Minister zdravotníctva uviedol, že súčasný lockdown v boji s Covidom nezaberá.
Minister zdravotníctva Marek Krajčí v pondelok (1. 2.) informoval, že situácia ohľadom koronavírusu je na Slovensku veľmi zlá, súčasný lockdown nezaberá , a tak sú v hre ďalšie sprísnené opatrenia.
Lekári z nemocníc aj dátoví analytici však upozorňujú na niečo celkom iné. Počet pacientov v nemocniciach neklesá medzi inými aj preto, že tam zostávajú ležať dlhšie ako pred mesiacom .
Navyše, lockdown podľa nich funguje a prináša aj výsledky, no oproti iným krajinám ho máme zavedený krátko.
„Lockdown priniesol výsledky, vidíme to aj v nemocniciach, nie je taký prudký nárast ako sme to videli na začiatku januára, takže všetky obmedzenia, ktoré ľudia zažili a doteraz dodržiavajú, naozaj malo účinok a veľmi nám pomohlo v nemocniciach,“ uviedol Peter Visolajský, predseda Lekárskeho odborového združenia.
Podobne vidí úspech lockdownu aj dátový analytik. Vysvetľuje, že v porovnaní s ostatnými krajinami, ktoré sa uzavreli v novembri alebo v decembri, sme my začali s uzáverou až začiatkom januára a za sebou teda máme len štyri týždne.
„Holandsko, Belgicko, Rakúsko, nakoniec aj Maďarsko, áno, Čechov nechajme bokom, tí si idú vlastnú ligu, tak všetci zaviedli lockdowny skôr, vyštartovali skutočne skôr, my sme zatiaľ zmrzli na štarte. Spustili sme ho od 4. januára a teraz máme pocit, že mali by sme ich dobehnúť, mali by sme byť tam, kde sú oni. No nie sme tam, pretože musíme byť trpezliví,“ vysvetľuje Ivan Bošňák, analytik Dáta bez pátosu.
Pred mesiacom bol na nemocnice obrovský tlak, každému pacientovi hľadali lôžko, pribúdali ich desiatky denne, a tak domov posielali niektorých pacientov skôr, než bolo treba.
Kým počet hospitalizovaných ľudí v nemocniciach nám teda výrazne už, našťastie, nestúpa, analytik upozornil ešte na jedno číslo, ktoré by nás malo zaujímať, a to počet úmrtí. V januári totiž na Slovensku na covid zomrelo viac ľudí, než počas celého roka 2020.
„Poviem relatívne optimistickú správu, že úmrtia nám už veľmi nerastú, stále sú okolo 100, ale už nie sú 150,“hovorí Bošňák.
Zdôrazňuje tiež to, že nepribúda nárazovito ani počet pacientov vo vážnom stave. Najviac sme mali na pľúcnu ventiláciu naraz pripojených 330 ľudí. „Nešlo to na 400, išlo to dole na 310, 313, takže je to nižšie ako to bolo. Tak môžeme povedať minimálne, že sa to stabilizovalo,“ tvrdí.
„Keďže my máme lockdown, ktorý veľa ľudí síce dodržuje, ale množstvo ľudí to porušuje a nekontroluje sa to, tak nevieme ľahko vyrátať ten deň, kedy by mal výrazne klesať počet pacientov v nemocniciach, hoci ten počet prijatých už nie je taký vysoký,“ hovorí Visolajský. Bošňák dodáva, že musíme byť trpezliví a lockdown určite zaberá.
Pozrite si reportáž TV Markíza:
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…