„Prekáža mi, že sa vraciame pred rok 1989,“ vyhlásil spevák, ktorému prekáža hlúposť Ficovej vlády. Štvrtkového protivládneho protestu, ktorý v Bratislave dňa 12. decembra 2024 organizovala iniciatíva progresívno-liberálnych politických aktivistov pôsobiacich v kultúre na Slovensku s názvom „Otvorená kultúra!“, sa zúčastnil aj slovenský spevák, hudobník a hudobný skladateľ Pavol Habera.
Nezhody medzi ministerkou kultúry Martinou Šimkovičovou (53) a umeleckou obcou ani po dlhých mesiacoch neutíchajú. Protest a koncert na podporu kultúrneho štrajku si opäť nedali ujsť viaceré naše známe tváre.
Po symbolickom putovaní cez 22 slovenských miest od východu po západ dorazila Slovenská kultúrna pochodeň vo štvrtok popoludní do Bratislavy. Platforma Otvorená Kultúra! ako organizátor zhromaždenia pripravila celodenný program, ktorého vrcholom bol protestný pochod Za budúcnosť kultúry z Námestia SNP na Námestie Slobody, kde sa uskutočnil veľkolepý koncert.
Po tom, ako začiatkom augusta Martina Šimkovičová odvolala z postu generálneho riaditeľa SND Mateja Drličku a následne generálnu riaditeľku SNG Alexandru Kusú, sa umelci, ale aj široká verejnosť spojili a pustili sa do štrajku, ktorý trvá dodnes. Predstavitelia umeleckej brandže, ale i nadšenci kultúry či študenti po celom Slovensku sa vo štvrtok (12. decembra, pozn. red.) opäť vybrali do ulíc Bratislavy, aby podporili slobodnú kultúru. Mestom a protestným pochodom zneli pokriky a ľudia pritom z plných pľúc kričali „kultúru si nedáme“ či „za budúcnosť kultúry“.
Na veľkom pódiu sa predstavili umelci rôznych žánrov, medzi nimi aj kapela Puding pani Elvisovej, raperi Vec, Supa či Tono S.. O najväčší rozruch sa však rozhodne postaral legendárny Paľo Habera, ktorý sa publiku medzi piesňami taktiež prihováral. Publiku zaspieval hity ako Boli sme raz milovaní či Jeden kabát, jedna koža, jedna tvár.
„Nie som veľmi spevák, ktorý chodí po námestiach, ale v tejto chvíli cítim, že byť tu je veľmi dôležité. Kultúra a vzdelanosť sú vizitkou národa. Samozrejme, tieto dva atribúty ovplyvňujú akékoľvek oblasti nášho života. Pokiaľ nefunguje vzdelanosť, nemôže fungovať nič iné a akonáhle začnú do kultúry hovoriť ľudia a budú sa ju snažiť usmerniť podľa svojich chúťok a divných vecí, s ktorými sa ráno zobudia, tak to nemôže fungovať a národ má problém. My ako národ máme v tejto chvíli dosť veľký problém,“ začal Habera.
„Pokojne a trpezlivo vysvetľujme našim kamarátom, rodinám, priateľom a aj ľuďom, ktorých nepoznáme, o čo ide a čo nás čaká, ak to nebude fungovať. Nechceme sa predsa vracať v minulosti, nechcem, aby mi niekto zakazoval dlhé vlasy,“ zažartoval si spevák.
Kultúra a vzdelanosť sú vizitkou národa, hovorí davu Habera. „Pokiaľ nefunguje vzdelanosť, nemôže predsa fungovať nič iné. Len čo začnú do kultúry hovoriť ľudia a začnú sa ju snažiť usmerniť podľa nejakých svojich chúťok a divných vecí, s ktorými sa ráno zobudia, tak to jednoducho nemôže fungovať. Ten národ má problém,“ povedal s tým, že podľa neho máme ako národ problém.
„Je na nás, ako sa s tým vyrovnáme,“ povedal a vyzval ľudí, aby pokojne a trpezlivo vysvetľovali blízkym, „o čo vlastne ide“. Spolu s klávesistom Jurajom Tatarom zahrali skladby Boli sme raz milovaní a Jeden kabát, jedna koža, jedna tvár.
Poslednou kvapkou pre jeho účasť na akcii bola „hlúposť, ktorú sledujem od začiatku, ako sú pri vláde na tých vrchných miestach – neskonalá hlúposť,“ povedal v zákulisí Denníku N. „Prekáža mi, že sa vraciame. Ja sa strašne nerád vraciam v čase a už vôbec nie pred 89. rok.“
Viac vo videu:
Protestnú akciu Slovenská kultúrna pochodeň podporili aj členovia Činohry Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave. Medzi nimi napríklad Tomáš Maštalír, Diana Mórová, Barbora Andrešičová, Zuzana Porubjaková, Branislav Bystriansky, Roman Poláčik, Anežka Petrová či Ondrej Kovaľ.
„Chceme takto podporiť kolegov a kolegyne, všetkých ľudí, ktorí pracujú v kultúre na Slovensku, ktorí už túto štafetu držali od 17. novembra a vyslať tak signál, že kultúra drží stále spolu,“ vyhlásili na tlačovom brífingu pred Ministerstvom kultúry SR v spoločnom prehlásení pred začiatkom protestnej akcie.
Podľa odhadu organizátorov sa na proteste zúčastnilo okolo 6000 ľudí. Nechýbali ani herci ako Robert Roth a Rebeka Poláková, hudobník Branislav Jobus, či Martin Huba, ktorý na pódiu vystúpil s prejavom. „Martina Šimkovičová musí byť asi jediná ministerka kultúry na svete, ktorej odchod z vedenia rezortu žiadalo v dvoch petíciách po sebe, za každým takmer 200-tisíc ľudí. Napriek tomu zotrváva na svojom poste a neprestáva likvidovať kultúrne hodnoty našej spoločnej krajiny,“ predniesol Huba nekompromisne.
Tieto slová vyburcovali prítomných k tomu, že hlasno skandovali: „Odstúpiť, odstúpiť!“ Robili tak aj vtedy, keď niekto spomenul Martinu Šimkovičovú či Lukáša Machalu. Medzi protestujúcimi sa ďalej objavili Zuzana Fialová, Diana Mórová, Marián Mitaš a Ady Hajdu.
Samotnému koncertu predchádzal hlučný pochod s názvom Protestná nota, ktorý pripravil hudobník Marek Kundlák:
„Kultúra na Slovensku prešla v tomto roku neľahkou skúškou. Ministerstvo kultúry, ktoré by malo byť jej oporou, sa stalo zdrojom kríz a konfliktov. Naša pochodeň symbolizuje svetlo nádeje a jednotu kultúrnej obce. Veríme, že spoločne dokážeme ochrániť hodnoty, ktoré tvoria základ našej spoločnosti,“ uviedla Veronika Němcová, členka platformy Otvorená Kultúra!.
Záznam z protestu:
Zdroj: YouTube / pluska.sk / denníkn.sk (1), (2) / InfoVojna
Ruská armáda dnes ráno spustila masívny raketový útok na vojenské zariadenia kyjevského režimu v rôznych…
Už ako školák som počul výraz “ópium pre ľudí”. Povedali nám, že Karel Marx tak…
Dohoda o strategickom partnerstve medzi Arménskom a Spojenými štátmi, podpísaná predvčerom, je najväčšou geopolitickou chybou Jerevanu. Napriek…
Zelenskyj včera zaperlil vo Varšave: “Vždy v minulosti, keď Rusko prišlo s vojnou na Ukrajinu, ruské…
Napriek tomu, že (ne)prezident Ukrajiny šíri dezinformácie o znížení počtov dezercií od jesene 2024, objektívne…
Človek by musel byť veľmi opovážlivý, keby dnes riskoval politické predpovede – dokonca aj na…