CIA napriek obrovskom množstve nespochybniteľných dôkazov naďalej zatĺka o vlastnej účasti na sprisahaní, úlohe Lee Harvey Oswalda a tají pred verejnosťou minimálne 44 dokumentov, ktoré by atentát objasnili. Ďalšie fakty prezentoval 6. decembra 2022 na tlačovej konferencii bývalý reportér denníka Washington Post a odborník na atentát na JFK.
„Je to mimoriadne závažné tvrdenie, ktoré má hlboké dôsledky na oficiálnu verziu. CIA vedela o osamelom strelcovi oveľa viac, ako priznáva aj dnes. Takže tento príbeh si zaslúži čo najprísnejšie preskúmanie,“ vyhlásil 6. decembra 2022 na tlačovej konferencii v Národnom tlačovom klube vo Washingtone – Jefferson Morley – novinársky veterán a popredný odborník na atentát na JFK z Nadácie Mary Ferrellovej. Informuje o tom americký portál Newsweek.
Skupina výskumníkov, ktorí sa zaoberajú atentátom na prezidenta Johna F. Kennedyho v roku 1963, tvrdí, že objavili dôkaz, že jeho údajný vrah Lee Harvey Oswald bol zapojený do operácie CIA len niekoľko mesiacov pred vraždou, čo znovu vyvoláva otázky, či bol Oswald skutočne sám, keď sa rozhodol zabiť najmladšieho muža, ktorý bol kedy zvolený za prezidenta.
Na utorkovej (6. 12. 2022) tlačovej konferencii v Národnom tlačovom klube Jefferson Morley – novinársky veterán vo Washingtone a popredný odborník na atentát na JFK z Nadácie Mary Ferrellovej – povedal novinárom, že on a právnici nadácie získali dokumentáciu týkajúcu sa stále utajovanej tajnej operácie schválenej vysokými predstaviteľmi CIA tri mesiace pred Kennedyho smrťou, ktorá naznačuje, že agentúra využila Oswalda na spravodajské účely niekoľko týždňov pred zastrelením.
„Je to mimoriadne závažné tvrdenie, ktoré má hlboké dôsledky na oficiálnu verziu,“ povedal Morley v utorok ráno vo Washingtone. „CIA vedela o osamelom strelcovi oveľa viac, ako potom priznáva aj dnes. Takže tento príbeh si zaslúži čo najprísnejšie preskúmanie.“
Tlačová konferencia dňa 6. decembra 2022:
Dokument, jeden z niekoľkých, ktoré výskumníci získali tento mesiac ako výsledok októbrového súdneho procesu, je predzvesťou úplnejšieho zverejnenia dokumentov, ktoré Národný archív očakáva tento mesiac.
Povinné zverejnenie záznamov sa datuje od memoranda administratívy prezidenta Joea Bidena z roku 2021, ktoré nariadilo zverejnenie všetkých dokumentov súvisiacich s atentátom na JFK po niekoľkých odkladoch zo strany amerických vládnych agentúr, ako sú CIA a FBI.
Právni zástupcovia Nadácie Mary Ferrellovej tvrdili, že agentúry nezákonne zdržiavali zverejnenie ďalších viac ako 16 000 dokumentov súvisiacich s prípadom pre obavy, že by mohli potenciálne ohroziť mená osôb a metódy používané pri spravodajskej činnosti pred viac ako polstoročím.
Newsweek sa sa v tejto súvislosti obrátil na CIA so žiadosťou o komentár.
„Prečo by to chceli skrývať? Pretože je to trápne,“ povedal pre Newsweek Larry Schnapf, profesor práva na Newyorskej univerzite, ktorý pôsobil ako právny zástupca nadácie. „Ale zahanbenie je konkrétne termín, ktorý ustanovuje zákon o záznamoch JFK. Hovorí, že rozpaky nie sú dôvodom na odklad.“
To, že CIA vedela o Oswaldovi, nie je dymiaca zbraň. Už sa ukázalo, že federálna vláda vedela o okolnostiach atentátu na Kennedyho viac, než verejne priznala, počnúc zverejnením množstva predtým utajovaných dokumentov týkajúcich sa atentátu Národným archívom v roku 2017, ako aj zverejnením viacerých dokumentov s podrobnými informáciami o Oswaldovej minulosti v roku 2021.
A jeho existencia nedokazuje o sprisahaní CIA s cieľom zabiť prezidenta, ako sa špekulovalo v niektorých teóriách.
Dokument, ktorý je jedným z desiatich, o ktorých sa výskumníci domnievajú, že boli neoprávnene zatajené pri pôvodnom zverejnení, však pomáha zdôrazniť to, čo vláda doteraz odmietala uznať a prečo nedôvera verejnosti v pravdivosť atentátu na Kennedyho pretrváva aj po takmer 60 rokoch.
Ak sú novozverejnené dokumenty pravdivé, zrejme popierajú tvrdenia vlády, že o Oswaldovi pred vraždou nevedela, čo načrtla v čase Kennedyho vraždy, ktorú spáchal zjavný komunistický sympatizant, a v rokoch nasledujúcich po jeho smrti.
V predtým utajovanej výpovedi z roku 1975 o Oswaldovom možnom zapojení do prípadu bývalý riaditeľ CIA Richard Helms tvrdil, že Oswald „určite nebol agentom CIA“, že ho „CIA nikdy nevyužívala“ a že agentúra nenašla „žiadne dôkazy o tom, že by Oswald mal akékoľvek spojenie so CIA“.
V iných prípadoch, ako uviedli, nezávislý výskum potvrdil ďalšie nezrovnalosti v oficiálnom príbehu okolo zapojenia takých postáv, ako bol George Joannides, dnes už zosnulý agent CIA, ktorý bol úzko spätý so skupinou komunistických revolucionárov, s ktorými bol Oswald v kontakte pred vraždou. Joannides zatajil informácie o svojej úlohe pred vyšetrovateľmi Kongresu, ktorí hľadali odpovede na otázky týkajúce sa Kennedyho smrti.
V konečnom dôsledku zverejnenie dokumentov nie je len o potvrdení alebo nepotvrdení pravdivosti konšpiračnej teórie. Ide o to, či vláda klamala o tom, čo vedela.
„Je to príležitosť pre CIA, aby sa priznala,“ povedal v utorok bývalý dôstojník CIA a vedúci pracovník Harvardského centra pre vedu a medzinárodné záležitosti Rolf Mowatt-Larssen.
„Nie preto, že by CIA bola zapojená do atentátu na Kennedyho, ale preto, že CIA chápe, že stále existujú pochybnosti o tom, čo sa stalo a či boli v CIA alebo v iných častiach americkej vlády ľudia, ktorí mohli byť zapojení do tohto hrozného sprisahania s cieľom zabiť prezidenta.“
Federálna vláda dodnes tvrdí, že Oswald konal sám a nemal žiadne spojenie so CIA. Federálna vláda tiež poprela, že by Oswald mal akékoľvek prepojenie na komunistické organizácie na Kube alebo na bunky organizovaného zločinu v USA, ktoré by mohli mať motiváciu na Kennedyho smrť.
Vzhľadom na geopolitický kontext doby – obavy z prítomnosti komunistickej vlády v Latinskej Amerike, potenciálny posun v politike USA voči Vietnamu – sa však niektorí stále domnievajú, že tento príbeh nemožno odmietnuť.
Morley dodnes naznačuje, že CIA stále ukrýva 44 dokumentov, o ktorých je známe, že existujú v Joannidesovom osobnom spise a ktoré podľa neho „vrhnú svetlo na jeho tajné aktivity“ v rokoch 1963 až 1978, vrátane informácií o operácii CIA s účasťou Oswalda, ktoré podľa neho „neboli nikdy zverejnené“.
Morley povedal, že to, či budú tieto dokumenty zverejnené tento mesiac, je skutočným testom toho, či je federálna vláda pripravená uznať pravdu o svojej účasti na Kennedyho smrti.
„Nie som blázon do termínu „dymiaca zbraň“,“ povedal Morley. „Myslím si, že je to trochu klišé. Nie je to termín, ktorý používajú investigatívni reportéri. Ale myslím si, že v tomto prípade je to vhodné, pretože to, o čom tu hovoríme, nie je dymiaci dôkaz o sprisahaní s cieľom zabiť prezidenta. Hovoríme o dymiacom dôkaze o operácii CIA, do ktorej bol zapojený Lee Harvey Oswald a ktorú CIA v roku 2022 stále tají.“
„Tento súbor záznamov má vážne dôsledky pre oficiálnu verziu o atentáte. Je nezverejnená Oswaldova operácia dôkazom spoluúčasti CIA na vražde JFK? Je to dôkaz nekompetentnosti a nepochopenia hrozby, ktorú Oswald pre prezidenta predstavoval? Túto otázku môže vyriešiť len úplné odhalenie 15. decembra,“ pýta sa Newsweek vo svojom článku.
John F. Kennedy v prejave dňa 27. apríla 1961 o tajných spoločnostiach, utajovaní relevantných skutočností pred verejnosťou, nebezpečenstve cenzúry a dôležitosti slobody slova a prejavu:
Atentát na amerického prezidenta Johna F. Kennedyho 22. novembra 1963 šokoval celý národ i svet. Rýchle vyšetrovanie tejto vraždy pod vedením sudcu Najvyššieho súdu Earla Warrena znepokojilo mnohých pozorovateľov, hoci následné dôkladné vyšetrovanie nedokázalo nájsť veľa chýb v záveroch, ku ktorým jeho komisia dospela a z ktorých hlavný bol ten, že atentátnik Lee Harvey Oswald konal sám.
Správa Warrenovej komisie namiesto toho, aby uspokojila verejnosť, spôsobila, že sa rozšírilo nepredstaviteľné množstvo hodnoverných konšpiračných teórií.
Americký režisér Oliver Stone nakrútil v roku 1991 film JFK. Mal v ňom priestor vybrať si z domnelých alebo skutočných chýb počas vyšetrovania a podľa niektorých recenzentov vytvoril jeden z najpresvedčivejších (a najkontroverznejších) politických detektívnych thrillerov, aké kedy vznikli v americkej kinematografii.
Už dlho pred dokončením nakrúcania sa Stone bránil ostrým obvineniam z umeleckej a historickej nezodpovednosti a tie sa po uvedení filmu do kín len stupňovali.
V príbehu je neworleanský okresný prokurátor Jim Garrison (Kevin Costner) presvedčený, že vo vyšetrovaní Oswalda (Gary Oldman) existujú veľké pochybenia, a vydáva sa rekonštruovať udalosti, ktoré viedli k atentátu. Cestou narazí na dôkazy, že veľa ľudí malo dôvod chcieť, aby bol prezident zabitý, a je presvedčený, že niektorí z nich pracovali v zhode, aby Oswalda uviedli ako vraha. Medzi podozrivými sú Lyndon Baines Johnson (budúci prezident), CIA, J. Edgar Hoover a mafia. V priebehu zhromažďovania dôkazov, ktoré považuje za sprisahanie, Garrison odhaľuje niektoré drsnejšie stránky neworleanskej spoločnosti, pričom sa zameriava na pochybné aktivity miestneho podnikateľa Claya Shawa (Tommy Lee Jones).
Tento film získal dva z mnohých Oscarov, na ktoré bol nominovaný: jedného za najlepšiu kameru (Robert Richardson) a druhého za strih (Joe Hutshing).
Súčasťou sprisahania bol aj americký pilot David William Ferrie (Joe Pesci). Ten prokurátorovi Garrisonovi vo filme hovorí, že celá vražda je záhada zabalená do hádanky v Enigme (šifrovací stroj) a že ani samotný strelec nevie, kto za tým stál:
V jednej scénke sa Jim Garrison (Kevin Costner) stretne so záhadným mužom menom X (Donald Sutherland), ktorý mu poskytne dôverné informácie o atentáte na prezidenta Kennedyho:
Rekonštrukcia streľby, ktorú vo filme Olivera Stonea uskutočnil prokurátor Garrison, vylúčila oficiálnu verziu, že existoval iba jeden strelec:
Garrisonovo vyšetrovanie vyvrcholí tým, že uskutoční ukážkový súdny proces, o ktorom vie, že ho prehrá a o ktorom je presvedčený, že zničí jeho kariéru, aby sa jeho dôkazy dostali na verejnosť, kde ich už nebude možné pochovať:
Snímky zo Zapruderovho filmu (8mm filmový pás zachytávajúci atentát na Johna Fitzgeralda Kennedyho 22. novembra 1963. 26,6-sekundový film nakrútil amatérsky kameraman Abraham Zapruder. Zapruder si na nakrúcanie vybral najzápadnejšiu vyvýšenú časť plota, ktorý lemuje Elm Street):
Zapruderov film:
Zdroj: newsweek.com / InfoVojna / YouTube
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…