Poukazuje aj na selektívne a neobjektívne informovanie médií, potrebe alternatívnych trestov a nezmyselnosti vysokých trestov za ekonomickú trestnú činnosť.
Právnik JUDr. Ondrej Mularčík, ktorý je obhajcom guvernéra NBS Petra Kažimíra, v rozhovore s redaktorkou Ankou Žitnou komentuje aktuálny stav právneho štátu a fenomén politických zásahov do trestného konania, ako aj zneužívanie inštitútu kajúcnika.
Eduard Heger s Igorom Matovičom prišli počas svojich vlád s agendou obnovy dôvery v právny štát. Metódy, akými sa chceli dopracovať k výsledku spôsobili, že z právneho štátu sa stal štát policajný. A my teraz ako spoločnosť stojíme pred úlohou opätovného nastolenia právneho štátu. Nová vláda Roberta Fica chce zmeniť niektoré pasáže Trestného poriadku aj niektoré ustanovenia Trestného zákona. Upravovať by sa mal status kajúcnika, znižovať by sa mali drakonické tresty za ekonomické trestné činy.
“Je smutné, že v našej spoločnosti sa udomácnil fenomén zasahovania politikov do trestných konaní a všetci politici majú potrebu meniť pravidlá. Vyeskalovalo to v posledných troch rokoch, kde sa niekto rozhodol, že ide naprávať právny štát. Namiesto napravenia ho dokrivili,” konštatuje renomovaný trestný advokát Ondrej Mularčík a dodáva, že dnes namiesto súdov hodnotia dôkazy v trestnom konaní médiá.
“Zásahy sú obrovské a zanecháva to negatívnu stopu v oblasti právneho štátu. Náprava je pritom veľmi jednoduchá. Stačí, aby sme dodržiavali právo ako také. A všetci, tak občania, ako aj inštitúcie. Keď sa bude právo zneužívať, či nadužívať, je to zle,” hovorí advokát. Kajúcnici boli veľkou témou minulej vlády, stáli na nich veľké kauzy a s nimi spojené veľké škandály.
Zvláštny postup sa nám tu na Slovensku udomácnil. Najprv vytvoríme obvineného, vytvárame kauzu a potom hľadáme kajúcnika. Mám pochybnosť, či si spomenie sám, alebo mu niekto našepká, na čo by si mal spomenúť. A to je tragické. Ako spoločnosť sme dopustili to, že sa zdefraudovala hodnota kajúcnika. Dnes je to nadávka. Je to dehonestujúce,” uvažuje Ondrej Mularčík, podľa ktorého máme najviac zločineckých skupín a najviac kajúcnikov na zemeguli.
„Určite ich je na Slovensku viac, ako všade inde na svete dokopy,” ironicky hovorí advokát, ktorý mimochodom zastupuje aj guvernéra NBS Petra Kažimíra, proti ktorému svedčí kajúcnik František Imrecze.
“Nemôžeme dovoliť prokurátorom a vyšetrovateľom, aby obchodovali s kajúcnikmi. O ich vine rozhoduje prokurátor, ktorý stíha toho, koho kajúcnik usvedčuje. Kajúcnici sú zneužívaný inštitút, ale je to skratka k dosiahnutiu výsledku, Špecializovaný trestný súd sa s tým zmieril a bezvýhradne im verí. Ak Imrecze trikrát vo svojich výpovediach povie inú verziu, to nie sú drobné rozdiely. To sú základné znaky, ktoré definujú trestný čin. A toto súd berie, že je to v poriadku?”kritizuje čudnú prax advokát.
Aj o tom, či je možné otvoriť kauzy už právoplatne odsúdených ľudí, ktorých usvedčili na základe výpovedí kajúcnikov hovoril v relácii TERAZ TAKTO s Ankou Žitnou advokát Ondrej Mularčík
Zdroj: pluska.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…