plynu

Szijjártó: Maďarsko a Bulharsko našli riešenie v otázke platenia za tranzit plynu z Ruska. Maďarsko a Bulharsko dokázali…

7 hodín ago

Európske krajiny vyzývajú sýrskych utečencov na návrat domov. Rakúsko im preplatí letenky

Rakúska vláda v piatok (13. 12.) oznámila, že sýrskym utečencom ponúka 1000 eur na to,…

7 hodín ago