Novinárka a bývalá poslankyňa NR SR Eva Zelenayová z výsledku prvého kola prezidentských volieb prekvapená nie je. Podľa prieskumov sa to dalo očakávať. Prekvapilo ju však, ako volili tradične kresťanské regióny. Aj o tom hovorila v Diskusii na palete.
Zelenayová si Korčokovu výhru v tradičných kresťanských regiónoch vysvetľuje faktom, že volič KDH neverí, že by kresťanskí politici mohli klamať. Pritom z minulosti vieme, že politici KDH mnohokrát jedno hlásali a iné podporovali. Čo vyčíta Petrovi Pellegrinimu a Štefanovi Harabinovi, prečo nemáme vlastnú mediálnu politiku a prečo by ju mala vláda podporovať, aj o tom hovorila Eva Zelenayová v Diskusii na palete.
Predvolebné prieskumy od začiatku, ako boli známi kandidáti favorizovali Petra Pellegriniho a Ivana Korčoka. Tak, ako pred piatimi rokmi Oravci prekvapili odpoveďami, že volili Čaputovú, lebo je pekná, teraz ju prekvapili, že volili stelesnenie progresivizmu a človeka, ktorý nemá ukotvenie v slovenskej mentalite.
„Poznám Oravu, poznám Liptov a to je hádam najkresťanskejšie miesto na mape Slovenska, najcharakteristickejšie pre Slovensko. Pretože pre Slovensko bolo odjakživa typické, že tu bola kresťanská spoločnosť, čím sme sa odlišovali od Čechov,“ vysvetľuje aj na príklade z histórie Zelenayová. Príčinu vidí v tom, že Korčoka podporilo aj KDH a ich volič verí tomu, že kresťanský politik by zrejme neklamal.
Zelenayová však pripomína, že presne to svojmu voličovi kresťanskí demokrati robili od svojho vzniku.
„KDH od svojho vzniku boli vo vládach, ktoré vytvorili s komunistami, s liberálmi. Aj keď najmä proti nim viedli veľký verbálny boj,“pripomína Zelenayová. Inak to nie je ani tentokrát – Korčok je liberál, Slovensko by pripravil o právo veta, no napriek tomu ho predseda KDH odporučil voliť. Nie je to podľa nej prvé zlyhanie KDH.
Peter Pellegrini podľa nej mohol v kampani viac vyjsť v ústrety národno-kresťanskému voličovi. Je podľa nej v poriadku, že Pellegrini si chráni svoje sociálno-demokratické hodnoty, no mal lepšie čítať situáciu a viac oslovovať tejto skupine voličov, zvlášť po odporúčaní KDH. A práve v návrate k slovenským dejinám a koreňom kresťanstva vidí veľkú šancu úspechu tejto vlády.
„Slovenské dejiny sú od uchopenia moci Prahou úplne vygumované,“myslí si Zelenayová, podľa ktorej v tomto tkvie dôvod, prečo Slováci volia liberálnych kandidátov. Pellegrini má podľa nej veľkú šancu vyhraniť sa, ako kandidát svedomia, čo Korčokovi chýba.
Štefana Harabina si váži, ako trestného sudcu, no ako politik podľa nej nemá dobré ystupovanie. Keby mal vystupovanie štátnika, bol by pre túto spoločnosť ideálnym prezidentom a práve preto ho volili len jeho skalní.
Zelenayová aj rozumie, prečo Slovensku už od pádu socializmu chýba mediálna politika.
„Ak chcete v médiách urobiť poriadok, okamžite sa ozve celá mimovládna sféra, ktorá má napojenie na všetky inštitúcie v zahraničí, aj tie mediálne,“ konštatuje novinárka a dodáva, že so Slovensko rátajú, ako s korisťou. A korisť vlastnú národnú politiku robiť nemôže. Po príklad zase ide len do nedávnej histórie, kedy pripomína, ako médiá vyčítali Mečiarovi jeho podporu slovenských podnikov a tlieskali Dzurindovi, ktorý čo mohol, rozpredal.
„Dnes, keď sú variabilné technológie a keď sa dá vysielať, ako vy máte weby Na palete, Hlavný denník a množstvo ďalších, ktoré môžu podávať alternatívne názory, je situácia lepšia, ale nie je to vyčistené v tom zmysle, aby bolo jasné, že títo sú konzervatívci, títo sú liberáli,“myslí si novinárka s tým, že čitateľ musí vedieť, po čom siaha. V EÚ je podľa nej úplne prirodzené, že štát pomáha financovať médiá, aby dosiahol ich pluralitu. Na to podľa nej nie je nutná ani zmena legislatívy, to by vláda vedela ošetriť vyhláškou.
Zelenayová súčasnej vláde vyčíta, že si ešte neurobila poriadky vo verejnoprávnej inštitúcii. Už pri prevzatí moci mali mať premyslené, čo s ňou treba urobiť, pretože RTVS. Pripomína, že korene tejto situácie sú ešte v Dzurindovom rozhodnutí, že riaditeľom STV bol Materák, po čom prišla internácia na 28. poschodí, potom prišla Radičovej vláda, počas ktorej sa za politickej hry STV a SRo spojili.
Zelenayová by dokonca nemala problém s podobným riešením, ako zvolil Materák – veď on vtedy urobil precedens, ktorým sa súčasná vláda pokojne mohla inšpirovať.
„Tá RTVS sa vôbec nehlási k slovenským koreňom, je to propagandistická inštitúcia,“ uzatvára Zelenayová.
hlavnydennik.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…