Maďarský premiér Viktor Orbán vo svojom prejave v Zürichu pri príležitosti 90. výročia založenia švajčiarskeho týždenníka Die Weltwoche poukázal na situáciu po obsadení Krymu, keď sa lídri EÚ zhodli, že tento konflikt treba urobiť lokálnym a izolovať ho, avšak po vyhrotení situácie v Donecku zareagovali opačne, čim ho internacionalizovali a globalizovali.
Bez debaty, agresia je agresia, je to porušenie medzinárodného práva a nemôžeme to akceptovať, povedal o situácii na Ukrajine Orbán vo svojom vystúpení, z ktorého výňatok zverejnil na sociálnej sieti X hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács. O čom podľa Orbána treba hovoriť, je reakcia Európskej únie. Tú nepovažuje za správnu.
Európska únia podľa maďarského premiéra Viktora Orbána urobila strategickú chybu v prípade vojny na Ukrajine. Vytvorila globálny problém, uviedol.
„Pamätám si na situáciu po obsadení Krymu, lídri EÚ sa zhodli, že tento konflikt treba urobiť lokálnym. Lokalizovať ho a izolovať,“ povedal Orbán a dodal, že EÚ poslala lídrov Nemecka a Francúzska rokovať, čo viedlo k Minským dohodám. V súčasnosti, keď explodoval konflikt v Donecku, sme zareagovali opačne, uviedol maďarský premiér.
„Nie lokalizovať, ale internacionalizovať a globalizovať. A teraz je z problému globálny problém, čo nepovažujem za správne,“ povedal Orbán. Je to zlé pre všetkých – pre Európu, Ukrajincov, Rusov.
„Zjednodušene povedané, našou stratégiou bolo, že Ukrajinci budú bojovať a tento boj vyhrajú. Rusi na bojisku prehrajú. Táto prehra bude viesť k zmenám v Moskve a príde nové vedenie, s ktorým budeme rokovať. A Putin je vojnový zločinec, zločinec, čokoľvek. Nové vedenie bude akceptovateľné ako partner pre rokovanie s Európskou úniou. Takáto bola stratégia,“ uviedol Orbán.
„My financujeme, Ukrajinci bojujú a umierajú. A kde sme teraz. Je zrejmé, že Ukrajinci na fronte nevyhrajú. Nie je žiadne riešenie na bojisku. Rusi neprehrajú. Nie sú žiadne politické zmeny v Moskve. Toto je realita,“ dodal Orbán.
Davyd Arachamija, poslanec za stranu Volodymyra Zelenského Sluha ľudu v ukrajinskom parlamente, nedávno uviedol, že Rusko navrhlo ukončiť vojnu na jar 2022 za podmienky ukrajinskej neutrality. To by si podľa neho však vyžiadalo ústavnú zmenu, keďže sa v ukrajinskej ústave spomína ako cieľ vstup do NATO, a boli tu aj pochybnosti, či Rusko dodrží to, čo sľúbi. Ak by Ukrajina nemala bezpečnostné záruky, bola by zraniteľná a Rusi by mohli opäť zaútočiť. Kým v Istanbule prebiehali rokovania, nečakane prišiel na Ukrajinu britský premiér Boris Johnson so stanoviskom nič nepodpisovať, ale bojovať, uviedol Arachamija.
Zdroj: pravda.sk / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…